Méně známé slunečnice

Jasně žluté květy slunečnic patří k nepřehlédnutelným ozdobám našich venkovských zahrádek. Víte ale, že jich je více druhů? Který se bude nejlépe vyjímat na té vaší?

Slunečnice desetiplátečná

Helianthus decapetalus

 

Jde o vytrvalý druh slunečnice, který kvete v druhé polovině léta. Na výběr máte i kultivary poloplné a plné, koupíte je pod jménem ‚Sunshine Daydream‘, respektive ‚Loddon Gold‘. Rostlina je vhodná i do vázy, pochází z Ameriky, kde roste na vlhčích místech.

Tipy pro pěstování: Tato slunečnice má ráda slunná místa a úrodnou, odvodněnou, neutrální až alkalickou půdu. Poměrně dobře odolává suchu.

 

Slunečnice vrbolistá

Helianthus salicifolius

 

Slunečnice vrbolistá tvoří velké množství zlatožlutých jednoduchých květů. Její ozdobou jsou hlavně úzké převislé listy, na rozdíl od ostatních druhů nemají drsný povrch. Dorůstá do výšky až dva a půl metru, svým vzhledem připomíná bambus.

Tipy pro pěstování: Je to velmi přizpůsobivá trvalka, snáší místa se zásaditou a suchou půdou, ale může růst i u vody. Pozor, snadno se vylamuje.

 

 

Slunečnice útlá

Helianthus debilis

 

Tato letnička se prodává nejen pod názvem útlá, ale také malokvětá nebo slabá. Větví se a mívá výšku kolem jednoho metru. Zdobí ji velké množství drobnějších květů v mnoha odstínech žluté nebo smetanově bílé, setkáte se i s kombinacemi barev.

Tipy pro pěstování: Slunečnice útlá velmi rychle vzchází a roste. Většina odrůd má květy bez pylu, proto jsou vhodné i do zahrad pro alergiky.

 

 

 

Slunečnice roční

Helianthus annuus

 

U této nejznámější slunečnice se setkáte s řadou odrůd – od nízkých kultivarů až po dvoumetrové. Oblíbené jsou také plnokvěté odrůdy ´Teddy Bear‘ nebo dvoubarevné ‚Orange Mahogany‘. Letnička se většinou nevětví, pěstujte ji jako solitéru, lépe vynikne.

Tipy pro pěstování: Slunečnice roční můžete vysévat přímo na záhon. Vysoké typy ocení oporu, všechny potřebují hodně živin i vody.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…