Patinované květináče

Chcete dát svým květníkům jednotný styl, nebo si vyrobit nové z obyčejného kbelíku? Upravte je podle našeho návodu – získáte tak originální doplněk nejen do bytu, ale i na balkon či na zahradu.

Co budete potřebovat:

Různé plastové kbelíky nebo květináče, obvaz, sklotextilní síťku, lepicí maltu (např. Murexin Baukleber Plus), bílý cement (např. Het), brusný papír č. 40, bílou barvu (např. Ekokryl), tónovací barvu okrová a černá (např. Hetcolor).

Postup:

1. Vědro dejte dnem vzhůru, provrtejtte do něj díru na odtékání vody a omotejte ho obvazem. Na obvaz přilepte i sklotextilní síťku.

 

2. V dalším kbelíku si rozmíchejte lepicí maltu, měla by být tak hustá, aby z kbelíku nestékala.

 

3. Lepicí maltu naneste po celém obvodu kbelíku v tloušťce asi 1 cm. Postupujte v horizontálních pásech a po jejím zaschnutí naneste další vrstvu malty, pod kterou jste také dali síťku.

 

4. Lepicí maltu naneste i na různě velké květináče. Na keramické není síťka potřeba. Po zaschnutí malty je přebruste brusným papírem.

 

5. Aby byl výsledný povrch hladší, naneste na květináče ještě tenkou vrstvu bílého cementu. Cement nanášejte také v horizontálních pásech, jeho struktura je ale důležitá, neboť bude udávat styl finálnímu výrobku.

 

6. Po zaschnutí cement přebruste hrubozrnným brusným papírem. Bruste v jednom směru a dělejte do květináče malé rýhy.

 

7. Květináče natřete základní bílou barvou. Kdo rád experimentuje, může zkusit různé barvy, nebo jako podkladovou různé odstíny šedé.

 

8. Do bílé barvy přidejte okrovou a černou a namíchejte tak příjemný odstín šedé barvy. Jím pak natřete květináče (vždy jen po jednom kuse, protože barva rychle schne). Když začne barva schnout, hadříkem ji zatírejte do spár a nerovností květináče.

 


Realizace, text : Jana Ardanová

Další články

Designové květináče s pruhy

Designové květináče s pruhy

Ze starších misek a květináčů si můžete vytvořit designové stojany na květiny a ozdobit si s nimi třeba stůl na terase či v zahradě. Je to snadné a rychle hotové. Postupujte podle našeho návodu.

Celý článek

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek