Panenka z levandule

Máte od léta nasušenou levanduli? Udělejte si z ní voňavou dekorativní panenku. Je to snadné a zvládnete to, i když s háčkováním třeba teprve začínáte.

Co budete potřebovat:

  • Bavlněnou přízi nebo zbytek nějaké vlny
  • 1 velký dřevěný korálek na hlavičku
  • 2 malé dřevěné korálky na ručičky
  • háček odpovídající velikost k vlně
  • svazeček sušené levandule

 

Postup:

 


Začněte háčkovat tělíčko: 7 řetízkových ok spojte do kroužku, do kterého uháčkujete 10 nebo 12 dlouhých sloupků a spojíte je pevným okem.

 


2. ř: háčkujte dlouhé sloupky, ale každý sloupek zdvojte – to znamená, že do každého DS uháčkujete 2 DS a máte 20 DS. Řadu ukončete pevným okem.

 


3. až 6. řadu háčkujte 20 DS a každou řadu ukončete pevným okem. 7. ř: začínáte sukýnku – jsou to obloučky z řetízkových ok. Místo prvního DS udělejte 3 ŘO,1 DS přeskočte a do třetího DS spojte pevným okem. Opět 3 ŘO, 1 DS přeskočte a do třetího spojte pevným okem. Takto postupujte do konce řady a s prvním obloučkem spojte pevným okem. V dalších řadách vpichujte vždy do obloučků a takto uháčkujte 6 – 7 řad, podle toho, jak chcete mít dlouhou sukýnku. V poslední řadě uháčkujte do každého obloučku 6 krátkých sloupků a máte hotové šatečky.

 


Pak si uháčkujte řetízek dlouhý tak, jak budete chtít mít dlouhé ručičky, a protáhněte ho u krku šatů. Na konce navlékněte korálky a uvažte uzlíky.

 


Nyní uháčkujte klobouček. 1. ř: uháčkujte 5–6 ŘO a spojte je pevným okem a do vzniklého kroužku uháčkujte 10 DS. 2. ř: háčkujte DS, jen 2 DS zdvojte – máte 12 DS. Řadu ukončete spojením pevným okem.

 


3. ř: každý DS zdvojte (tím se klobouček rozšíří) a máte 24 DS. 4. ř: 24 DS opět zdvojte a máme 48 DS. Řadu ukončete spojením pevným okem, jako všechny předcházející řady.
Klobouček je hotový.

Sestavení panenky

Několik snítek levandule svažte vlnou, kterou jste háčkovali, a nechte si asi 20 cm dlouhý konec, který protáhnete šatičkami a krkem ven, tím vtáhnete svazek levandule dovnitř šatů. Na vlnu vytaženou krkem navlékněte velký korálek a ještě protáhněte vlnu prostředkem kloboučku. Můžeme ho nechat jen takhle protažený a příští rok jednoduše vyměníte svazek levandule za čerstvý. Nebo můžete přichytit hlavičku a klobouček tavnou pistolí. Na klobouček můžete přilepit kousek levandule a do pasu šatiček protáhnout řetízek a uvázat na mašličku. Levandulová panenka je hotová a můžete si ji pověsit třeba do kuchyně, kde vám bude dlouho vonět.

 

 


Realizace, text a foto: Lenka Michníková

Další články

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Veselá letní brož

Veselá letní brož

Z polymerové hmoty můžete vytvářet naprosto cokoliv! Třeba i letní brož s vlnkovaným vzorem. Její výroba se skládá z jednoduchých kroků, které určitě zvládnete i vy. Výsledek ale bude stát za to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.