Omotávaná mandala

Krásné textilní mandaly mohou vzniknout i úplně jednoduchou metodou namotávání příze na dřevěné klacíky. Využít při tom můžete zbytky přízí, i těch úplně nejtenčích.

Budete potřebovat

  • špejle nebo jiná rovná dřívka
  • barevné příze

 

Postup

1 Dvě stejně dlouhé špejle přesně uprostřed přízí svažte, namotejte několik otáček a poté špejle překřižte tak, aby svíraly pravé úhly. Nyní je začněte pevně omotávat. Přízi omotávejte stále stejným způsobem – veďte ji horem úhlopříčně zleva doprava od horního ramena kříže k pravému rameni, podvlékněte ji pod ním ve směru odspoda nahoru tak, že vytvoří smyčku a pak kříž v ruce pootočte doleva (proti směru hodinových ručiček). (Pravé rameno kříže je nyní nahoře a spodní vpravo.) Přízi opět podvlékněte pod pravé rameno, udělejte smyčku a kříž pootočte. Takto pokračujte dále. Postupně tak vytvoříte čtyřbokou mandalu.

 

2 Pokud chcete vytvořit mandalu osmibokou, vytvořte si základy dvou čtyřbokých mandal a položte je křížem na sebe. U spodní mandaly přízi zafixujte uzlíkem a pokračujte omotáváním příze z horní mandaly přes všech osm ramen, a to stejným způsobem, stále ve stejném směru jako dosud.

 

3 Podle své fantazie pak můžete přidávat a střídat barvy nebo způsoby namotávání a vytvářet tak mandaly různých tvarů a barev.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.