Patinované květináče

Chcete dát svým květníkům jednotný styl, nebo si vyrobit nové z obyčejného kbelíku? Upravte je podle našeho návodu – získáte tak originální doplněk nejen do bytu, ale i na balkon či na zahradu.

Co budete potřebovat:

Různé plastové kbelíky nebo květináče, obvaz, sklotextilní síťku, lepicí maltu (např. Murexin Baukleber Plus), bílý cement (např. Het), brusný papír č. 40, bílou barvu (např. Ekokryl), tónovací barvu okrová a černá (např. Hetcolor).

Postup:

1. Vědro dejte dnem vzhůru, provrtejtte do něj díru na odtékání vody a omotejte ho obvazem. Na obvaz přilepte i sklotextilní síťku.

 

2. V dalším kbelíku si rozmíchejte lepicí maltu, měla by být tak hustá, aby z kbelíku nestékala.

 

3. Lepicí maltu naneste po celém obvodu kbelíku v tloušťce asi 1 cm. Postupujte v horizontálních pásech a po jejím zaschnutí naneste další vrstvu malty, pod kterou jste také dali síťku.

 

4. Lepicí maltu naneste i na různě velké květináče. Na keramické není síťka potřeba. Po zaschnutí malty je přebruste brusným papírem.

 

5. Aby byl výsledný povrch hladší, naneste na květináče ještě tenkou vrstvu bílého cementu. Cement nanášejte také v horizontálních pásech, jeho struktura je ale důležitá, neboť bude udávat styl finálnímu výrobku.

 

6. Po zaschnutí cement přebruste hrubozrnným brusným papírem. Bruste v jednom směru a dělejte do květináče malé rýhy.

 

7. Květináče natřete základní bílou barvou. Kdo rád experimentuje, může zkusit různé barvy, nebo jako podkladovou různé odstíny šedé.

 

8. Do bílé barvy přidejte okrovou a černou a namíchejte tak příjemný odstín šedé barvy. Jím pak natřete květináče (vždy jen po jednom kuse, protože barva rychle schne). Když začne barva schnout, hadříkem ji zatírejte do spár a nerovností květináče.

 


Realizace, text : Jana Ardanová

Další články

Vřesové dekorace

Vřesové dekorace

Keříky vřesu v květináči nebo truhlíku vám mohou zkrášlit nejen balkon, terasu či okenní parapet, ale můžete si z nich udělat i něžné dekorace do interiéru.

Celý článek

Vyřezávané a ryté dýně

Vyřezávané a ryté dýně

Jak si vyřezat klasickou halloweenskou lucernu s obličejem? Přinášíme vám jednoduchý postup a také několik tipů na zdobení dýní s pomocí nože, dláta nebo rydla.

Celý článek

Kouzlení s dýněmi

Kouzlení s dýněmi

Zdobíte si rádi byt, zápraží či zahradu dýněmi? Máte hned několik možností, jak je využít. Můžete je třeba pomalovat nebo dekorovat různými vyřezávanými vzory.

Celý článek

Veselé tvoření z plsti

Veselé tvoření z plsti

Podzim hýří veselými barvami. Tak se jimi nechte inspirovat a pusťte se do hravého tvoření z dekorační plsti. Ušijte si z ní třeba ozdobu v podobě dýně nebo halloweenské příšerky pro děti.

Celý článek

Přečtěte si