Patinované květináče

Chcete dát svým květníkům jednotný styl, nebo si vyrobit nové z obyčejného kbelíku? Upravte je podle našeho návodu – získáte tak originální doplněk nejen do bytu, ale i na balkon či na zahradu.

Co budete potřebovat:

Různé plastové kbelíky nebo květináče, obvaz, sklotextilní síťku, lepicí maltu (např. Murexin Baukleber Plus), bílý cement (např. Het), brusný papír č. 40, bílou barvu (např. Ekokryl), tónovací barvu okrová a černá (např. Hetcolor).

Postup:

1. Vědro dejte dnem vzhůru, provrtejtte do něj díru na odtékání vody a omotejte ho obvazem. Na obvaz přilepte i sklotextilní síťku.

 

2. V dalším kbelíku si rozmíchejte lepicí maltu, měla by být tak hustá, aby z kbelíku nestékala.

 

3. Lepicí maltu naneste po celém obvodu kbelíku v tloušťce asi 1 cm. Postupujte v horizontálních pásech a po jejím zaschnutí naneste další vrstvu malty, pod kterou jste také dali síťku.

 

4. Lepicí maltu naneste i na různě velké květináče. Na keramické není síťka potřeba. Po zaschnutí malty je přebruste brusným papírem.

 

5. Aby byl výsledný povrch hladší, naneste na květináče ještě tenkou vrstvu bílého cementu. Cement nanášejte také v horizontálních pásech, jeho struktura je ale důležitá, neboť bude udávat styl finálnímu výrobku.

 

6. Po zaschnutí cement přebruste hrubozrnným brusným papírem. Bruste v jednom směru a dělejte do květináče malé rýhy.

 

7. Květináče natřete základní bílou barvou. Kdo rád experimentuje, může zkusit různé barvy, nebo jako podkladovou různé odstíny šedé.

 

8. Do bílé barvy přidejte okrovou a černou a namíchejte tak příjemný odstín šedé barvy. Jím pak natřete květináče (vždy jen po jednom kuse, protože barva rychle schne). Když začne barva schnout, hadříkem ji zatírejte do spár a nerovností květináče.

 


Realizace, text : Jana Ardanová

Další články

Svícen zdobený mušlemi

Svícen zdobený mušlemi

Z obyčejné plechovky a mušlí, které jste si kdysi přivezli od moře, můžete snadno vykouzlit svícen, díky kterému budete mít přímořskou atmosféru každý den doma…

Celý článek

Svícen s kameny

Svícen s kameny

Máte rádi kameny? Použijte je na výrobu jednoduchého, a přitom velmi dekorativního svícnu. Umístěte je do skleněné vázy nebo obyčejné velké sklenice od okurek. Uvidíte, jakou bude dělat parádu.

Celý článek

Věnec s bobulemi

Věnec s bobulemi

Konec léta a začátek podzimu nabízí spoustu krásného materiálu k tvoření dekorací v přírodním duchu. Nasbírejte si ho na procházce a pak ho využijte třeba k výrobě věnce.

Celý článek

Přečtěte si

Staré věci, krásné věci

Staré věci, krásné věci

www.chatar-chalupar.cz

Kdysi v tomto objektu žili benediktýnští mniši. Krajina kolem Windachu v Horním Bavorsku byla pro klidný život naplněný rozjímáním jako stvořená. Na počátku 21. století ale byla ze stavení už opuštěná ruina. Záchrana přišla v hodině dvanácté.

Záhony se zásaditou půdou

Záhony se zásaditou půdou

www.floranazahrade.cz

Půda se zásaditou reakcí, která má pH vyšší než 7, se objevuje v lokalitách s vápencovým podložím. Pokud takové podmínky na zahradě máte, vysaďte sem rostliny, které z takového prostředí pocházejí. Bude se jim dařit a krásně pokvetou, zvlášť pokud opět zvolíte hlavně žluté odstíny.