Méně známé slunečnice

Jasně žluté květy slunečnic patří k nepřehlédnutelným ozdobám našich venkovských zahrádek. Víte ale, že jich je více druhů? Který se bude nejlépe vyjímat na té vaší?

Slunečnice desetiplátečná

Helianthus decapetalus

 

Jde o vytrvalý druh slunečnice, který kvete v druhé polovině léta. Na výběr máte i kultivary poloplné a plné, koupíte je pod jménem ‚Sunshine Daydream‘, respektive ‚Loddon Gold‘. Rostlina je vhodná i do vázy, pochází z Ameriky, kde roste na vlhčích místech.

Tipy pro pěstování: Tato slunečnice má ráda slunná místa a úrodnou, odvodněnou, neutrální až alkalickou půdu. Poměrně dobře odolává suchu.

 

Slunečnice vrbolistá

Helianthus salicifolius

 

Slunečnice vrbolistá tvoří velké množství zlatožlutých jednoduchých květů. Její ozdobou jsou hlavně úzké převislé listy, na rozdíl od ostatních druhů nemají drsný povrch. Dorůstá do výšky až dva a půl metru, svým vzhledem připomíná bambus.

Tipy pro pěstování: Je to velmi přizpůsobivá trvalka, snáší místa se zásaditou a suchou půdou, ale může růst i u vody. Pozor, snadno se vylamuje.

 

 

Slunečnice útlá

Helianthus debilis

 

Tato letnička se prodává nejen pod názvem útlá, ale také malokvětá nebo slabá. Větví se a mívá výšku kolem jednoho metru. Zdobí ji velké množství drobnějších květů v mnoha odstínech žluté nebo smetanově bílé, setkáte se i s kombinacemi barev.

Tipy pro pěstování: Slunečnice útlá velmi rychle vzchází a roste. Většina odrůd má květy bez pylu, proto jsou vhodné i do zahrad pro alergiky.

 

 

 

Slunečnice roční

Helianthus annuus

 

U této nejznámější slunečnice se setkáte s řadou odrůd – od nízkých kultivarů až po dvoumetrové. Oblíbené jsou také plnokvěté odrůdy ´Teddy Bear‘ nebo dvoubarevné ‚Orange Mahogany‘. Letnička se většinou nevětví, pěstujte ji jako solitéru, lépe vynikne.

Tipy pro pěstování: Slunečnice roční můžete vysévat přímo na záhon. Vysoké typy ocení oporu, všechny potřebují hodně živin i vody.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek