Foto: Shutterstock

Nápady na DIY úložná řešení

V každé domácnosti se potýkáme s výzvou, jak efektivně uskladnit naše věci. Máme pro vás inspiraci, jak vytvořit úložná řešení, která nejen udrží vaši domácnost v pořádku, ale navíc je pořídíte levně a chytře.

Předsíň: udělejte dobrý dojem

Vstupní hala či předsíň je místem, kde si odkládáme spoustu věcí, když přijdeme domů. Jak tento chaos zkrotit a vnést do něj řád tak, aby náš domov hned po příchodu působil organizovaně a útulně?

  • Využijte stěny: Věšáčky na klíče a deštníky, poličky na rukavice či došlou poštu, závěsné textilní kapsy na čepice a šály, zrcadlo s poličkou, magnetická nástěnka na vzkazy a nákupní seznamy – nezaberou téměř žádné místo a pomohou vám uspořádat drobnosti tak, abyste je měli vždy rychle po ruce.
  • Srovnejte boty: Uspořádejte svou obuv do botníků, které si můžete vyrobit z dřevěných palet či bedýnek na ovoce. Chytré řešení představují i nástěnné organizéry pro odložení přezůvek či méně objemných letních bot, jako jsou sandály, pantofle či žabky.
  • Oblečení dejte na věšáky: Nemusíte si kupovat drahou předsíňovou stěnu, funkční věšák si snadno vyrobíte třeba z dřevěné palety a kovových háčků. Krásně vypadá i kůry zbavená větev nebo dřevěná tyč upevněná na zeď, na kterou můžete zavěsit ramínka. Kreativní řešení představuje také stojací věšák vyrobený ze spadlého menšího stromu, kterému seříznete větve do podoby ramen na věšení.

 

Foto: Shutterstock

Kuchyně a spíž: uklizená a přehledná

Kuchyně je srdcem domova, ale bývá náročné udržet ji uspořádanou a uklizenou. Dobrým pomocníkem jsou při tom nejrůznější úložné prostory a závěsné systémy.

  • Bedýnky na ovoce: Pěkné dřevěné bedýnky lze v kuchyni využít mnoha způsoby – nejen na uskladnění zeleniny a ovoce, ale mohou sloužit i jako příležitostné skříňky a regály.
  • Skleněné dózy: Uložte do nich nejrůznější suché potraviny, pochutiny a koření a vyskládejte je na police na stěně. Budete je mít při ruce, a navíc vaši kuchyň zkrášlí a zútulní.
  • Bavlněné sáčky: Můžete si je snadno ušít například ze starších prostěradel či povlečení. Jsou skvělé pro uchování pečiva, ořechů, bylinek a dalších nezbytností.

 

Foto: Shutterstock

Obývací pokoj: funkční a útulný

Obývací pokoj je prostor, kde se setkáváme, odpočíváme a sdílíme spoustu skvělých okamžiků s rodinou a přáteli a občas i pracujeme na home-office. Vytvoření útulného a stylového prostoru může být zábavné a ekologické. Nábytek a doplňky si můžete vytvořit recyklací a renovací nejrůznějších věcí.

  • Recyklovaný stolek: V tomto případě našla dřevěná bedýnka na ovoce využití jako pojízdný odkládací stolek. Stačilo ji nově natřít a opatřit kolečky.
  • Nástěnka z pletiva: Své využití najde v pracovním koutku i v dětském pokoji. Snadno si ji vyrobíte ze silnějšího pletiva s velkými oky. Pokud máte pletivo drobnější, upevněte ho do dřevěného rámu. S pomocí kolíčků si pak na nástěnku můžete jednoduše připevnit vše, co chcete mít na očích.

 

Foto: Shutterstock

Ložnice: místo pro klid a odpočinek

Vytvořte si prostor, který bude odrážet vaši osobnost a vkus, a zároveň bude praktický a útulný, abyste se v něm mohli oddávat odpočinku a znovu nabírat tolik potřebnou energii.

  • Osobitá postel: Čelo postele a noční stolky dávají ložnici osobitý vzhled. Je jen na vás, jakou podobu jim vyberete. Máte-li rádi minimalismus a rustikální styl, mohly by vás zaujmout jednoduché stolky z ovocných bedýnek a čelo ze surové dřevotřískové desky.
  • Multifunkční věšák: Stačí pilka, pár dřevěných desek a šroubků a originální věšák je na světě! Oceníte ho jako originálního a užitečného pomocníka, který vám pomůže udržet v ložnici pořádek.

 

Foto: Shutterstock


Text: Mirka Koníčková; foto: Shutterstock

Další články