Růže galská (Rosa gallica)
Léčivé růže
Pro léčení se nevyužívají šlechtěné zahradní odrůdy, ale pouze původní botanické druhy, tedy růže galská (Rosa gallica), šípková (R. canina) a stolístka (R. centifolia). Ta poslední se pěstuje i v zahradách, neboť má krásné velké a vonící květy. Stává se tedy nejen hezkou ozdobou, ale zároveň získáte dostatek léčivých okvětních plátků. Ty se sbírají, stejně jako většina bylin, za slunného dopoledne, kdy oschnou od ranní rosy a obsah léčivých látek je v té době největší. Ale pozor, neodkládejte trhání příliš dlouho, ve vysokých teplotách se z květů odpařují éterické oleje – jde o termoregulaci rostliny, kterou si pomáhá proti přehřátí.
Korunní plátky můžete používat buď čerstvé, nebo si je ve stínu v mělkých ošatkách usušit do zásoby. Uchovávají se v tmavých sklenicích, spotřebovat byste je měli do jednoho roku.
Růže stolistá (Rosa centifolia)
Na hojení ran i proti zánětům
Vůně růží se odedávna používá v aromaterapii, neboť zlepšuje náladu a podporuje duševní kondici. Plátky růží obsahují éterické oleje, třísloviny, pro něž se používá i označení přírodní antibiotika, hořčiny podporující chuť a posilující trávicí soustavu a flavonoidy neboli vitamin P, který má pozitivní vliv na lidské zdraví, obzvlášť na cévy. Proto například čaj z okvětních plátků ulevuje od zánětů v dutině ústní i hltanu a snižuje horečku. Pomáhá také proti průjmu a obecně srovnává špatné trávení. Odvar z okvětních plátků se používá při zánětu mléčné žlázy u šestinedělek. Růžový med působí i proti oparům, popraskaným rtům i moučnivce, což je infekční onemocnění, které se objevuje v ústech u novorozenců a kojenců. A samozřejmě šípky, které se vyznačují vysokým obsahem vitaminu C, posilují vaši imunitu.
Růže šípková (Rosa canina)
Jak využít rúži
Růžový medDo skleničky nasypte asi dva centimetry plátků růží, přelijte je medem, opět dejte vrstvu růží a medu – tak pokračujte, dokud nebude nádoba plná. Zavřete ji víčkem a nechte čtyři dny stát. Poté med sceďte přes sítko či řídké plátno. Med po lžičkách míchejte s minerálkou a pijte pro uklidnění i zahnání žízně. Vydrží asi měsíc.
Čaj pro uvolnění
Hrst čerstvých nebo polévkovou lžíci sušených plátků přelijte 200 ml vroucí vody. Nechte přikrytý louhovat asi 8 minut a poté slijte, můžete ho osladit medem. Čaj pijte třikrát denně proti stresu a špatnému usínání. Vždy si uvařte čerstvý.
Čaj na kloktání
Spařte po 25 g heřmánku, růžových plátků, listů šalvěje a máty a nechte směs vylouhovat 10 minut, poté slijte přes cedník. Čaj kloktejte několikrát denně.
Obličejová parní lázeň
Spařte dvě hrsti čerstvých plátků litrem horké vody. Poté skloňte hlavu nad hrnec a asi 10 minut inhalujte
stoupající páru, vaše pleť bude vypnutá a čistá.
Pleťové tonikum
5 hrstí čerstvých plátků přelijte 1 l studené vody. Uzavřenou sklenici nechte týden stát na slunném místě. Poté tekutinu slijte a přidejte 500 ml vinného octa. Získané tonikum nařeďte s vodou v poměru 1 : 1 a používejte ho k čištění pleti. Hodí se i na svědící a problematickou pokožku s ekzémy.