Batika šibori – mokume – batikovaný polštář

Kouzelné a neopakovatelné vzory jemné batiky – to je technika šibori. Toto tradiční zdobení látek vzniklo převážně v Asii, kde bylo běžně dostupné hedvábí.

Vzory vytvářené skládáním, vrásněním, šitím, stáčením, uzlováním a svazováním látky vycházejí většinou z přesných geometrických tvarů, čímž je dosahováno dokonalé symetrie vzorů. Tradice předávaná a upravovaná po staletí má v současné době své tvůrce a obdivovatele na celém světě. Díky možnostem této techniky je stále co vymýšlet a vylepšovat.

Název šibori, pod kterým je tato technika batikování ve světě známá, vychází ze slova „shiboru“, což je japonský výraz pro manipulaci s materiálem před batikováním. V překladu znamená mačkání, muchlání, tlačení. Japonci dokázali techniku zpopularizovat a předat do Evropy a Ameriky. Přesto se nejedná o techniku výhradně japonskou, podobné techniky se vyskytují v různých kulturách a pod různými jmény. Například v Indii nalezneme tyto techniky pod výrazem Bandhani.
Nejstarší dochované záznamy o šibori pocházejí z Číny, tam však tato tradice téměř zanikla. Mezi další tradiční země zabývající se šibori patří již zmíněná Indie, dále Indonésie, Latinská Amerika, Afrika, a hlavně Japonsko. Asijská oblast byla pro vývoj této techniky ideální díky dostupnosti hedvábí. Jeho jemnost umožňuje tak dokonalé prokreslení vzorů, jakého u ostatních materiálů není možné dosáhnout. Techniky šibori se však dají vytvářet i na dalších přírodních materiálech, jakými jsou například bavlna, vlna a len.

Čím tenčí materiál použijete, tím jemnější vzory vytvoříte. Naopak silnější textilie dají více vyniknout sytosti barvy. Jedná se o techniku rezerváže, ale bez konkrétního prostředku (média), který by ji vytvářel. (Rezerváž v batice označuje místo, které si díky předchozímu zakrytí určitým médiem ponechává bílou barvu, respektive barvu podkladu před batikováním. Nejobvyklejším médiem je u tradičních batik vosk. V šibori nahradíme médium provázky, nití a sklady.)

Jednou z technik šibori je mokume, jedná se o druh šité batiky. Mokume je japonská technika šibori při níž se prošívají řady rovnoběžných stehů a po jejich stažení a obarvení látky vzniká vzor podobný struktuře dřeva.

 

Budete potřebovat

  • hedvábný taft nebo bavlněné plátno
  • pravítko
  • mizící fix
  • modrou batikovací barvu (práškovou barvu na bavlnu – např. značky Cheds, Chewas, Duha nebo Iberia)
  • jehlu
  • pevnou nit nebo bavlněnou přízi
  • žehličku

 

postup

 

1 Látku nejdříve nabatikujte a teprve poté z ní ušijte polštář. Nejprve si rozmyslete, jak má budoucí polštář vypadat. Vyměřte si na něj látku. Stejně je potřeba si rozmyslet, jak velký vzor a kde na polštáři budete vytvářet. To je jen na vás. Látku vyperte, vyžehlete, položte na stůl a s pomocí pravítka na ni mizícím fixem narýsujte vodorovné linie ve vzdálenosti 1,5 cm od sebe. Počet linií je na vás. My jsme udělali silnější pruh linií uprostřed a kraje nechali volné.

 

 

2 Předkreslené linie pravidelně prošijte předním stehem.

 

 

3 Po prošití celé látky stahujte nitě. Uchopte je z obou stran a lehce stahujte všechny linie najednou, aby došlo k pravidelnému nařasení (viz obrázek). Na konci nití vytvořte pevné uzlíky nebo svažte vždy oba konce nití k sobě. To lze v případě, že máte vzor vyšitý z jednoho okraje látky k druhému. Pokud jste vytvořili středový vzor, použijte uzlíky. Svazování musí být velmi pevné.

 

 

4 Jakmile máte celou látku svázanou, vložte ji do barvicí lázně, kterou si vytvoříte podle návodu na barvách. Po obarvení svázanou látku dobře vymáchejte a teprve poté rozvažte a znovu vymáchejte. Někteří výrobci dodávají k barvám prostředky pro závěrečnou fixaci, většinou ale postačí vložit látku na 10 minut do vody s octem (V poměru asi 20 dílů vody na 1 díl octa). To barvy zafixuje. Poté látku dobře vymáchejte. Pokud jste pracovali s hedvábím, žehlete za vlhka. Bavlněné plátno nejprve usušte, poté vyžehlete a ušijte z něj polštář, případně ho použijte jiným způsobem. Stejně si lze nabatikovat ubrus, šátek nebo třeba tričko.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Proměňte skleničky ve vázičky

Proměňte skleničky ve vázičky

K povedené proměně obyčejných skleniček od zavařenin, omáček či kompotů ve vázičky na jarní květiny vám postačí jen lakový popisovač a trocha fantazie. Podívejte se, jak na to.

Celý článek