Foto: Shutterstock

Nebezpečí pro domácí kočky? Pozor na pokojové rostliny!

Máte doma kočku a také spoustu květin? Některé druhy pokojovek mohou kočkám výrazně uškodit. Které z domácnosti vyřadit a jaké může mít jejich kontakt s kočkou následky?

V přírodě je pro kočky pojídání trávy přirozenou aktivitou. Podporují tím vylučování chlupů, které se jim do žaludku dostanou při čištění srsti. Domácí kočky tuto možnost nemají, a samy tak hledají alternativy, například v podobě pokojových rostlin. Ohrozit je může nejen jejich pozření, ale také pití vody z podmisek, kde se usazují hnojiva a případně i jedovaté látky z rostliny.

Nebezpečné druhy

„Mezi rostliny, které kočkám škodí nejvíce a zároveň se nejčastěji vyskytují v domácnostech, patří pelargonie, vánoční hvězdy, orchideje, aloe vera nebo v současné době tolik populární dracény, fíkusy a monstery. U některých je nejvíce nebezpečné okusování listů, jiné mají toxické cibule,“ uvádí výživová expertka Denisa Kopecká a dodává: „Každá rostlina je pro kočky nebezpečná něčím jiným a jinou mírou. Hortenzie jsou například mírně jedovaté, zatímco oleandr, orchidej a vánoční hvězdy mohou mít po pozření fatální následky. Dále jsou pro kočky velmi nebezpečné také břečťany, jmelí, kaly nebo oblíbené narcisy.

Pokud si svůj domov bez zeleně nedokážete představit, ale nechcete riskovat, že se vaše kočka otráví, pořiďte si domů takové druhy, které mohou být s vaší kočkou v symbióze. Ideální je například šanta kočičí, kozlík lékařský a ožanka kočičí. Neuškodí ani ibišek nebo obyčejná pažitka či tráva v květináči.

 

Foto: Shutterstock

Jaké jsou příznaky otravy?

Otrava se může dostavit během 20 minut nebo třeba až po 4 hodinách. Podobně je tomu i s příznaky. Mezi ty typické patří například průjem a křeče, dávení, zvracení, pěna u tlamy a nadměrné slinění, slabost, rozšířené zorničky, otoky a ztráta koordinace. „Při jakémkoliv podezření na otravu je nutné kontaktovat veterináře a poskytnout první pomoc. Je nutné vytáhnout zbytky rostliny z tlamy a propláchnout dutinu ústní vodou. Následně je potřeba zkontrolovat dýchací cesty a ideálně rychle navštívit veterináře,‘‘ radí Kopecká. Veterinář nejčastěji vyvolá zvracení a následně dohlíží na rehydrataci zvířete.


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek