Len nejen na chalupu

Len patří k oblíbeným přírodním textilním materiálům. Kromě nezaměnitelného vzhledu je oceňovaný i kvůli svým výjimečným užitným vlastnostem. Kde všude ho můžeme využít?

Mnoho generací našich předků mělo lněné tkaniny ve velké úctě. Pak výrobu látek z vláken stonku lnu setého na čas zastínila velkoprodukce levnější bavlny, nyní se ale len vrací zpět na výsluní. Ačkoliv většina chalupářů na tento poctivý materiál nikdy zcela nezanevřela, v domácnostech se lněné tkaniny využívaly spíš jako kuchyňský textil nebo „obyčejná“ prostěradla. Současní designéři len znovu objevili a použití lnu se rozšířilo na téměř veškerý interiérový textil. S kolekcemi lněných textilních doplňků přišly jak velké světové značky, tak i menší lokální výrobci, kteří se specializují na stylové vybavení historických interiérů a chalup.

 

Co věděly už naše prababičky

Oproti jiným vláknům len vyniká svou výjimečnou odolností. Je pevný, takže i po mnoha vypráních drží tvar. Postupem času se lněná tkanina stává měkčí a poddajnější. Len má ale řadu dalších vlastností, které jej předurčují k širokému využití v domácnosti i módě. Je prodyšný, na dotek příjemný a lehce chladivý. Velmi dobře absorbuje vlhkost, kterou pak zase dokáže rychle uvolnit čili rychle schne. U bytového textilu tyto vlastnosti oceníte například u kuchyňských utěrek, ručníků či ložního prádla. Lněné tkaniny jsou také vhodné pro alergiky. Na rozdíl od bavlny, hedvábí či vlny má len hladkou strukturu vlákna, takže velmi dobře odolává zašpinění a neulpívá na něm prach. Lněné výrobky také výborně odolávají mechanickému poškození.

Prostírání v tradičním venkovském vzhledu je opět v módě. foto: Shutterstock

 

Není len jako len

Většina z nás si lněnou látku představuje jako hrubší tkaninu plátnové vazby v přírodní béžové barvě. Současná nabídka lněných výrobků nás ale rychle vyvede z omylu. U oblečení se setkáme třeba se lněným úpletem, u koupelnového textilu zase třeba s vaflovou strukturou látky, tkaninou s vetkaným vzorem rybí kosti nebo složitými žakárovými vzory, které se tradičně vyskytovaly především na svátečních ubrusech. Látky se pak samozřejmě liší i gramáží, takže kromě obvyklých těžších lněných látek jsou k dostání i lehké voály vhodné třeba na záclony.

Len setý kvete krásnými bleděmodrými květy. foto: Shutterstock

 

Dokonalá nedokonalost

I při různém zpracování si ale len zachovává své charakteristické vzhledové vlastnosti. Pro lněné látky je typická například nestejnoměrná síla vláken, která v tkanině vytváří nezaměnitelnou strukturu a působí tak přirozeným rustikálním dojmem.

Len lze sice dobře bělit i barvit, jeho přírodní šedobéžové odstíny jsou ale často vyhledávané. Právě vícebarevnost vláken přírodního lnu a nedokonalost lehce zmačkané tkaniny se postará o příjemnou neformální atmosféru a navodí pocit útulnosti. Struktura tkaniny ve spojení s přírodními tóny pak v interiéru funguje podobně jako přírodní dřevo – osvěžuje fádnost hladkých povrchů, což je mimo jiné důvod, proč si len tolik oblíbili i moderní minimalisté.

Je to velmi praktický materiál na utěrky, ubrousky nebo sáčky na pečivo a jiné potraviny. foto: Shutterstock

 

Tradiční vzory

Textil vyrobený ze lněných vláken sluší prostým chaloupkám i moderním domům. Motivy, které jsou tradičně spjaté s venkovským prostředím, jsou barevné proužky či kostičky přímo vetkané do struktury látky. Takové povlaky na polštáře nebo závěsy na oknech krásně doplní každou světnici.

Výhodou kuchyňského lněného textilu je, že se méně snadno zašpiní než třeba bavlna. foto: Shutterstock

 

foto: Shutterstock

 

Lněné povlečení je nejen pěkné a příjemné, ale také vám hodně dlouho vydrží. foto: Shutterstock

 

V nabídce výrobců najdete lněný textil v nejrůznějších barvách a vzorech. foto: Shutterstock

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Domácí višňový sirup

Domácí višňový sirup

Udělejte si ho snadno a rychle z úrody domácích višní. Je výborný k přípravě osvěžující višňové limonády nebo na ochucení zmrzlinových dezertů.

Celý článek

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

První výšivku vyrobila pro syna na hody. Vyšívání na výřez, tedy výšivce podle počítané niti, se začala věnovat až poté, co její děti dospěly. Jarmila Kraváčková je dnes jednou z mála žen, která tuto techniku na Uherskohradišťsku ovládá. Je držitelkou značky Tradiční výrobek Slovácka a v roce 2019 získala za krojové vyšívání Cenu Vladimíra Boučka, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.