Zklidněte svou mysl

Nenechte se ničit stresem a dopřejte si relax s pomocí příjemných vůní. Obklopte se květinami, nasypte si do misky sušené květy nebo zapalte aromalampu s esenciálními oleji…

Vůně proti stresu

Růže
Vůně růží se používá jako antidepresivum a afrodiziakum. uklidňuje a pozitivně ovlivňuje náladu, pomáhá proti bolestem hlavy, odstraňuje nespavost, snižuje horečku, ulevuje při nevolnostech. Má celkově harmonizační účinky.

Levandule
Pomáhá zejména v období nervového vypětí, vyčerpání, při nadměrném stresu a sklonech k depresím. Přírodní vůně levandule má uklidňující účinky a pomáhá i proti nespavosti a bolestem hlavy způsobených stresem a dlouhodobou nervozitou. Navíc je báječným pomocníkem při nechutenství, podrážděném žaludku, při virových a zánětlivých onemocněních.

Máta
Vůně máty pomáhá proti únavě, stresu a bolestem hlavy. Máta má silné antiseptické účinky a velmi dobře se osvědčila i pro zmírnění příznaků chřipky a nachlazení. Inhalace máty usnadňuje odchod hlenů a zlepšuje průchodnost dýchacích cest. mátový čaj zklidní podrážděný žaludek. Aromaterapie používá mátu také k uvolnění ztuhlých svalů a regeneraci po větší námaze.

Kokos
Vůně kokosu zvyšuje úroveň serotoninu a dopaminu, přináší dobrou náladu, pocit uvolnění a povzbuzení, takže se cítíte okamžitě lépe. Navíc ho můžete zkombinovat i s čokoládou, například ve formě dezertu či moučníku, a dopřát tak potěšení i svým chuťovým buňkám.

Vanilka
Zklidňuje nervy a díky své jemné sladké vůni navozuje smyslnou atmosféru. Spolu s čokoládou patří vanilka k nejúčinnějším afrodiziakům.

Hořká čokoláda
Také vůně kvalitní hořké čokolády s vysokým obsahem kakaa pomůže zklidnit vaši mysl a zlepší vám náladu. Vychutnejte si ji například jako lahodný teplý nápoj – stačí ji nastrouhat, rozpustit v horkém mléce a podle chuti přisladit třtinovým cukrem.

Káva
Vůně kávy v mnohých z nás vyvolává pocit domova, útulného, klidného a chráněného prostředí. S vůní kávy se zkrátka cítíme dobře. Vůně čerstvě pražených kávových zrn pomáhá v boji proti depresím a stavům úzkosti, výrazně dokáže zlepšit náladu.


Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.