Máte to na háčku?

Způsobů, jak v kuchyni ukládat drobné nádobí a náčiní, je celá řada. Jednou z možností je oblíbené zavěšování.

Je to asi jeden z nejstarších způsobů ukládání věcí vůbec. Už náš praprapředek žijící v jeskyni určitě věšel své věci, ke kterým se neměla dostat například zvěř, na nějaký výstupek ve skále nebo venku na větev stromu. Tento způsob ukládání některého nádobí, nářadí či oblečení byl jistě používán i v nejstarších chýších, později v dřevěných staveních i ve zděných domech. Až se vznikem nábytku, jako byly truhly a různé typy skříněk, se začalo oblečení a rozměrnější kusy nádobí stěhovat z háčků za dvířka.

Malovaný věšák se hodí na textil (Miroslava Pešulová)

Je to praktické

V kuchyni se ale starý způsob ukládání – zavěšování – do určité míry vyskytoval stále a udržel se dodnes. Dříve hlavně kvůli jednoduchosti – připevnit na stěnu nebo zavěsit na tyč háčky bylo mnohem jednodušší než vyrobit skříňku s dvířky. Také to bylo praktické – kuchařka měla všechno hned po ruce. A nejen v chalupách. I při návštěvě některé hradní nebo zámecké kuchyně byste si mohli všimnout dlouhé řady pánví, zavěšených poblíž plotny.

Dnes hraje roli hledisko jak praktické, tak estetické. Většinou zavěšujeme spíše drobnější předměty – kuchyňské náčiní, hrnečky nebo textil, velké kusy nádobí spíše výjimečně. Pokud ano, jsou pro ně určeny kovové čtvercové, obdélníkové i i jiné rošty, pověšené ze stropu nejčastěji nad ostrůvkem s varnou deskou nebo nad pracovní plochou.

Moderní kuchyňské závěsné systémy nabízejí i různé typy držáků a poliček (IKEA x Siematic)

Náčiní nad linkou

Nad kuchyňskou linku si můžeme pořídit kuchyňský závěsný systém (tak zvaný reling) v podobě tyče s volně posunovatelnými háčky, na něž věšíme naběračky, všemožná míchátka, nože, cedníky, struhadla a podobně. K tyčím lze ještě pořídit speciální závěsné držáky (na kuchařku, papírové utěrky, kuchyňskou váhu atd.) nebo poličky (na kořenky). Tyto systémy mohou mít podobu stroze moderní v lesklém chromu nebo matném nerezu, ale i rustikální s černým nebo bílým povrchem a s ozdobně tvarovanými úchyty na zeď.

Podobné tyče někdy lemují kuchyňské sporáky – taky na nich může viset to, co potřebujeme mít při vaření po ruce – třeba naběračka, chňapka, utěrka. Kratší či delší tyče s háčky mohou být i na boku kuchyňské linky nebo kredence, pracovního stolu a podobně.

Klasické tyče s háčky v černé barvě a s tvarovanými úchyty se hodí do rustikální kuchyně (IKEA)

Kombinované poličky

Na zavěšení porcelánových nebo keramických hrnečků slouží poličky, kombinované s jednou nebo více řadami háčků, případně i s malými zásuvečkami. O jejich oblibě svědčí to, že je najdeme v různých provedeních, velikostech i povrchových úpravách snad v každé chalupě. Mají místo na pohledově exponované stěně, často nad jídelním stolem nebo nad pracovní deskou.

Méně časté, ale velmi zajímavé jsou poličky s háčky z ohýbaného drátu. Působí subtilně, někdy připomínají krajku a jsou vhodným protikladem k robustnímu dřevěnému nábytku.

Neobvyklý tvar police upoutá v kuchyni pozornost (Bella Rose)

Elegantní jednoduchost

Koupit nebo si vyrobit lze i jednořadové věšáčky nebo samostatné háčky, v jednoduché podobě nebo zajímavě tvarované, dřevo může doplňovat kov, smalt i keramika. Mohou sloužit třeba na pověšení kuchyňského textilu – utěrek, chňapek, zástěry nebo pytlíků s bylinkami.

drátěná polička s háčky vhodně doplní dřevěný nábytek (Anglická sezóna)

 


Text: vrz; foto: P. Veselý, M. Votavová, F. Vaňásek, M. Tvrz a archiv firem

Další články

Zapečte to v troubě!

Zapečte to v troubě!

Nechce se vám trávit pěkný letní večer u plotny? Vyberte si ze svých oblíbených druhů letní zeleniny a dejte prostor troubě, aby část práce udělala za vás.

Celý článek

Rustikální kyblík

Rustikální kyblík

Některé dekorace nás časem omrzí, ale je nám líto je vyhodit. Takový je i příběh tohoto kbelíku, ze kterého jsme snadno vykouzlili rustikální dekoraci.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.