Jehličnany v nádobách

Přejete si hezkou terasu, ale nemáte čas vysazovat rostliny do nádob podle ročního období? Nahraďte je jehličnany, jsou krásné po celý rok a jejich výběr až nečekaně velký.

Dřeviny v nádobách mohou růst dlouhá léta. Jen je třeba dodržovat zásady pro jejich pěstování, které se liší od stromů rostoucích volně v půdě. Péče o ně je ovšem nenáročná.

 

Než půjdete do obchodu

Už při výběru jehličnanů v zahradnických centrech byste měli vědět, kam je umístíte – zda do polostínu ke vchodovým dveřím nebo třeba na slunnou terasu. Podle toho zvolte vhodný druh. Zohledněte také výšku stromku, ta by měla být přiměřená velikosti terasy či balkonu. Dřeviny v nádobách sázejte do kvalitního substrátu, nezapomeňte na drenážní vrstvu. Hned po zasazení je důkladně zalijte. Přiměřenou dávku vody jim dopřávejte pravidelně během celého roku, včetně zimy, kdy se teploty pohybují nad nulou. Třikrát do roka je třeba jim dodávat potřebné živiny speciálním hnojivem na jehličnany. Pokud chcete přece jen kvetoucí terasu, můžete do nádob ke stromkům vysadit třeba růže nebo vřesy.

V zahradnictví si můžete vybrat z mnoha druhů jehličnanů

 

Světlomilné jalovce

Jalovce jsou vhodné na slunečné jižní či západní balkony a terasy. Všechny druhy jsou světlomilné, pokud je dáte do stínu, nebudou tak pěkné. Potřebují lehkou půdu. Z druhů můžete v nádobách pěstovat jalovec položený (Juniperus procumbens) ’Nana’ nebo ’Blue Ice’, ze sloupovitých je vhodná například velmi hustá a pomalou rostoucí odrůda jalovce obecného (Juniperus communis) ’Sentinel’. Seženete i mnoho poléhavých druhů (Juniperus horizontalis), zpravidla je zdobí jehličí v šedozelených až modrých odstínech. K vhodným odrůdám do květináčů se řadí ’Glauca’, ’Jade River’ a ’Wiltonie’. Velmi pěkný a oblíbený je i jalovec šupinatý ’Blue Star’, který roste krásně do kulata a má výrazné šedomodré zbarvení. Vysoký je maximálně jeden a půl metru a ročně přirůstá jen asi o pět centimetrů.

Smrk pichlavý

 

Borovice potřebuje světlo

Má podobné nároky na pěstování jako jalovec. Do nádob se nejčastěji sázejí různé odrůdy borovice horské čili kosodřeviny (Pinus mugo). Trpasličí odrůdy dobře vypadají zasazené samostatně, ale dají se kombinovat například i s růžemi, vřesem, trávami nebo nízkými trvalkami. Zakrslá odrůda ’Mops’ je odolná a nenáročná na pěstování, dobře roste i v chudých písčitých půdách. Ovšem potřebuje dost světla, nejlépe jí bude na plném slunci. Dorůstá do maximální výšky sedmdesát centimetrů. Korunu má pravidelnou a kulatou, jehličí sytě tmavě červené. Do menších nádob můžete zasadit odrůdu ’Mini Mops’ s výškou jen třicet centimetrů. Další borovicí vhodnou do květináčů je kosodřevina ’Wintergold’, jejíž jehličí se v zimních měsících přebarvuje do zajímavých zlatavých odstínů. V květnu pak získává zpět svou zelenou barvu.

smrk obecný

 

Nenáročné smrky

Smrky nejsou náročné ani na stanoviště, ani na kvalitu půdy. Potřebují ovšem dostatek vláhy. Najdete mezi nimi spoustu druhů, které mají i zakrslé formy. Například odrůda smrku obecného (Picea abies) ’Nidiformis’. Dorůstá do výšky jen jeden metr a počáteční kulovitý tvar se postupně mění v polokouli. Mrazům výborně odolává ’Little Gem’ tvořící polštářovitý keřík. Má jemné, krátké a velmi husté zelené jehlice. Potřebuje dostatek slunce, nesnáší však úpal.

Kulatá forma smrku sivého ’Alberta Globe’ bývá vysoká jen asi jeden metr a její roční přírůstek činí maximálně tři centimetry. Smrk pichlavý (Picea pungens) ’Glauca Globosa’ zaujme modrostříbrným zbarvením, musíte však počítat s tím, že může dorůst až do tří metrů, proto ho sázejte raději do větších nádob. Výborně vypadá, pokud vedle něj dáte růže.

Dřeviny vždy sázejte do kvalitního substrátu

 

Cypřišky na městský balkon

Jsou vhodné do měst, protože dobře odolávají i znečištěnému prostředí. Nezničí je ani příliš nízké teploty. Všeobecně jsou náročnější na kvalitu půdy a vyžadují vyšší vlhkost vzduchu. V nabídce zahradnických center naleznete velké množství druhů a odrůd, které se liší nejen barvou. Jehličí mohou mít světle i tmavě zelené, šedé, modré nebo třeba žluté. Cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana) ’Minima Glauca’ je pomalu rostoucí a krásně hustý keř kulovitého tvaru. V dospělosti má výšku jen asi jeden metr. Velmi dobře snáší i tuhou zimu a vyhovuje mu běžný substrát, potřebuje však slunečné nebo maximálně polostinné místo. Odrůda ’Blue Surprise’ má v mládí štíhlý jehlanovitý tvar, jeho jehličí dostává při nedostatku slunce ocelově šedé a modravé zbarvení. Dorůstá do výšky až dva metry. Cypřišek tupolistý ’Nana Gracilis’ má krásně tvarované větve se širokým jehličím. Umístěte ho na chráněné místo a dopřejte mu dostatek vody i kvalitní substrát. Cypřišek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera) ’Filfera Aurea Nana’ má zajímavé zlatožluté jehlice. Je otužilý a nenáročný na kvalitu půdy. Pro odrůdu ’Sun Gold’ jsou typické tenké větvičky naklánějící se k zemi. Mají sytě zelenou barvu se zlatožlutými konci, zvlášť na slunném místě. S věkem se dřevina rozrůstá do šířky, dává přednost kyselejší půdě.

Cypřišek Lawsonův

 


Jak vybrat správný květináč

Dřeviny můžete sázet do květináčů ze všech materiálů – vhodné jsou dřevěné, plastové, keramické i kameninové. Rozhodně se ale vyhněte samozavlažovacím nádobám, ty odborníci nedoporučují. Při teplotách pod nulou totiž voda zamrzne a led poničí kořeny stromků. Mnohem důležitější než materiál je rozměr nádoby. Ta musí být dostatečně velká, aby poskytovala kořenům potřebný prostor. Po několika letech je stejně musíte přesadit do větších truhlíků či květináčů. Abyste chránili kořenový bal před zmrznutím, obalte nádobu pytlovinou, a pokud na terasu či balkon padá sníh, ze stromků ho pravidelně sklepávejte anebo je zakryjte netkanou textilií, aby je nepolámal.

Nezapomeňte dřeviny pravidelně přesazovat do dostatečně velkých květináčů

 

Jalovec položený

 

Borovice horská

 

Jalovec obecný


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Domácí višňový sirup

Domácí višňový sirup

Udělejte si ho snadno a rychle z úrody domácích višní. Je výborný k přípravě osvěžující višňové limonády nebo na ochucení zmrzlinových dezertů.

Celý článek

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

První výšivku vyrobila pro syna na hody. Vyšívání na výřez, tedy výšivce podle počítané niti, se začala věnovat až poté, co její děti dospěly. Jarmila Kraváčková je dnes jednou z mála žen, která tuto techniku na Uherskohradišťsku ovládá. Je držitelkou značky Tradiční výrobek Slovácka a v roce 2019 získala za krojové vyšívání Cenu Vladimíra Boučka, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.