Mochyně – zelenina s chutí ovoce

Chutná vám více zelenina, nebo ovoce? Pokud si nemůžete vybrat, zkuste mochyni peruánskou. Patří sice mezi zeleninu, ale chutná jako ovoce.

Žlutozelené plody mochyně peruánské (Physalis peruviana) mají příjemnou chuť, hodí se do salátů i na zavařování nebo kandování, protože jde o jedinou pěstovanou zeleninu, která obsahuje pektin. Výživová hodnota mochyně je podobná jako u rajčat. Plody obsahují malé množství cukrů, ale hodně provitaminu A, vitaminu C, draslíku, fosforu a vápníku.

 

Nezaměňovat s židovskou třešní

Mochyně peruánská je blízkou příbuznou okrasné mochyně židovské (Physalis alkekengi) známé jako židovská třešeň, jejíž oranžové lampionky se používají do suchých vazeb. Zelenina sice patří mezi jednoleté rostliny, vzhledem však připomíná keř – její rozvětvené stonky dosahují výšky 60 až 80 centimetrů a najdete na nich nepřetržitě zelenožluté květy.

Mochyně je nenáročná na klimatické podmínky, i když patří k teplomilným zeleninám. Semena začínají klíčit už při dvanácti až patnácti stupních, optimální pro růst je zhruba dvojnásobná teplota. Pozor – je velmi citlivá na mráz, i velmi slabý ji může zničit. Mochyni je ideální pěstovat po rané zelenině. Nejlépe se jí daří v hlinitopísčitých půdách bohatých na humus s dobrou zásobou živin. Na vláhu je také méně náročná než rajčata.

Plody jedlé mochyně mají příjemnou chuť, a navíc obsahují mnoho léčivých látek

 

Jak na pěstování

Předpěstované rostliny se sázejí ven od druhé poloviny května až do začátku června. Protože jsou poměrně mohutné, doporučuje se spon 60 x 80 centimetrů. Abyste urychlili sklizeň, můžete záhon zamulčovat černou fólií, jaká se používá pod jahody, nebo netkanou textilií. Porost udržujte bez plevele a pravidelně zavlažujte. Při kvetení můžete přihnojit tekutým dusíkatým hnojivem. Mochyně netrpí chorobami ani ji nenapadají škůdci. Sazenice si však můžete vypěstovat i doma, podobně jako rajčata. Osivo získáte z dobře vyzrálých plodů tak, že z nich do malé nádoby vymačkáte šťávu s drobnými semeny, přidáte trochu vody a necháte několik dní kvasit. Tím se naruší oplodí a snáze vyklíčí. Pak se propláchnou na jemném sítu a nechají oschnout.

Vysévejte je do truhlíků poměrně brzy, v březnu či začátkem dubna, protože mochyně roste v počátečním stadiu velmi pomalu. Plody se začínají sklízet po šesti až osmi týdnech od přesazení na záhon, zpravidla od začátku srpna do října. Trháte je včetně kalichu, jehož barva se postupně změní ze světlezelené na žlutohnědou. Pokud hrozí krátkodobé podzimní mrazíky, chraňte rostliny netkanou textilií. Plody můžete sebrat i dříve, v teple dozrají, aniž by ztratily chuť.

Předpěstované sazenice vysazujte na venkovní záhon během druhé poloviny května

 


Zajímavosti

• Domovinou mochyně je Jižní Amerika. Znají ji i v Austrálii, Indii nebo Africe, kde se využívá také v lidové medicíně.
• Plody jsou léčivé – pomáhají při chorobách močového ústrojí, při dně a poruchách látkové výměny.

Z chutných plodů si můžete snadno připravit i džem, protože obsahují pektin

 

Květ mochyně peruánské


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.