Quilling – papírový filigrán

Práce s papírem je zábavná a její výhodou je, že materiál k tvoření je snadno dostupný. Z úzkých papírových proužků přitom můžete vytvořit ozdoby, které budou připomínat krásné šperky.

Quilling je technika vytváření obrazců a dekorací ze stočených a vedle sebe nalepených papírových proužků. Můžete ho nalézt také pod názvem papírový filigrán. Existuje quilling v ploše, trojrozměrný a také na hřebínku, kdy se papírové proužky otáčejí kolem speciálního hřebínku, tuto techniku naleznete pod názvem combing. My si pro začátek ukážeme quilling v ploše.

Quilling má dlouhou historii, objevuje se již ve starověku, podle některých zdrojů je jeho kolébkou starověký Egypt. Ve středověku řeholníci zdobili církevní spisy proužky papíru stáčeného na husím brku. Později se vytvářením papírových filigránů bavily dámy z vyšší společnosti.
Papírové proužky, se kterými budete pracovat, si můžete koupit již nařezané. Existují v různých barvách a šířkách. Je možné si je také samozřejmě vyrobit, pomocí pravítka a modelovacího nože nebo řezačky na papír. Na techniku quilling vám v prodejnách nabídnou různé další pomůcky pro usnadnění práce. Myslím, že jsou zbytečné. Pokud se nechcete quillingu věnovat profesionálně, neutrácejte peníze za drahé pomůcky, postačí šikovné prsty. Ani šablona s kruhovými otvory, kterou my v projektu používáme, není nutná, jak se dočtete dále, lze se bez ní obejít.

Vytvoříme si velké barevné květy a k nim zelené lístečky, vším pak ozdobíme proutěné srdce nebo věnec. Quillingové dekorace jsou určeny pouze do interiéru.

Valentýnské srdce zdobené quillingem

Budete potřebovat

 • barevné papíry nebo quillingové proužky
 • lepidlo na papír
 • štětec
 • nůžky
 • zubaté nůžky (nejsou nutné)
 • pravítko
 • řezák
 • špejle
 • šablonu s kruhovými otvory
 • tavnou pistoli
 • proutěné srdce

 

Postup

 

1 Připravte si quillingové proužky. Můžete si je zakoupit v obchodě s kreativními potřebami, nebo si je nařezat odlamovacím nožem či řezačkou na papír z barevných papírů.

 

 

3 Základním tvarem quillingu je kolečko, jeho deformacemi si vytvoříte ostatní tvary. Proužek žlutého papíru namotejte pevně na špejli jako spirálu.

 

 

4 Poté ho ze špejle opatrně sejměte, vložte do požadovaného otvoru v šabloně a nechte roztáhnout jako pružinu. Na obrázku vidíte jak se namotaný proužek roztáhne, když ho pustíte.

 

 

5 Konec proužku přilepte ke vzniklému kolečku.

 

 

6 Nyní kolečko po stranách zmáčkněte tak, abyste vytvořili tvar čočky. Spirálu kolečka ponechte buď uprostřed, jako v tomto případě, nebo na okraji čočky, jak to vidíte na obrázku číslo 10.

 

 

7 Dalším základním tvarem je slzička. Vytvoříte ji tak, že kolečko zmáčknete pouze na jedné straně.

 

 

8 Pomocí těchto postupů si vytvořte lístečky. Obvod kolečka, se kterým jsme pracovali, je 10 cm. Lístky můžete vytvořit dvoubarevné, a to tak, že dva quillingové proužky slepíte na jednom konci k sobě. Kolečko tedy budete motat třeba nejprve světle zelenou částí proužku a posléze tmavě zelenou. Jednotlivé lístečky můžete slepovat k sobě, viz obrázek.

 

 

9 Nyní začněte tvořit květy. Nejprve vytvořte jejich středy – malé středové kytičky. Udělejte je z širších papírových proužků (pracujte s jednou nebo dvěma šířkami proužků). Pracujete-li se dvěma šířkami, použijte užší proužek na střed květu a širší na okvětní plátky. Květ můžete vyhotovit z jedné barvy papíru, ale také je možné slepit několik různě barevných proužků k sobě a vytvořit tak pestrobarevný květ. Z papírů velikosti A4 nařežte proužky o šířce 3 cm a z dalších papírů o šířce 1 nebo 1,5 cm. Můžete je na jedné straně sestřihnout nůžkami se zubatým ostřím. Proužkům dále nastříhejte na jedné straně podélné třásně široké 3–5 mm. Proužky na květy slepte ze dvou proužků (tedy 2,5 – 3 délek formátu A4). Abyste měli různé květy, střídavě slepujte všechny připravené odstíny. Pokud vytváříte květy s nízkým středem, přilepte na začátek úzký proužek. Slepené proužky pevně namotejte na špejli tak, aby případná užší část byla uvnitř. Namotané proužky stáhněte ze špejle a volný konec slepte. Je dobré přetřít lepidlem i spodek květu, dojde tím k jeho zpevnění.

 

 

10 Květ rozevřete tak, že proužky prsty uhladíte směrem od středu k okrajům. Stejným způsobem vytvořte okvětní plátky velkých květin. Zde můžete pracovat s odstíny zlaté, oranžové, vínové, červené a tmavě hnědé. Obvod lístků, tedy kolečka, ze kterého je budete tvarovat, je 12 cm. (Pokud nemáte šablonu s dostatečně velkým průměrem, postupujte tak, že si na konci papírového proužku odměříte 12 cm a v tom místě natočený proužek slepíte.) Okvětní plátky vytvářejte ve tvaru čočky. Na jeden květ jich potřebujete šest. Vytvářejte je ze dvou různě barevných proužků slepených k sobě.

 

 

11 Kolem středů přilepte všech šest okvětních lístků a ty také slepte mezi sebou. Vše ještě zpevněte přetřením spodních hran proužků lepidlem.

 

 

12 Vytvoříme si květy různých barev. Do jejich středu můžete vlepit nebo přivázat korálek. Tavnou pistolí pak vytvořené ozdoby přilepte na proutěné srdce.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.