Máte to na háčku?

Způsobů, jak v kuchyni ukládat drobné nádobí a náčiní, je celá řada. Jednou z možností je oblíbené zavěšování.

Je to asi jeden z nejstarších způsobů ukládání věcí vůbec. Už náš praprapředek žijící v jeskyni určitě věšel své věci, ke kterým se neměla dostat například zvěř, na nějaký výstupek ve skále nebo venku na větev stromu. Tento způsob ukládání některého nádobí, nářadí či oblečení byl jistě používán i v nejstarších chýších, později v dřevěných staveních i ve zděných domech. Až se vznikem nábytku, jako byly truhly a různé typy skříněk, se začalo oblečení a rozměrnější kusy nádobí stěhovat z háčků za dvířka.

Malovaný věšák se hodí na textil (Miroslava Pešulová)

Je to praktické

V kuchyni se ale starý způsob ukládání – zavěšování – do určité míry vyskytoval stále a udržel se dodnes. Dříve hlavně kvůli jednoduchosti – připevnit na stěnu nebo zavěsit na tyč háčky bylo mnohem jednodušší než vyrobit skříňku s dvířky. Také to bylo praktické – kuchařka měla všechno hned po ruce. A nejen v chalupách. I při návštěvě některé hradní nebo zámecké kuchyně byste si mohli všimnout dlouhé řady pánví, zavěšených poblíž plotny.

Dnes hraje roli hledisko jak praktické, tak estetické. Většinou zavěšujeme spíše drobnější předměty – kuchyňské náčiní, hrnečky nebo textil, velké kusy nádobí spíše výjimečně. Pokud ano, jsou pro ně určeny kovové čtvercové, obdélníkové i i jiné rošty, pověšené ze stropu nejčastěji nad ostrůvkem s varnou deskou nebo nad pracovní plochou.

Moderní kuchyňské závěsné systémy nabízejí i různé typy držáků a poliček (IKEA x Siematic)

Náčiní nad linkou

Nad kuchyňskou linku si můžeme pořídit kuchyňský závěsný systém (tak zvaný reling) v podobě tyče s volně posunovatelnými háčky, na něž věšíme naběračky, všemožná míchátka, nože, cedníky, struhadla a podobně. K tyčím lze ještě pořídit speciální závěsné držáky (na kuchařku, papírové utěrky, kuchyňskou váhu atd.) nebo poličky (na kořenky). Tyto systémy mohou mít podobu stroze moderní v lesklém chromu nebo matném nerezu, ale i rustikální s černým nebo bílým povrchem a s ozdobně tvarovanými úchyty na zeď.

Podobné tyče někdy lemují kuchyňské sporáky – taky na nich může viset to, co potřebujeme mít při vaření po ruce – třeba naběračka, chňapka, utěrka. Kratší či delší tyče s háčky mohou být i na boku kuchyňské linky nebo kredence, pracovního stolu a podobně.

Klasické tyče s háčky v černé barvě a s tvarovanými úchyty se hodí do rustikální kuchyně (IKEA)

Kombinované poličky

Na zavěšení porcelánových nebo keramických hrnečků slouží poličky, kombinované s jednou nebo více řadami háčků, případně i s malými zásuvečkami. O jejich oblibě svědčí to, že je najdeme v různých provedeních, velikostech i povrchových úpravách snad v každé chalupě. Mají místo na pohledově exponované stěně, často nad jídelním stolem nebo nad pracovní deskou.

Méně časté, ale velmi zajímavé jsou poličky s háčky z ohýbaného drátu. Působí subtilně, někdy připomínají krajku a jsou vhodným protikladem k robustnímu dřevěnému nábytku.

Neobvyklý tvar police upoutá v kuchyni pozornost (Bella Rose)

Elegantní jednoduchost

Koupit nebo si vyrobit lze i jednořadové věšáčky nebo samostatné háčky, v jednoduché podobě nebo zajímavě tvarované, dřevo může doplňovat kov, smalt i keramika. Mohou sloužit třeba na pověšení kuchyňského textilu – utěrek, chňapek, zástěry nebo pytlíků s bylinkami.

drátěná polička s háčky vhodně doplní dřevěný nábytek (Anglická sezóna)

 


Text: vrz; foto: P. Veselý, M. Votavová, F. Vaňásek, M. Tvrz a archiv firem

Další články

Magický rozmarýn

Magický rozmarýn

Můžete jej používat jako koření, ale patří také do lékárny. Upravuje trávení a podporuje činnost jater, proto se jím tradičně ochucují tučné a masité pokrmy.

Celý článek

Květiny pro slunné záhony

Květiny pro slunné záhony

Příliš mnoho slunce mnohým rostlinám nesvědčí. Pokud však vyberete druhy, které naopak takové místo vyžadují, získáte pěkné zákoutí, aniž byste o něj museli příliš pečovat.

Celý článek

Přečtěte si

Staré věci, krásné věci

Staré věci, krásné věci

www.chatar-chalupar.cz

Kdysi v tomto objektu žili benediktýnští mniši. Krajina kolem Windachu v Horním Bavorsku byla pro klidný život naplněný rozjímáním jako stvořená. Na počátku 21. století ale byla ze stavení už opuštěná ruina. Záchrana přišla v hodině dvanácté.

Záhony se zásaditou půdou

Záhony se zásaditou půdou

www.floranazahrade.cz

Půda se zásaditou reakcí, která má pH vyšší než 7, se objevuje v lokalitách s vápencovým podložím. Pokud takové podmínky na zahradě máte, vysaďte sem rostliny, které z takového prostředí pocházejí. Bude se jim dařit a krásně pokvetou, zvlášť pokud opět zvolíte hlavně žluté odstíny.