Léčivé růže

Nejen plody růží – šípky – mohou zlepšit vaše zdraví. Léčivé účinky mají i květy, přesněji jejich okvětní plátky. Seznamte se s léčivými druhy růží.

Pro léčení se nevyužívají šlechtěné zahradní odrůdy, ale pouze původní botanické druhy, tedy růže galská (Rosa gallica), šípková (R. canina) a stolístka (R. centifolia). Ta poslední se pěstuje i v zahradách, neboť má krásné velké a vonící květy. Stává se tedy nejen hezkou ozdobou, ale zároveň získáte dostatek léčivých okvětních plátků. Ty se sbírají, stejně jako většina bylin, za slunného dopoledne, kdy oschnou od ranní rosy a obsah léčivých látek je v té době největší. Ale pozor, neodkládejte trhání příliš dlouho, ve vysokých teplotách se z květů odpařují éterické oleje – jde o termoregulaci rostliny, kterou si pomáhá proti přehřátí.

Korunní plátky můžete používat buď čerstvé, nebo si je ve stínu v mělkých ošatkách usušit do zásoby. Uchovávají se v tmavých sklenicích, spotřebovat byste je měli do jednoho roku.

 

Růže stolistá (Rosa centifolia)

Na hojení ran i proti zánětům

Vůně růží se odedávna používá v aromaterapii, neboť zlepšuje náladu a podporuje duševní kondici. Plátky růží obsahují éterické oleje, třísloviny, pro něž se používá i označení přírodní antibiotika, hořčiny podporující chuť a posilující trávicí soustavu a flavonoidy neboli vitamin P, který má pozitivní vliv na lidské zdraví, obzvlášť na cévy. Proto například čaj z okvětních plátků ulevuje od zánětů v dutině ústní i hltanu a snižuje horečku. Pomáhá také proti průjmu a obecně srovnává špatné trávení. Odvar z okvětních plátků se používá při zánětu mléčné žlázy u šestinedělek. Růžový med působí i proti oparům, popraskaným rtům i moučnivce, což je infekční onemocnění, které se objevuje v ústech u novorozenců a kojenců. A samozřejmě šípky, které se vyznačují vysokým obsahem vitaminu C, posilují vaši imunitu.

Růže šípková (Rosa canina)

Jak využít rúži

Růžový med

Do skleničky nasypte asi dva centimetry plátků růží, přelijte je medem, opět dejte vrstvu růží a medu – tak pokračujte, dokud nebude nádoba plná. Zavřete ji víčkem a nechte čtyři dny stát. Poté med sceďte přes sítko či řídké plátno. Med po lžičkách míchejte s minerálkou a pijte pro uklidnění i zahnání žízně. Vydrží asi měsíc.

 

Čaj pro uvolnění

Hrst čerstvých nebo polévkovou lžíci sušených plátků přelijte 200 ml vroucí vody. Nechte přikrytý louhovat asi 8 minut a poté slijte, můžete ho osladit medem. Čaj pijte třikrát denně proti stresu a špatnému usínání. Vždy si uvařte čerstvý.

 

Čaj na kloktání

Spařte po 25 g heřmánku, růžových plátků, listů šalvěje a máty a nechte směs vylouhovat 10 minut, poté slijte přes cedník. Čaj kloktejte několikrát denně.

 

Obličejová parní lázeň

Spařte dvě hrsti čerstvých plátků litrem horké vody. Poté skloňte hlavu nad hrnec a asi 10 minut inhalujte
stoupající páru, vaše pleť bude vypnutá a čistá.

 

Pleťové tonikum

5 hrstí čerstvých plátků přelijte 1 l studené vody. Uzavřenou sklenici nechte týden stát na slunném místě. Poté tekutinu slijte a přidejte 500 ml vinného octa. Získané tonikum nařeďte s vodou v poměru 1 : 1 a používejte ho k čištění pleti. Hodí se i na svědící a problematickou pokožku s ekzémy.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Tmavomodré mlsání

Tmavomodré mlsání

Pochutnáte si rádi na ovocných moučnících? Můžete si je dopřát k obědu, ke svačince nebo je nabídnout hostům ke kávě. Co takhle šťavnatý borůvkový koláč, lehké taštičky nebo nadýchané muffiny?

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.