Levandulové makronky a levandulový sirup

Milujete vůni léta? Máte rádi fialovou barvu? Nalaďte se levandulově a upečte si třeba lehounké makronky. Můžete je naservírovat přátelům na zahradě či na terase... Nebo jim nabídněte levandulový sirup.

Budete potřebovat:

Na makronky:

 • 90 g bílků (odleželých 1–4 dny v lednici)
 • 50 g cukru krupice
 • 200 g cukru moučka
 • 110 g mandlové mouky
 • levandulové kvítky
 • fialové potravinářské barvivo

Na krém:

 • 125 g mascarpone
 • 50 ml vyšlehané smetany 40%
 • 1 lžíce vanilkového extraktu
 • 1 lžíce moučkového cukru

Na krém smíchejte mascarpone s cukrem a vanilkovým extraktem a opatrně vmíchejte vyšlehanou smetanu.

Připravte si těsto: mandlovou mouku v míse smíchejte s moučkovým cukrem. V další míse pomalu šlehejte sníh z bílků a postupně přidávejte krupicový cukr, sníh nesmí být přešlehaný a tuhý. Pak postupně do sněhové hmoty přisypávejte přesátou směs mandlové mouky s cukrem a opatrně zapracujte mouku do sněhu. Vmíchejte trochu potravinářského barviva. Těsto vložte do cukrářského sáčku na zdobení s kulatou kovovou špičkou a na plechu vyloženém pečícím papírem tvořte dál od sebe malé makronky. Každou makronku posypte trochou levandulových kvítků.

Nechte minimálně 30 minut zaschnout při pokojové teplotě. Dejte do předem vyhřáté trouby na 140–150 °C a pečte 10–15 minut. Po upečení by se měly snadno odlepit z pečicího papíru. Pak už je jen plňte krémem a slepujte.

 

Levandulový sirup

 • svazek levandule (asi 80 stonků)
 • 1 litr vody
 • 1 kg cukru krupice nebo třtinový
 • 2 citrony

Do kastrolu dejte vařit vodu s cukrem, až se úplně rozpustí. Vypněte plamen a přidejte omyté levandulové květy a na plátky rozkrájený omytý citron. Přiklopte pokličkou a nechte stát minimálně 24 hodin. Druhý den sirup zahřejte asi na 50 stupňů a slijte do lahví. Ze sirupu si můžete připravit lahodnou limonádu, nebo si ho přidejte do svařeného vína.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Tmavomodré mlsání

Tmavomodré mlsání

Pochutnáte si rádi na ovocných moučnících? Můžete si je dopřát k obědu, ke svačince nebo je nabídnout hostům ke kávě. Co takhle šťavnatý borůvkový koláč, lehké taštičky nebo nadýchané muffiny?

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.