Zahradní nábytek

Měl by být pohodlný, praktický, kvalitní i zajímavý, ale také takový, jehož údržba nebude náročná. S jakou nabídkou se můžeme na trhu setkat a podle čeho nejlépe vybírat?

Židle, stolky, křesla, lavice nebo třeba houpačky lze sehnat v mnoha tvarech a z různých druhů materiálů, jako je například dřevo, kov, litina, plast, proutí, umělý a přírodní ratan. A ještě nesmíme zapomenout zmínit, že zahradní nábytek se vyrábí v různých kombinacích – kov a dřevo, kov a textil, kámen se dřevem či kov se sklem. Zkrátka a dobře, je z čeho vybírat.

Co se týče typů, je jeho nabídka také hodně rozmanitá. Zakoupit můžeme židle s područkami, polohovatelná křesla, lavice s opěradlem i bez, lehátka s kolečky na popojíždění nebo praktický skládací nábytek.

 

Dřevěný nábytek

Z tuzemských dřevin je k vidění nábytek z dubu, buku, smrku, borovice, jasanu nebo z houževnatého a rychle rostoucího trnovníku akátu. Z těch cizokrajných je to bambus a poslední dobou velmi oblíbený teak, ale i další dřeva.

Teak je tropický strom pocházející z deštných lesů jihovýchodní Asie, kde se z něj nejen vyrábí nábytek, ale i staví domy. Má krásnou medovou až načervenalou barvu, kterou můžeme ještě zvýraznit pomocí teakového oleje. Dřevo z teaku je pro výrobu venkovního nábytku využívané zvláště kvůli odolnosti vůči vlhkosti, hnilobě, plísním a škůdcům, navíc si žádá minimální nároky na údržbu. Židle či stolky z této dřeviny jsou tedy vhodné k celoročnímu používání, snáší dobře střídání vlhkého a suchého počasí, a dokonce se je nemusíme bát umístit ani k bazénu, kde jiné druhy dřeva trpí. Materiál je to velmi odolný, ale pokud chceme dlouhodobě udržet jeho barvu, budeme mu muset věnovat alespoň trochu péče a jednou za čas ho vyčistit a přetřít. Jinak se může stát, že se z načervenalé barvy stane stříbrnošedá patina.
Spolehnout se můžeme také na severskou borovici, která roste v drsných podmínkách za polárním kruhem a vydrží téměř všechno. Nevadí jí déšť ani vítr a mile nás překvapí i cenou, která je nižší než u nábytku z teaku.

Křesílka nemusí mít typické tvary, ale mohou být i originálně řešena (Bonami)

Nábytek z výpletu

Na proutěný nábytek si musíme dát pozor, a to doslova. Láká nás svým romantickým vzhledem, ale nemůžeme ho nechat v zahradě stát dlouho. Za prvé trpí povětrnostními vlivy a za druhé se na něm rády usazují plísně a houby, takže je vhodný spíše na zastřešenou terasu nebo do zimních zahrad, kde nebude vlhnout.

Přírodní ratan je vyroben ze vzdušných kořínků liány Calamus rattan, má malou hmotnost, takže ho lze snadno přemisťovat po zahradě podle potřeby. Z přírodních materiálů se ještě používá banánové listí. To se suší a smotává do pevných provazů, kterými se poté kostra nábytku vyplétá.

Umělý výplet je dokonalé napodobení přírodního výpletu, který má ale mnohem větší odolnost než přírodní. Kostra takového nábytku je buď ze dřeva, nejčastěji však z hliníku nebo z duralu.

Skládací kovový stůl se vejde i do malého prostoru (Bonami)

Plastový nábytek

Sice není tak estetický jako ostatní varianty, ale co si budeme povídat, svůj účel splní také a mezi jeho přednosti patří nižší cena. Při koupi bychom měli dbát na to, abychom se cenou nenechali ošálit a nekoupili příliš měkký plast. Ten se snadno poškrábe a nevydrží velkou zátěž, proto bychom měli koukat po nábytku z tvrzeného plastu.

Nábytek s výpletem je velmi pohodlný (Bonami)

Kovový nábytek

Tento druh volíme pro jeho dlouhou životnost, ale i nadčasovost a v neposlední řadě i proto, že se jednoduše kombinuje s ostatními materiály. Na litinový, ocelový či hliníkový je dobré pořídit polstrování, které zajistí pohodlné posezení. V poslední době se oblibě těší zahradní nábytek z duralu – slitiny hliníku a mědi –, protože je pevnější a tvrdší, i když je oproti čistému hliníku o něco těžší. Je tedy téměř nezničitelný a některé výrobky mají dokonce termopovrch, který zajišťuje, že se ani na prudkém slunci nerozpálí. Kovový nábytek je také často k vidění v kombinaci s textilem, který může být vodoodpudivý.

Závěsná houpačka ve tvaru vajíčka je určena pro dospělé (Bonami)

 

Do úložné lavice se vejde zahradní nářadí nebo polštáře a jiné textilie (Ikea)

 

 

Polohovatelné lehátko můžeme díky kolečkům lehce přesouvat po zahradě (Ikea)

 

Skládací sestava nábytku může být vyrobena například z akácie (Fieldmann)

 

www.bonami.cz, www.fieldmann.cz, www.ikea.cz

 


Text: red; foto: archiv firem

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek