Zahrada na střeše

Zazeleněné střechy zlepšují tepelnou a zvukovou izolaci domu, chrání konstrukci před nepříznivými vlivy počasí, ale také přispívají například k regulaci vlhkosti.

Nejsou jen další plochou na rozšíření klasické zahrady a pěstování nenáročných rostlin, někdy i klasických trvalek a menších keřů. Především jde o možnost, jak prodloužit životnost dosluhujících rovných střech nebo jak zajistit dobré tepelně izolační vlastnosti v novostavbách. Ovšem pouze tehdy, jsou-li správně postavené. V opačných případech dokážou nadělat nemalé škody.

 

Izolace jako základ

Základem kvalitně provedené zelené střechy je samozřejmě odolnost vůči vodě. Použité hydroizolační materiály však musí vydržet i působení kořenů rostlin. Proto se na tyto konstrukce doporučuje používat výhradně takové materiály, u nichž výrobce prokáže atestem, že odolají prorůstání kořenů. Tomu většinou odpovídají modifikované dvouvrstvé asfaltové pásy i některé typy plastových fólií. Přitom tlak kořenů musí vydržet nejen samotná hydroizolace, ale hlavně místa spojů. I to však už firmy umějí vyřešit přidáváním speciálních přísad. Ačkoli základ všech zelených střech je stejný, podle konečného využití se dělí na dva typy: extenzivní a intenzivní, setkat se můžete i s označením nepochozí a pochozí. Každá z nich má ještě několik podkategorií.

 

Úspěšně zazelenit můžete nejen plochou, ale i šikmou střechu

V čem je rozdíl?

Extenzivní střechy jsou jednodušší, levnější a také rozšířenější. Sice se po nich nedá chodit nebo si zde vybudovat posezení se stolkem, ale výborně zastanou funkci izolace a zlepšují klima v domě. Dále se dělí na střechy úsporné, lehké, přírodní, retenční – a do této kategorie se řadí i šikmé, které už lze také zazelenit. Jednotlivé podtypy se od sebe liší výškou substrátu, zatížením konstrukce a schopností zadržovat vodu.
Nepochozí střechy (i když při kontrole stavu střechy na ně vstoupit nejenže můžete, ale dokonce při pravidelné kontrole musíte a nic se samozřejmě nestane) jsou zakryté pěti až patnácticentimetrovou vrstvou speciálního substrátu, který dostatečně propouští vodu a je schopný i poutat živiny. Osazují se různými travinami, bylinami, mechy a sukulenty, nejčastěji zde ale najdete rozchodníky, které nevyžadují skoro žádnou péči, přežijí sucho i přemokření.

Základ zeleného střešního koberce mohou tvořit nenáročné, a přitom velmi dekorativní sukulenty

Druhou kategorii pak tvoří intenzivní střechy, které už dokážou plně nahradit terasu či zahradu. A to včetně volného pohybu, posezení a podobně. Na intenzivní střechy přijde patnáct až třicet centimetrů substrátu. Jen na vás pak záleží, zda je osadíte méně náročnými trvalkami či keříky, které se obejdou bez dodatečného zavlažování, anebo zde zavlažovací systém vybudujete, což je technicky možné, a vytvoříte si zde klasickou zahradu, na níž můžete pěstovat i zeleninu a mít zde některé typy keřů a stromů. Ale pozor, na zelenou střechu rozhodně nepatří klasická zemina, ale speciální substrát, který v sobě zadrží nejen určité množství vody, ale i živiny, které rostliny potřebují k životu. Nezapomínejte také, že tady budou rostliny mnohem více vystaveny všem rozmarům počasí – horku, suchu, vlhkosti i větru.

 

Trávnička přímořská (Armeria maritima) má trávovité trsy listů a růžové květy

Postavte si zelenou střechu sami

Pro ozeleňování malých extenzivních, tedy nepochozích ploch se zpravidla nevyžaduje stavební povolení, v některých zemích Evropy jsou už dokonce předepsány v plánu zástavby. Tyto nejjednodušší typy střech se už dají udělat svépomocí. Vše potřebné se totiž prodává jako systém. Balíček, s nímž si můžete vylepšit nevzhlednou garáž, zahradní domek či kůlnu, vám připraví firma na míru podle velikosti plochy, kterou chcete zazeleňovat. Nestane se vám tak, že byste zbytečně utráceli za materiál, který pak nepoužijete, nebo naopak, že vám bude něco chybět. S takto připraveným paketem si vytvoříte jednoduchou zelenou střechu ve dvou lidech během jednoho dne.

 

Mochna křovitá (Potentilla fruticosa) je mrazuvzdorný, půvabně kvetoucí keřík

Zazelenit lze i šikmé střechy

  • Už dávno neplatí, že k osazení rostlinami jsou vhodné jen ploché střechy. Existují různé systémy, které dovolují zazelenit plochy různých sklonů.
  • Za ideální se stále považuje sklon v rozmezí od 0 do 5 stupňů.
  • U střech se sklonem 5 až 15 je třeba zvolit jinou skladbu.
  • Pokud máte šikmou střechu svírající úhel 15 až 45 stupňů, je na ni třeba instalovat zádržný systém pro substrát.

 

Písečnice velkokvětá (Arenaria grandiflora) tvoří bohaté trsy s plstnatými listy a bílými květy

 

 

Na pochozí střeše by neměl chybět chodníček

 

 

Rozchodník ostrý (Sedum acre) je velmi houževnatá skalnička a roste i na nehostinných místech


Text: kraj; foto: Shutterstock

Další články

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Okrasné zimolezy

Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Celý článek

Elegantní květináče

Elegantní květináče

Přestaly vás bavit obyčejné květináče z pálené hlíny? Vytvořte si z nich zajímavé a originální kousky, které zkrášlí váš byt, terasu či zahradu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.