Maří list balšámový

Tanacetum balsamita

Tato bylinka se již od středověku pěstovala na zahradách klášterů a později i ostatních zahrádkách ve střední Evropě. Pod názvem balsamita ji rozšířila středověká bylinkářka – abatyše Hildegarda. Maří list byl později oblíben také v Anglii, kde jeho listy používala například královna Alžběta na dezinfekci a aromatizaci prádla. Sušené listy byly používány také jako aromatická záložka do bible a modlitebních knih.

Vytrvalá statná rostlina. Má plazivé světle hnědé oddenky a žebernatou lodyhu, která na bázi dřevnatí. Listy jsou vejčité, jemně zubaté, dlouhé až 30cm. Úbory květů rozkvétají v bohatých chocholících koncem června, většinou jsou žluté, ale vnější část úboru může být na plném slunci smetanová nebo bílá. Celá rostlina slabě voní a chutná po mátě.

Pěstování:

Množí se semeny, oddenky nebo kořenovými odnožemi. Není náročná na půdu a prostředí, potřebuje jen dostatek slunce. Mladé listy se sbírají po celé vegetační období.

Užívané části:

Listy a květy; mladé listy sbírejte kdykoli, květy poté, co se začnou otevírat.

Konzervování:

Sušení listů.

V kuchyni:

Listy – používejte jen v malém množství (vzhledem k pronikavé chuti). Jemně nakrájené listy se přidávají do polévky z mrkve, do salátů, ke zvěřině, do drůbeží nádivky a do ovocných koláčů. Hodí se i k novým bramborám. Používala se k ochucení a konzervaci piva. Poupata se dříve nakládala do octa jako kapary

V domácnosti:

Listy se vkládají do plátěných sáčků k odpuzování hmyzu a jako vonička. Nálev z rostliny se přidával do vody při posledním máchání prádla, aby krásně vonělo.

V kosmetice:

Extrakt se používá jako „vodička na vlasy“ a k potírání pokožky.

Pro léčení:

Extrakt z listů se pije jako uklidňující čaj, při nachlazení, žaludečních potížích a křečích i k usnadnění porodu. Rozdrcené listy se používají do hojivých mastí na spáleniny a na otoky po bodnutí hmyzem.

 

Jak využít maří list

Přidejte si ho jako koření do jídla či nápojů, nebo s i z něj uvařte léčivý čaj.


Teplý bramborový salát s mařím listem

Budete potřebovat:

  • 800 g brambor
  • 2 jarní cibulky
  • 1 lžičku nakrájeného mařího listu
  • 1 lžičku kopru
  • sůl
  • mletý pepř
  • ocet
  • 120 g rozškvařené slaniny

Brambory uvařte ve slupce. Za horka je oloupejte a nakrájejte. V nahřáté míse je osolte, opepřete, přidejte bylinky a škvarečky slaniny s tukem, cibulku a ocet. Promíchejte a podávejte ke karbanátkům nebo řízkům. Tato úprava je vhodná zvláště na jaře, když už brambory nejsou tak chutné.


Čaj pro lepší trávení

Maří list podporuje činnost trávicí soustavy a ulevuje tak při žaludečních potížích.
1 polévkovou lžíci byliny přelijte 250 ml vroucí vody, nechte 15 minut luhovat a poté vypijte. Bylinku také můžete přidat do čajových směsí pro dobré zažívání.


Osvěžující nápoj

Přidejte si v létě čerstvý rozdrcený list bylinky do domácí limonády – nápoj tak získá výraznější osvěžující chuť a vůni.

Tip

Nálev z mařího listu použijte při oplachování vlasů – příznivě působí na pokožku hlavy.

 


Text: mik; foto: Shutterstock

Další články

Sbírejte šípky

Sbírejte šípky

Dozrávají od konce září a můžete je využít na mnoho způsobů. Nezapomeňte si ani letos v přírodě nasbírat rudé šípky a připravit si z nich léčivé dobroty.

Celý článek

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Přečtěte si