Skleníky a vitríny

Do vitrín a skleníků neboli zasklených skříní vystavujeme pěkné věci, které chceme mít na očích a zároveň je chráníme před prachem a rozbitím. Na co se zaměřit při jejich výběru?

Vitríny se skleněnou výplní čelních dveří – proto název skleník – se rozšířily v měšťanských domácnostech v období biedermeieru, na začátku 19. století. Častěji mívají jedny dveře, někdy jsou dvoudveřové. Dveře jsou celé nebo z větší části prosklené. Skleněnou výplň mohou mít i boky skříně.
Od počátku sloužil skleník k vystavování cenných a dekorativních věcí – nejčastěji vzácnějšího porcelánu a skla, porcelánových figurek a dalších nejrůznějších sbírkových předmětů. Podobně je tomu i dnes, vedle užitkového a dekorativního skla a porcelánu sem ukládáme pro nás vzácné věci. Mohou to být rodinné památeční předměty, upomínky na krásné dovolené i různé sbírky. Vypadají v nich hezky i starožitné knihy. Někteří majitelé používají celý skleník jako knihovnu.

Celoprosklená vitrína je ideální pro věci, které chceme vidět ze všech stran (Bella Rose)

Z čeho vybírat

Záleží jen na nás, jaký typ skleníku zvolíme, zda jedno-, nebo dvoudveřový, jednoduchý, nebo zdobený řezbou a podobně. Skříň může být z různých dřevin, například z borovice, buku, dubu i dalších. Konstrukce moderní prosklené vitríny může být ale i z kovu. Takové celoprosklené vitríny mají spoje vyrobené z kovu nebo plastu, přičemž ty kovové jsou kvalitnější. Co se týče skla, u některých vitrín můžeme mít i bezpečnostní. Při případném rozbití se rozsype na malé kulaté části, které nikoho nezraní.

Skříň svou jednoduchostí neodvádí pozornost od vystavených věcí uvnitř (Bella Rose)

Osvětlení a zrcadlo

Jedním z posledních trendů je zabudované LED osvětlení, díky kterému se můžeme pyšnit vystavenými předměty i před večerní návštěvou. Zároveň tak získáme v místnosti další druh příjemného světla.

Dalším efektem může být zrcadlo na zadní straně skříně, které umožní vidět i otočenou stranu věcí a zároveň opticky znásobí jejich počet.

Design ocelové vitríny Fabrikor je inspirovaný lékařskými skříňkami (Ikea)

 

www.bellarose.cz, www.ikea.cz, www.jysk.cz, www.lepatio.cz, www.tchibo.cz, www.nabytekmirek.cz

 

Vitrína Jungen v barvě dubu poslouží i jako knihovna (Jysk)

 

V malé prosklené skříňce s patinou vynikne jakákoli sbírka (Le Patio)

 

Do této vitríny můžeme uložit například pěkné kousky nádobí (Tchibo)

 

Skříňka Gammelgab ve funkcionalistickém stylu (Jysk)

 


Text: red; foto: archiv firem

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek