Listové těsto na slano

Přemýšlíte, jakou dobrotu připravit pro posezení s přáteli či jako lehký předkrm? Vyzkoušejte naše recepty z listového těsta. Nejsou náročné na přípravu, a přitom jsou velice chutné.

Chřestové balíčky

 • 1 balíček listového těsta
 • 18 výhonků chřestu (zelený nebo bílý)
 • 200 g slaniny (nebo šunky)
 • 200 g plátkového sýra
 • 1 vejce
 • sezamová semínka
 • hrubá sůl

 

Listové těsto rozdělte nožem na 6 stejně velkých čtverců. Každý čtverec potřete rozšlehaným vejcem, posypte sušenými bylinkami a poklaďte slaninou a sýrem. Našikmo na něj položte očištěný a oloupaný chřest. Protilehlé strany těsta přehněte přes sebe tak, by vršek a spodek chřestu vyčníval ven. Celé balíčky opět potřete rozšlehaným vejcem a posypte solí a sezamovým semínkem. Pečte v troubě předehřáté na 180 °C dozlatova, cca 20–30 min.

 

 

 

 

Slaní šneci

 • 1 balíček listového těsta
 • 200 g plátkového sýra (gouda, eidam apod.)
 • 200 g anglické slaniny nebo uzeného lososa
 • 100 g čerstvého baby špenátu
 • pepř, sůl
 • pikantní kečup
 • sezamová semínka

Listové těsto rozválejte na tenký plát a lehce ho potřete kečupem. Na něj poklaďte plátkový sýr tak, abyste byl rozložený po celé ploše placky. Na něj poklaďte plátky anglické slaniny nebo uzeného lososa. Podle chuti vše opepřete, případně osolte. Zaviňte plackue jako závin, dost pevně, aby roláda držela u sebe. Pak z ní nakrájejte ostrým nožem kolečka 1 cm silná a ta pokládejte na plech potažený pečicím papírem. Posypte je sezamovými semínky a pečte troubě vyhřáté na 190 °C asi 20 minut.

 

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Netradiční zeleninová jídla

Netradiční zeleninová jídla

Máte chuť vyzkoušet v našich krajích méně obvyklé, a přece výborné zeleninové pochoutky? Nechte se inspirovat zahraničními kuchyněmi a recepty s čekankou, artyčoky či fenyklem.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.