Měsíček lékařský

Calendula officinalis

Staří Egypťané věřili, že má omlazující schopnosti, Hindové si s ním zdobili chrámy a Peršané a Řekové jej používali k ochucování a dekorování jídel. Také v Evropě býval používán k dochucování pokrmů a barvení másla a sýrů.

Jednoletá bylina s bohatě větvenými lodyhami a podlouhlými listy, dosahující výšky asi 30–50 cm. Kořen je vřetenovitý. Úbory květů mají až 4–7 cm v průměru, jsou žluté nebo oranžové barvy.

Pěstování: Měsíček lékařský je nenáročný na pěstování. Nejlépe se mu daří na slunných stanovištích s dostatkem živin v půdě. Semena vysévejte volně do záhonu. Nejlépe se hodí do letničkových výsadeb. Úspěšně ho můžete pěstovat i v truhlíku.

Užívané části: Květy, listy

Konzervování: Květy se suší při nízké teplotě, aby se zachovala barva, nebo se macerují v oleji.

V kuchyni: Květy pro barvení jídel a mírně pikantní chuť – do rýže, rybích i masových polévek, měkkých sýrů, jogurtů, másla, omelet, mléčných jídel, pečiva, na zdobení salátů a podobně.

V domácnosti: Květy se vyvařují k získání světle žlutého barviva.

V kosmetice: Korunní lístky se přidávají do krémů a čisticích roztoků, k léčení i posílení pokožky.

Pro léčení: Antibakteriální, hojivé a protizánětlivé účinky, příznivě působí na játra a žlučník, podporuje pročištění krve a organismu.

 

Jak využít měsíček

Kromě tradičního čaje můžete využít léčivé účinky měsíčku při výrobě různých mastí a krémů, olejů, tinktur a podobně.


Plně rozvité květy sbírejte dvakrát týdně, nejlépe odpoledne, za suchých teplých dnůMěsíčková mast

500 g sádla nebo vazelíny, 3 hrsti čerstvých květenství měsíčku, 25 g včelího vosku, 1 tuba červené Indulony, 1 tuba heřmánkové masti nebo Dermazulenu

Do rozehřátého sádla nebo vazelíny vsypte dvě hrsti měsíčku, rozmíchejte a dejte do lednice. Za 2–3 dny směs opět rozehřejte, přidejte další hrst čerstvých květů a znovu uložte na 2–3 dny do chladničky. Pak směs zahřejte a sceďte. Smíchejte s roztaveným včelím voskem, tubou červené Indulony a tubou heřmánkové masti nebo Dermazulenu.

Mast užívejte na pooperační jizvy, jizvy, křečové žíly, zánět žil, bércové vředy, omrzliny, spáleniny, vředy, akné, plíseň nohou, proleženiny, podlitiny, popraskanou kůži, řezné rány, hemoroidy, sluneční spáleniny.

 


Léčivý čaj

2 lžičky rozmělněných květů vložte do šálku, zalijte vroucí vodou a nechte 5 minut louhovat. Při delším louhování čaj zhořkne.

Čaj užívejte k čištění krve, pro zlepšení činnosti jater, pro úpravu trávení, při bolestivé menstruaci.

 


Měsíčková tinktura

Pro výrobu použijte 1 díl květů na 10 dílů 80% lihu. Nechte 14 dní louhovat na světlém místě.

 


Bylinková purpura

1 hrst sušených listů máty, 2 hrsti sušených květů měsíčku, 1 hrst dalších sušených bylin – například tymiánu, šalvěje, majoránky, 10 plátků sušeného pomeranče, 6 svitků skořice, 4 muškátové oříšky, několik sušených chilli papriček, 1 lžička vonného mátového oleje, 1 lžíce vonného pomerančového oleje, 1 lžíce mletého kořene kosatce

Všechny suroviny kromě kosatcového kořene smíchejte ve velké míse (ne plastové nebo dřevěné) a nechte bylinky nasáknout vonné oleje. Směs přesypte do igelitového sáčku, přidejte kosatcový kořen a důkladně promíchejte. V sáčku nechte směs jeden až dva týdny proležet, občas obsah protřepejte. Hotovou purpuru nasypte do vhodné misky a umístěte do místnosti.

 


Text: red; foto: Shutterstock a Thinkstock.cz

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek