Patinované květináče

Chcete dát svým květníkům jednotný styl, nebo si vyrobit nové z obyčejného kbelíku? Upravte je podle našeho návodu – získáte tak originální doplněk nejen do bytu, ale i na balkon či na zahradu.

Co budete potřebovat:

Různé plastové kbelíky nebo květináče, obvaz, sklotextilní síťku, lepicí maltu (např. Murexin Baukleber Plus), bílý cement (např. Het), brusný papír č. 40, bílou barvu (např. Ekokryl), tónovací barvu okrová a černá (např. Hetcolor).

Postup:

1. Vědro dejte dnem vzhůru, provrtejtte do něj díru na odtékání vody a omotejte ho obvazem. Na obvaz přilepte i sklotextilní síťku.

 

2. V dalším kbelíku si rozmíchejte lepicí maltu, měla by být tak hustá, aby z kbelíku nestékala.

 

3. Lepicí maltu naneste po celém obvodu kbelíku v tloušťce asi 1 cm. Postupujte v horizontálních pásech a po jejím zaschnutí naneste další vrstvu malty, pod kterou jste také dali síťku.

 

4. Lepicí maltu naneste i na různě velké květináče. Na keramické není síťka potřeba. Po zaschnutí malty je přebruste brusným papírem.

 

5. Aby byl výsledný povrch hladší, naneste na květináče ještě tenkou vrstvu bílého cementu. Cement nanášejte také v horizontálních pásech, jeho struktura je ale důležitá, neboť bude udávat styl finálnímu výrobku.

 

6. Po zaschnutí cement přebruste hrubozrnným brusným papírem. Bruste v jednom směru a dělejte do květináče malé rýhy.

 

7. Květináče natřete základní bílou barvou. Kdo rád experimentuje, může zkusit různé barvy, nebo jako podkladovou různé odstíny šedé.

 

8. Do bílé barvy přidejte okrovou a černou a namíchejte tak příjemný odstín šedé barvy. Jím pak natřete květináče (vždy jen po jednom kuse, protože barva rychle schne). Když začne barva schnout, hadříkem ji zatírejte do spár a nerovností květináče.

 


Realizace, text : Jana Ardanová

Další články

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Majestátní maják

Majestátní maják

Vyrobte si spolu s dětmi krásný maják. Můžou si s ním pak vyzdobit pokojíček nebo zahradní chatičku. Díky LED svíčce jim bude maják opravdu za nocí svítit na cestu.

Celý článek

Myška z plsti

Myška z plsti

Baví vás ruční šití drobných dárků a hraček? Vytvořte si s námi filcovou myšku pro radost. Její velikost a barvu zvolte podle své fantazie. Do práce můžete zapojit i děti.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.