Skleníky a vitríny

Do vitrín a skleníků neboli zasklených skříní vystavujeme pěkné věci, které chceme mít na očích a zároveň je chráníme před prachem a rozbitím. Na co se zaměřit při jejich výběru?

Vitríny se skleněnou výplní čelních dveří – proto název skleník – se rozšířily v měšťanských domácnostech v období biedermeieru, na začátku 19. století. Častěji mívají jedny dveře, někdy jsou dvoudveřové. Dveře jsou celé nebo z větší části prosklené. Skleněnou výplň mohou mít i boky skříně.
Od počátku sloužil skleník k vystavování cenných a dekorativních věcí – nejčastěji vzácnějšího porcelánu a skla, porcelánových figurek a dalších nejrůznějších sbírkových předmětů. Podobně je tomu i dnes, vedle užitkového a dekorativního skla a porcelánu sem ukládáme pro nás vzácné věci. Mohou to být rodinné památeční předměty, upomínky na krásné dovolené i různé sbírky. Vypadají v nich hezky i starožitné knihy. Někteří majitelé používají celý skleník jako knihovnu.

Celoprosklená vitrína je ideální pro věci, které chceme vidět ze všech stran (Bella Rose)

Z čeho vybírat

Záleží jen na nás, jaký typ skleníku zvolíme, zda jedno-, nebo dvoudveřový, jednoduchý, nebo zdobený řezbou a podobně. Skříň může být z různých dřevin, například z borovice, buku, dubu i dalších. Konstrukce moderní prosklené vitríny může být ale i z kovu. Takové celoprosklené vitríny mají spoje vyrobené z kovu nebo plastu, přičemž ty kovové jsou kvalitnější. Co se týče skla, u některých vitrín můžeme mít i bezpečnostní. Při případném rozbití se rozsype na malé kulaté části, které nikoho nezraní.

Skříň svou jednoduchostí neodvádí pozornost od vystavených věcí uvnitř (Bella Rose)

Osvětlení a zrcadlo

Jedním z posledních trendů je zabudované LED osvětlení, díky kterému se můžeme pyšnit vystavenými předměty i před večerní návštěvou. Zároveň tak získáme v místnosti další druh příjemného světla.

Dalším efektem může být zrcadlo na zadní straně skříně, které umožní vidět i otočenou stranu věcí a zároveň opticky znásobí jejich počet.

Design ocelové vitríny Fabrikor je inspirovaný lékařskými skříňkami (Ikea)

 

www.bellarose.cz, www.ikea.cz, www.jysk.cz, www.lepatio.cz, www.tchibo.cz, www.nabytekmirek.cz

 

Vitrína Jungen v barvě dubu poslouží i jako knihovna (Jysk)

 

V malé prosklené skříňce s patinou vynikne jakákoli sbírka (Le Patio)

 

Do této vitríny můžeme uložit například pěkné kousky nádobí (Tchibo)

 

Skříňka Gammelgab ve funkcionalistickém stylu (Jysk)

 


Text: red; foto: archiv firem

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.