Dlažba v interiéru

Při zařizování interiéru je důležité pořídit takovou dlažbu, ke které budeme schopni sladit nábytek. Není to věc, kterou bychom často měnili, proto je dobré dát si s výběrem na čas.

Najdeme ji hlavně v chodbách, kuchyních a koupelnách, někdy se pod ní ukrývá podlahové topení a může mít protiskluzový povrch. Zamyslet se musíme nad tím, kde ji budeme pokládat, protože otěruvzdornost hraje leckdy důležitou roli. Musí se nám ale také líbit.

 

Protiskluzový povrch

Od dlažby především očekáváme, že bude bezpečná a nebude klouzat, proto je důležité pořizovat dlažbu s protiskluzovým povrchem. Výrobky jsou označovány písmeny A, B, C pro plochy, kde se chodí bosou nohou, a R9–R13 pro místnosti určené pro chůzi v obuvi. Norma protiskluzu se určuje tak, že se na testovanou krytinu postaví člověk v běžné obuvi. Poté se podložka naklání v čím dál tím větším úhlu, dokud nedojde ke skluzu. Pro uživatele je dobré vědět, že čím je větší protiskluznost, tím hůře se keramická dlažba čistí.

Mrazuvzdorná dlažba Faro napodobuje dřevo (RAKO)

Otěruvzdornost a tvrdost

Nejzatěžovanější interiérovou dlažbu najdeme většinou v chodbě. Pořídíme-li na takové místo glazovanou keramickou krytinu, hrozí, že se brzy ošoupe. Dnes již výrobce není povinen uvádět otěruvzdornost, ale když se zeptáme, informaci jistě dostaneme. Označuje se písmenky PEI a například při střední zátěži, která je vhodná právě do chodeb, zádveří a vstupních hal, by měla mít označení minimálně PEI 3.

Tvrdost dlaždic se vyjadřuje stupnicí MOSH a ty kvalitní mají čísla mezi 6 až 9. Obecně ale platí, že čím tlustší dlaždice, tím větší bývá její pevnost.

Díky technologii digitálního tisku nabízí dlažba Fineza Brick America spoustu variant odstínů a dělá prakticky z každého kusu originál (SIKO koupelny)

Nejnovější trendy

Co se týká dekorů, hitem se poslední dobou stala dlažba, která imituje dřevo. Dělá se ve všemožných barevných odstínech od přírodní hnědé až třeba po modrou. V přírodní barvě vypadá nejlépe a je dobrou alternativou dřevěné podlahy, která by v nevytápěné chodbě trpěla. Seženeme ale i imitaci betonu, cihel nebo mramoru, a to s patinou nebo bez. Kombinovat můžeme například dlažbu s motivem patchworku s jednoduchou béžovou dlaždičkou anebo lze rozzářit barvami celou podlahu. Potom musíme být opatrní při pořizování nábytku a doplňků, aby se s krytinou barevně i stylem doplňovaly.

Jemný vzor se hodí do skandinávského stylu, který teď hraje prim v oblasti interiéru, a to hlavně pro svou jednoduchost a důraz na dostatek světla. Dominují barvy jako bílá, krémová, světle šedá, modrá či zelená. Dlaždice s historickým motivem s patinou se dobře kombinují s dřevěným rustikálním nábytkem, ale i moderními materiály, jako je kov. Oblíbený odstín hnědé je koňak nebo červenější jako terakota. Ani francouzský styl nevyšel z módy. Slunnému francouzskému venkovu vévodí šedá, bílá a levandulová barva a barvy dřeva.

Dlažba Cahrwood s motivem dřeva s různými odstíny modré barvy (SIKO koupelny)

Spárování

Vyvarujme se bílé spárovací hmoty. Po čase už ani nebudeme vědět, zda jsou spáry bílé, protože se špiní a nečistoty z nich jdou špatně odstranit. Klidně se nemusíme bát vybrat spáry tmavší barvy.

Designová retrodlažba FS 3 značky Peronda (Keramika Soukup)

 

Pestrobarevný dekor Fineza Barro se dá kombinovat s dalšími dlaždicemi z této série, které imitují terakotu (SIKO koupelny)

 

Světlá dlažba v imitaci betonu Grey Wind Mild je vhodná do malého prostoru, protože ho dokáže opticky zvětšit (Keramika Soukup)

 

Dlažba FS Bretagne značky Peronda má vzor čtyř prkének s patinou (Keramika Soukup)

www.eden-koupelny.cz, www.keramikasoukup.cz, www.rako.cz, www.siko.cz

 


Text: red; foto: archiv firem

Další články

Svícen zdobený mušlemi

Svícen zdobený mušlemi

Z obyčejné plechovky a mušlí, které jste si kdysi přivezli od moře, můžete snadno vykouzlit svícen, díky kterému budete mít přímořskou atmosféru každý den doma…

Celý článek

Sejte ředkvičky a špenát

Sejte ředkvičky a špenát

Konec léta a podzim jsou v zeleninové zahradě obdobím sklizně. Ale stále můžete vysévat druhy s krátkou vegetační dobou, které ještě do příchodu silnějších mrazů stačí vyrůst – například ředkvičky či špenát.

Celý článek

Rajčata a bazalka

Rajčata a bazalka

Sladkokyselá chuť rajčat se báječně doplňuje s kořenitou bazalkou. Není proto divu, že tuto kombinaci najdeme v mnoha vynikajících receptech. Vyzkoušejte některé z nich.

Celý článek

Svícen s kameny

Svícen s kameny

Máte rádi kameny? Použijte je na výrobu jednoduchého, a přitom velmi dekorativního svícnu. Umístěte je do skleněné vázy nebo obyčejné velké sklenice od okurek. Uvidíte, jakou bude dělat parádu.

Celý článek

Přečtěte si

Staré věci, krásné věci

Staré věci, krásné věci

www.chatar-chalupar.cz

Kdysi v tomto objektu žili benediktýnští mniši. Krajina kolem Windachu v Horním Bavorsku byla pro klidný život naplněný rozjímáním jako stvořená. Na počátku 21. století ale byla ze stavení už opuštěná ruina. Záchrana přišla v hodině dvanácté.

Záhony se zásaditou půdou

Záhony se zásaditou půdou

www.floranazahrade.cz

Půda se zásaditou reakcí, která má pH vyšší než 7, se objevuje v lokalitách s vápencovým podložím. Pokud takové podmínky na zahradě máte, vysaďte sem rostliny, které z takového prostředí pocházejí. Bude se jim dařit a krásně pokvetou, zvlášť pokud opět zvolíte hlavně žluté odstíny.