Ozdoby ze „studeného porcelánu“

Vytvořte si originální ozdoby z hmoty, kterou si snadno vyrobíte doma. Můžete pak s nimi ozdobit nejen stromek, ale i vánoční dárky.

Budete potřebovat

  • 1/2 šálku jedlé sody
  • 1/2 šálku kukuřičného škrobu
  • 1/2 šálku studené vody
  • podložku a váleček
  • vykrajovátka
  • špejli
  • krajky, zelené snítky apod.
  • akrylové barvy, štětec, hadřík

 

 

postup

 

 

 

1 Nejprve si připravte modelovací hmotu: Škrob a jedlou sodu nasypte do pánve s nepřilnavým povrchem a přilijte vodu. Důkladně směs promíchejte a poté ji za stálého míchání na mírném plameni pomalu zahřívejte. Při dosažení určité teploty začne soda reagovat, syčet a začnou se tvořit hrudky. Stáhněte plamen a hmotu ještě několik minut míchejte, dokud se nespojí a nezačne se oddělovat od stěn pánvičky. Hotovou hmotu opatrně přendejte na čistou kuchyňskou utěrku a nechte ji trochu vychladnout. Ještě teplou ji pak rukama důkladně propracujte. Vyválejte z ní plát a obtiskněte do ní textilii s výraznou strukturou, například krajku – přejeďte po ní válečkem.

 

 

2 S pomocí vykrajovátek na cukroví pak z plátu vykrajujte jednotlivé ozdoby. Špejlí do nich udělejte dírku pro protáhnutí provázku na zavěšení.

 

 


3, 4 Do hmoty můžete také obtisknout snítky túje či jiného pěkného jehličnanu. Hotové ozdoby nechte uschnout při pokojové teplotě. Během schnutí je obracejte, aby proschly rovnoměrně a nekroutily se. Vytlačené motivy můžete zvýraznit akrylovými barvami, které nanesete jen do prohlubní a potom je z ozdoby mírně vytřete suchým hadříkem.

 

 

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv firem

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…