Jak se vyhnout virózám?

Jen díky posílené obranyschopnosti dokážeme udržet své tělo fit i při tom nejnevlídnějším počasí. Víte, jak a čím správně posilovat imunitu, aby pracovala, jak má?

O své tělo můžeme celoročně pečovat tak, že ho předem na útoky toxinů a bacilů dostatečně připravíme. Možná vám to bude znít jako klišé, ale stačí upravit svůj životní styl, obrátit se k přírodě s předstihem, dodat tělu vitaminy, posílit obranyschopnost organismu, cvičit nejen tělo, ale i mysl v lepším zvládání stresu, dopřávat si dostatek odpočinku a jednou za čas tělo pročistit.

Co pomáhá?

Právě imunita stojí za naší schopností ubránit se nástrahám vnějšího okolí. Mezi tradiční tipy, jak posilovat obranyschopnost, patří pravidelný pohyb, zdravé a vyvážené stravování, notná dávka vitaminů hlavně z ovoce, zeleniny a kvalitního masa, dobrý spánek, a vyplatí se neopomíjet ani pitný režim. K tomu se ještě doporučuje přidat pravidelné otužování. Také je dobré nepřetápět místnosti v bytě, zejména pak v ložnici. Přehřátý vzduch totiž vysušuje nosní sliznici, a může tak docházet k usnadnění procesu nakažení. Pro organismus nejsou vhodné ani přechody s velkými teplotními rozdíly. A nakonec pomáhá i dobrá nálada.

Myslete na to, co jíte

Stále více narůstá obliba multivitaminových přípravků, které mají za úkol dodat tělu to, co mu náš styl života ve stresu a znečištěném prostředí, bez pohybu a pestré stravy nedopřává. Tedy chránit nás před nemocemi, posilovat obranyschopnost, odstraňovat únavu a zvyšovat energii. Jenže i když začneme všechny tyhle multivitaminové preparáty užívat ve velkém, před nachlazením nás nejspíš neochrání. Většinu z takto přijatých vitaminů totiž tělo bez užitku vyloučí. Mnohem zdravější a zábavnější formou, jak tělu udělat dobře, je dát mu vitaminy a minerály v pestré zdravé stravě.

Vitaminová banka

Pro pevné zdraví jsou nejdůležitější vitaminy C a E. A ve kterých potravinách je najdeme? Určitě se jedná o citrusové plody, které jsou velmi bohaté na vitaminy, hlavně na vitamin C. Obecně to platí o veškerém ovoci a zelenině, proto s nimi nešetřete. Céčko dále najdete v ovoci, jako je papája, černý rybíz, jahody, brusinky a velmi bohatý na vitamin C je také šípek, rakytník, rajčata, květák a špenát. Vitamin E pak získáte z oleje z pšeničných klíčků, a také z másla, mléka, oříšků a masa. Dvakrát týdně si také dopřejte mořské ryby, které obsahují důležité nenasycené mastné kyseliny. V jídelníčku by určitě neměly chybět ořechy, luštěniny a listová zelenina, tedy zdroje důležitých minerálů a vitaminů, jako jsou hořčík, zinek, vitamin E a D. Jako přírodní antibiotikum působí i česnek a na posílení funguje hlíva ústřičná. Ví se také, že silná imunita vzniká ve zdravém střevě, a proto je na čase zařadit potraviny, které podporují správné zažívání a trávení. Třeba kyselé zelí, jogurty, a hlavně kysané mléčné výrobky. Dalšími potravinami, které podporují naši obranyschopnost, jsou česnek, šťáva z celých listů aloe vera, oregano, červená řepa a petržel. I v rostlinné říši se dají najít skvělí pomocníci, např. echinacea, která dokáže povzbudit bílé krvinky k aktivitě proti infekcím, ginkgo biloba, olej z tea-tree nebo ženšen.

Bylinky pro povzbuzení imunity


Třapatkovka nachová
Echinacea purpurea

Má antibakteriální a antivirové, čistí krev, zlepšuje obranyschopnost a hojí rány. Urychluje rekonvalescenci z nachlazení, při chřipkách, bolestech v krku, pomáhá při chronických nemocích tohoto typu, léčí zánět středního ucha, podporuje odolnost a obranyschopnost dýchacích cest, léčí chronickou bronchitidu, zánět dutin, snižuje horečku, pomáhá při odkašlávání.

Na čaj: Do 250 ml vroucí vody dejte 1 čajovou lžičku bylinky a nechte luhovat 10 minut, potom sceďte. Můžeme užívat 250 ml čaje při akutních problémech 3x denně, kloktat můžeme každé 2 až 3 hodiny.


Kopřiva dvoudomá
Urtica dioica

Pročistí tělo a posílí obranyschopnost. Obsahuje hodně vitaminů A a C, betakarotenu, vápníku a železa. Je vhodná i při chudokrevnosti, akné, ekzémech a při revmatismu. Pokud si dáte kopřivovou kúru, neměla by trvat déle než dva týdny.

Na čaj: 1 lžičku sušené kopřivy zalijte 250 ml vroucí vody a nechte pod pokličkou táhnout 15 minut. Můžete přisladit medem.


Kozinec blanitý
Astragalus membranaceus

V kořeni této bylinky se nachází směs polyfenolických látek, které mají silné antioxidační vlastnosti. Pomáhá při únavě, k posílení imunity a srdce. Má močopudný, antibiotický a antivirotický efekt. Výtažek z kozince pro podporu imunitního systému se užívá dvakrát denně.


Podběl lékařský
Tussilago farfara

Podporují imunitu a pomáhá při zánětech průdušek. Listy jsou bohaté na vitamin C a zinek. Užívá se v nálevu, samotný nebo v čajových směsích. Listy a květy můžete využít i do salátů a polévek. Obsahují stopy alkaloidů, proto je třeba nejprve spařit vroucí vodou.

Na čaj: 1 čajovou lžičku sušených květů zalijte 250 ml horké vody a nechte chvíli luhovat.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Batikované aplikace na polštáře

Batikované aplikace na polštáře

Baví vás práce s textilem? Vyzkoušejte si techniku šité batiky a vyrobte si třeba pěkné povlaky na polštáře. S naším návodem to hravě zvládnete.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.