Heřmánek – bylinka, která nezklame

Heřmánek pravý, heřmánek římský, heřmánek terčovitý… Víte, jaké jsou mezi nimi rozdíly a který z těchto druhů můžete pěstovat doma na zahradě?

Heřmánek pravý

Nejznámější z heřmánků, heřmánek pravý (Chamomilla recutita, syn. Matricaria chamomilla) obsahuje chamazulen, alfa-bisabolol a flavonoidy, díky nimž má silné dezinfekční a hojivé účinky a které ho předurčují pro univerzální využití. Hodí se pro ošetření ran, nejrůznějších dermatitid a lehčích spálenin od sluníčka. Používá se nejen zevně, ale i vnitřně, je to spolehlivý prostředek proti úzkosti, uklidňuje mysl i žaludek, kladně ovlivňuje usínání a duševní pohodu. Je nepostradatelnou bylinkou při bolestech v krku i zažívacích obtížích. Své místo má také v dětském lékařství a kosmetickém průmyslu. Navíc se jako jedna z mála léčivek dá používat dlouhodobě a nelze se jím prakticky předávkovat, pokud dodržujete doporučenou dávku tří šálků denně.

Tato bylina se dříve více sbírala ve volné přírodě, jen výjimečně jste na heřmánkové záhony narazili u některých chalup. Dnes se spíš pěstuje. Můžete ho samozřejmě sbírat na ekologicky čistých loukách, podmínkou ale je, že jej musíte bezpečně poznat. Dnes jsou přírodní porosty heřmánku daleko vzácnější a tato bylina bývá promíchaná s dalšími podobnými druhy, jako jsou třeba heřmánkovec přímořský, rmen rolní nebo heřmánkovec nevonný. Musíte tedy mezi nimi pravý heřmánek bezpečně poznat, s čímž vám pomůže hlavně jeho typická silná vůně a také jednoduchý trik: Roztrhněte kvítek podélně a najdete-li pod květním lůžkem dutinku, držíte opravdu heřmánek. Květy plné budou jiná rostlina, pravděpodobně heřmánkovec, který se stal v posledních desetiletích častým polním plevelem.

Pěstování: Chcete-li tedy jistotu, že máte opravdu heřmánek, vypěstujte si ho z koupených osiv. Vysévá se na povrch půdy, a to už od podzimu až do dubna, potřebuje ke klíčení světlo. Aby se mohly jednotlivé rostliny dobře vyvíjet, je třeba ty vzešlé protrhat na rozumnou vzdálenost zhruba 20 x 20 centimetrů. Nejlépe prospívá na slunných vzdušných místech s humózní půdou, která by neměla být suchá. Heřmánek je jednoletý, ale na místě se zpravidla uchovává z vypadlých semen, nechte tedy některé květy v létě plně dozrát.

Květy z podzimního výsevu se sklízejí už od května, ty pozdější až do konce léta, nejčastěji dvakrát za týden. Otrhané úbory se suší ve stínu v tenké vrstvě, nejlépe na sítech. Usušené by se měly skladovat v tmavé nádobě se zabroušenou zátkou nebo jinak pevně zavřené.

Heřmánek římský

Rmenec sličný nebo také heřmánek římský (Chamaemelum nobile, syn. Anthemis nobilis) je podobně jako heřmánek pravý králem domácí lékárny. Správný název se trochu rozchází se jménem, pod kterým se prodává a pěstuje na zahradách. Ve volné přírodě ho vůbec nenajdete, pochází ze západní Evropy, u nás může vymrzat. Heřmánek římský má jednu výhodu – neuškodí mu, když po něm šlapete. Proto se s oblibou používá jako náhrada trávníku na slunných místech. Květy kulturního druhu jsou plné, postrádají tedy typický žlutý střed. Existuje dokonce i jeho specializovaná nekvetoucí forma.

Pěstování: Roste zpravidla nejlépe ve vlhčí humózní půdě na plném slunci nebo v lehkém stínu. Před výsadbou rostlin byste měli po povrchu rozhodit tenkou vrstvu kompostu a zapracovat ji do půdy, v tom se pěstování heřmánku římského neliší od jiných zahradních trvalek. I on obsahuje léčivé látky – chamazulen, oxykumarin, flavonoidy a další substance využívané v dermatologii, kosmetice i potravinářství.

Heřmánek terčovitý

Z východní Asie pochází heřmánek terčovitý (Matricaria discoidea). Postupně u nás zdomácněl, jde tedy o takzvaný neofyt. Najdete ho nejčastěji jako poměrně agresivně se šířící rostlinu, která rychle zabírá prostor na chudých osluněných půdách, plochách, kde se chodí, podél cest, na rumištích i na polích a zahradách s ulehlými a málo humózními půdami.

Zatímco na zahradách se považuje za plevel, ve volné přírodě má docela jiné poslání. Jako nezdolná a vitální rostlina pokrývá i velmi nehostinná místa a připravuje tak půdu pro další vlnu náročnější vegetace.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.