Skleníky a vitríny

Do vitrín a skleníků neboli zasklených skříní vystavujeme pěkné věci, které chceme mít na očích a zároveň je chráníme před prachem a rozbitím. Na co se zaměřit při jejich výběru?

Vitríny se skleněnou výplní čelních dveří – proto název skleník – se rozšířily v měšťanských domácnostech v období biedermeieru, na začátku 19. století. Častěji mívají jedny dveře, někdy jsou dvoudveřové. Dveře jsou celé nebo z větší části prosklené. Skleněnou výplň mohou mít i boky skříně.
Od počátku sloužil skleník k vystavování cenných a dekorativních věcí – nejčastěji vzácnějšího porcelánu a skla, porcelánových figurek a dalších nejrůznějších sbírkových předmětů. Podobně je tomu i dnes, vedle užitkového a dekorativního skla a porcelánu sem ukládáme pro nás vzácné věci. Mohou to být rodinné památeční předměty, upomínky na krásné dovolené i různé sbírky. Vypadají v nich hezky i starožitné knihy. Někteří majitelé používají celý skleník jako knihovnu.

Celoprosklená vitrína je ideální pro věci, které chceme vidět ze všech stran (Bella Rose)

Z čeho vybírat

Záleží jen na nás, jaký typ skleníku zvolíme, zda jedno-, nebo dvoudveřový, jednoduchý, nebo zdobený řezbou a podobně. Skříň může být z různých dřevin, například z borovice, buku, dubu i dalších. Konstrukce moderní prosklené vitríny může být ale i z kovu. Takové celoprosklené vitríny mají spoje vyrobené z kovu nebo plastu, přičemž ty kovové jsou kvalitnější. Co se týče skla, u některých vitrín můžeme mít i bezpečnostní. Při případném rozbití se rozsype na malé kulaté části, které nikoho nezraní.

Skříň svou jednoduchostí neodvádí pozornost od vystavených věcí uvnitř (Bella Rose)

Osvětlení a zrcadlo

Jedním z posledních trendů je zabudované LED osvětlení, díky kterému se můžeme pyšnit vystavenými předměty i před večerní návštěvou. Zároveň tak získáme v místnosti další druh příjemného světla.

Dalším efektem může být zrcadlo na zadní straně skříně, které umožní vidět i otočenou stranu věcí a zároveň opticky znásobí jejich počet.

Design ocelové vitríny Fabrikor je inspirovaný lékařskými skříňkami (Ikea)

 

www.bellarose.cz, www.ikea.cz, www.jysk.cz, www.lepatio.cz, www.tchibo.cz, www.nabytekmirek.cz

 

Vitrína Jungen v barvě dubu poslouží i jako knihovna (Jysk)

 

V malé prosklené skříňce s patinou vynikne jakákoli sbírka (Le Patio)

 

Do této vitríny můžeme uložit například pěkné kousky nádobí (Tchibo)

 

Skříňka Gammelgab ve funkcionalistickém stylu (Jysk)

 


Text: red; foto: archiv firem

Další články

Jak poznat zdravé sazenice

Jak poznat zdravé sazenice

Pro úspěšné pěstování je důležité umět poznat zdravé sazenice. Poradíme vám, jak na to, a jak se sadbou správně zacházet, abyste se za několik týdnů dočkali úrody zeleniny i barevných květů letniček.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.