Foto: Shutterstock

Objevte kouzlo quillingu

Už jste někdy vyzkoušeli techniku, která využívá papírové proužky stočené do spirálek a dalších tvarů k vytváření půvabných objektů? Pokud ne, máte nyní možnost se s ní seznámit.

Jak začít?

Nikdy jste tuto techniku nezkoušeli, ale láká vás to? Pak vám doporučujeme si pro začátek pořídit malou sadu, obsahující základní pomůcky: quillingové pero na stáčení spirálek, barevné papírové proužky, kružnicovou šablonu, lepidlo a pinetky. I s touto základní výbavou, kterou pořídíte v ceně do tří set korun, budete moci vytvořit krásné dekory.

Základy techniky

Všechny tvary začínají natočením papírku na pero a přilepením konce. Poté z volného kolečka pomocí prstů vytvoříte další tvary – slzu, oko, lístek a další. Přehled tvarů, které je možné vytvářet, najdete například na specializovaných webových stránkách. Technika není složitá a zvládnou ji i děti s šikovnými prstíky. Využít ji můžete například pro dekorování přáníček či pro výrobu nástěnných obrázků.

Foto: Shutterstock

Pokročilejší metody

Po zvládnutí základů se můžete pustit i do náročnějších projektů vytvářených technikou trojrozměrného quillingu – například do výroby dekoračních velikonočních kraslic. Další metodou je tzv. quilling na hřebínku – proužky papíru se ovíjí kolem speciálního hřebínku a ze vzniklého výpletu se tvarují různé lístky, části vánočních vloček a hvězdiček. Zkusit můžete i quilling se špendlíky, kdy se papírové proužky obtáčí kolem špendlíků zapíchnutých v korkové podložce. Technikou se špendlíčky můžete vytvořit například nádherné květiny či křídla motýla.

Foto: Shutterstock

Srdce ze spirálek

Následující postup vám pomůže vytvořit jednoduché, ale elegantní quillingové srdce, které můžete použít například jako titulní stranu pro jakékoliv přání.

Budete potřebovat:

  • barevné papírové proužky
  • quillingové pero
  • papírovou čtvrtku
  • lepidlo
  • šablonu ve tvaru srdce
  • tužku

Postup:

Foto: Shutterstock

Na bílou papírovou čtvrtku si podle šablony nakreslete tužkou tvar srdce.

Vyberte si barvy papírových proužků, ze kterých budete chtít srdce složit.

Vytvářejte spirálky různých velikostí, nekteré mohou být těsněji navinuté, jiné volnější. Konec papírového proužku vždy zafixujte lepidlem.

Nejprve na papír, do tvaru srdce, skládejte větší spirály a doplňujte je menšími. Když jste s výsledkem spokojení, přilepte je na papír.

Z hnědého proužku papíru vytvořte tvar koše a lana a přilepte je pod srdce. Nakonec z modrých proužků vytvarujte oblaka a rovněž je přilepte na čtvrtku.


Text: Mirka Koníčková; foto: Shutterstock

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek