Batika šibori – mokume – batikovaný polštář

Kouzelné a neopakovatelné vzory jemné batiky – to je technika šibori. Toto tradiční zdobení látek vzniklo převážně v Asii, kde bylo běžně dostupné hedvábí. Vzory vytvářené skládáním, vrásněním, šitím, stáčením, uzlováním a svazováním látky vycházejí většinou z přesných geometrických tvarů, čímž je dosahováno dokonalé symetrie vzorů. Tradice předávaná a upravovaná po staletí má v současné době své tvůrce a obdivovatele na celém světě. Díky možnostem této techniky je stále co vymýšlet a vylepšovat.


Název šibori, pod kterým je tato technika batikování ve světě známá, vychází ze slova „shiboru“, což je japonský výraz pro manipulaci s materiálem před batikováním. V překladu znamená mačkání, muchlání, tlačení. Japonci dokázali techniku zpopularizovat a předat do Evropy a Ameriky. Přesto se nejedná o techniku výhradně japonskou, podobné techniky se vyskytují v různých kulturách a pod různými jmény. Například v Indii nalezneme tyto techniky pod výrazem Bandhani.
Nejstarší dochované záznamy o šibori pocházejí z Číny, tam však tato tradice téměř zanikla. Mezi další tradiční země zabývající se šibori patří již zmíněná Indie, dále Indonésie, Latinská Amerika, Afrika, a hlavně Japonsko. Asijská oblast byla pro vývoj této techniky ideální díky dostupnosti hedvábí. Jeho jemnost umožňuje tak dokonalé prokreslení vzorů, jakého u ostatních materiálů není možné dosáhnout. Techniky šibori se však dají vytvářet i na dalších přírodních materiálech, jakými jsou například bavlna, vlna a len.

Čím tenčí materiál použijete, tím jemnější vzory vytvoříte. Naopak silnější textilie dají více vyniknout sytosti barvy. Jedná se o techniku rezerváže, ale bez konkrétního prostředku (média), který by ji vytvářel. (Rezerváž v batice označuje místo, které si díky předchozímu zakrytí určitým médiem ponechává bílou barvu, respektive barvu podkladu před batikováním. Nejobvyklejším médiem je u tradičních batik vosk. V šibori nahradíme médium provázky, nití a sklady.)

Jednou z technik šibori je mokume, jedná se o druh šité batiky. Mokume je japonská technika šibori při níž se prošívají řady rovnoběžných stehů a po jejich stažení a obarvení látky vzniká vzor podobný struktuře dřeva.

 

Budete potřebovat

  • hedvábný taft nebo bavlněné plátno
  • pravítko
  • mizící fix
  • modrou batikovací barvu (práškovou barvu na bavlnu – např. značky Cheds, Chewas, Duha nebo Iberia)
  • jehlu
  • pevnou nit nebo bavlněnou přízi
  • žehličku

 

postup

 

1 Látku nejdříve nabatikujte a teprve poté z ní ušijte polštář. Nejprve si rozmyslete, jak má budoucí polštář vypadat. Vyměřte si na něj látku. Stejně je potřeba si rozmyslet, jak velký vzor a kde na polštáři budete vytvářet. To je jen na vás. Látku vyperte, vyžehlete, položte na stůl a s pomocí pravítka na ni mizícím fixem narýsujte vodorovné linie ve vzdálenosti 1,5 cm od sebe. Počet linií je na vás. My jsme udělali silnější pruh linií uprostřed a kraje nechali volné.

 

 

2 Předkreslené linie pravidelně prošijte předním stehem.

 

 

3 Po prošití celé látky stahujte nitě. Uchopte je z obou stran a lehce stahujte všechny linie najednou, aby došlo k pravidelnému nařasení (viz obrázek). Na konci nití vytvořte pevné uzlíky nebo svažte vždy oba konce nití k sobě. To lze v případě, že máte vzor vyšitý z jednoho okraje látky k druhému. Pokud jste vytvořili středový vzor, použijte uzlíky. Svazování musí být velmi pevné.

 

 

4 Jakmile máte celou látku svázanou, vložte ji do barvicí lázně, kterou si vytvoříte podle návodu na barvách. Po obarvení svázanou látku dobře vymáchejte a teprve poté rozvažte a znovu vymáchejte. Někteří výrobci dodávají k barvám prostředky pro závěrečnou fixaci, většinou ale postačí vložit látku na 10 minut do vody s octem (V poměru asi 20 dílů vody na 1 díl octa). To barvy zafixuje. Poté látku dobře vymáchejte. Pokud jste pracovali s hedvábím, žehlete za vlhka. Bavlněné plátno nejprve usušte, poté vyžehlete a ušijte z něj polštář, případně ho použijte jiným způsobem. Stejně si lze nabatikovat ubrus, šátek nebo třeba tričko.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.