Říjen na balkoně

Letničky už mají definitivně po sezóně, ale to neznamená, že byste měli balkon nechat nevyšperkovaný. Naopak, stále může sloužit pro odpočinek v krásném prostředí plném rostlin.

Co je k dostání?

Doba, kdy obchody nabízely jen chryzantémy typu multiflora, je dávno pryč. Kromě vřesů a vřesovců, které najdete nejen v růžové a fialové, ale i ve smetanové barvě, se poohlédněte i po velmi krásných okrasných kapustách. Investice do jejich nákupu se určitě vyplatí, na rozdíl od už zmíněných drobnokvětých listopadek jim nevadí mráz, a tak mohou balkon zdobit často i do Vánoc a déle, aniž byste je museli přikrývat či jinak chránit. Jde o poměrně robustní květiny, proto se vhodně doplňují s jemnými vřesy nebo třeba kostřavou sivou, které celé aranžmá odlehčí.

V podzimních truhlících nebo kontejnerech také doslova zazáří stálezelené keříky s červenými plody. Hitem posledních let jsou kompaktní dřevité třezalky různých odrůd, dále pak libavka a skimie. Poslední dvě dávají přednost lehčímu substrátu s kyselou půdní reakcí, mohou být tedy vysazeny třeba jako podsadba rododendronů a azalek, a to nejen na záhonech, ale právě i v kontejnerech na balkonech.

Využijte zahradu

Spočítali jste si truhlíky, počet rostlin v nich, vynásobili to cenou květin a stromků a získali pocit, že toto je spíš návod na to, jak zruinovat vaši peněženku, než vytvořit krásný balkon? Omyl! Spoustu materiálu můžete nasbírat i na vlastní zahradě nebo během vycházky do parku. Ke koupeným hrnkovkám zapíchejte do nádob například větvičky mahonie, šalvěje, buxusu, vrby nebo třeba svatoliny. Zvlášť stříbřité listy vypadají velmi hezky v kombinaci se sytou oranžovou nebo purpurovou, zjemní barevné kontrasty a propojí je s ostatním použitým materiálem.

Univerzální rostlinou pro chladnou část sezony je drobnolistý břečťan. Mějte ho proto vysazený v několika menších květináčcích a používejte ho jako neutrální zelené okolí pro sezonní rostliny. Podobně poslouží i půvabný barvínek. V obou případech jde o rostliny vhodné spíš na polostinná místa, na podzim už ale slunce nemá takovou sílu, a tak je s klidem můžete vysadit i na jižní balkon.

Dřeviny na balkoně

Nejeden balkon či terasu zdobí přes sezonu nejen květiny, ale i velmi oblíbené dřeviny. Také ty vyžadují v tomto období posezonní péči. Druhy, které potřebují zimovat ve sklepě (palmy a další středomořské druhy), přesuňte do suterénu včas. Rozhodně nečekejte na poslední chvíli, budou-li ve sklepě o týden dříve, je to lepší než o týden později, kdy vás mohou překvapit první mrazíky.

Běžné druhy evropských dřevin klidně nechte v nádobách, jak jsou. Za teplého podzimu je ale nezapomeňte zalévat, což platí hlavně pro stálezelené dřeviny typu zimostráz nebo mahonie. Chránit potřebují prakticky jen stromkové růže, nemusíte s tím ale nijak spěchat. Zabalíte-li je do ochranné fólie nebo textilie příliš brzy, snadno se zapaří. Balkony navíc bývají teplejší než zahrada, a tak často stačí růže jen přesunout ke stěně, kde jsou chráněné před studeným větrem.

Ochrana proti chladu

Spoustu práce se zazimováním balkonu si ušetříte už při výběru a nákupu rostlin. Snažte se je vybrat tak, abyste nemuseli před každým mrazíkem hned všechno balit do fólií. Řada rostlin pro podzimní truhlíky vůbec kryt nepotřebuje, choulostivé jsou jen naplno rozkvetlé chryzantémy. Před náhlým mrazíkem je ukryjí i noviny nebo nejobyčejnější netkaná textilie. Lepší než zakrývat pouze květy je zlehka „přibalit“ celou rostlinu k truhlíku. Půda a ostatní sazenice totiž dohromady zvyšují teplotu v okolí choulostivějších druhů.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.