Maří list balšámový

Tanacetum balsamita

Tato bylinka se již od středověku pěstovala na zahradách klášterů a později i ostatních zahrádkách ve střední Evropě. Pod názvem balsamita ji rozšířila středověká bylinkářka – abatyše Hildegarda. Maří list byl později oblíben také v Anglii, kde jeho listy používala například královna Alžběta na dezinfekci a aromatizaci prádla. Sušené listy byly používány také jako aromatická záložka do bible a modlitebních knih.

Vytrvalá statná rostlina. Má plazivé světle hnědé oddenky a žebernatou lodyhu, která na bázi dřevnatí. Listy jsou vejčité, jemně zubaté, dlouhé až 30cm. Úbory květů rozkvétají v bohatých chocholících koncem června, většinou jsou žluté, ale vnější část úboru může být na plném slunci smetanová nebo bílá. Celá rostlina slabě voní a chutná po mátě.

Pěstování:

Množí se semeny, oddenky nebo kořenovými odnožemi. Není náročná na půdu a prostředí, potřebuje jen dostatek slunce. Mladé listy se sbírají po celé vegetační období.

Užívané části:

Listy a květy; mladé listy sbírejte kdykoli, květy poté, co se začnou otevírat.

Konzervování:

Sušení listů.

V kuchyni:

Listy – používejte jen v malém množství (vzhledem k pronikavé chuti). Jemně nakrájené listy se přidávají do polévky z mrkve, do salátů, ke zvěřině, do drůbeží nádivky a do ovocných koláčů. Hodí se i k novým bramborám. Používala se k ochucení a konzervaci piva. Poupata se dříve nakládala do octa jako kapary

V domácnosti:

Listy se vkládají do plátěných sáčků k odpuzování hmyzu a jako vonička. Nálev z rostliny se přidával do vody při posledním máchání prádla, aby krásně vonělo.

V kosmetice:

Extrakt se používá jako „vodička na vlasy“ a k potírání pokožky.

Pro léčení:

Extrakt z listů se pije jako uklidňující čaj, při nachlazení, žaludečních potížích a křečích i k usnadnění porodu. Rozdrcené listy se používají do hojivých mastí na spáleniny a na otoky po bodnutí hmyzem.

 

Jak využít maří list

Přidejte si ho jako koření do jídla či nápojů, nebo s i z něj uvařte léčivý čaj.


Teplý bramborový salát s mařím listem

Budete potřebovat:

  • 800 g brambor
  • 2 jarní cibulky
  • 1 lžičku nakrájeného mařího listu
  • 1 lžičku kopru
  • sůl
  • mletý pepř
  • ocet
  • 120 g rozškvařené slaniny

Brambory uvařte ve slupce. Za horka je oloupejte a nakrájejte. V nahřáté míse je osolte, opepřete, přidejte bylinky a škvarečky slaniny s tukem, cibulku a ocet. Promíchejte a podávejte ke karbanátkům nebo řízkům. Tato úprava je vhodná zvláště na jaře, když už brambory nejsou tak chutné.


Čaj pro lepší trávení

Maří list podporuje činnost trávicí soustavy a ulevuje tak při žaludečních potížích.
1 polévkovou lžíci byliny přelijte 250 ml vroucí vody, nechte 15 minut luhovat a poté vypijte. Bylinku také můžete přidat do čajových směsí pro dobré zažívání.


Osvěžující nápoj

Přidejte si v létě čerstvý rozdrcený list bylinky do domácí limonády – nápoj tak získá výraznější osvěžující chuť a vůni.

Tip

Nálev z mařího listu použijte při oplachování vlasů – příznivě působí na pokožku hlavy.

 


Text: mik; foto: Shutterstock

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek