Jak se vyhnout virózám?

Jen díky posílené obranyschopnosti dokážeme udržet své tělo fit i při tom nejnevlídnějším počasí. Víte, jak a čím správně posilovat imunitu, aby pracovala, jak má?

O své tělo můžeme celoročně pečovat tak, že ho předem na útoky toxinů a bacilů dostatečně připravíme. Možná vám to bude znít jako klišé, ale stačí upravit svůj životní styl, obrátit se k přírodě s předstihem, dodat tělu vitaminy, posílit obranyschopnost organismu, cvičit nejen tělo, ale i mysl v lepším zvládání stresu, dopřávat si dostatek odpočinku a jednou za čas tělo pročistit.

Co pomáhá?

Právě imunita stojí za naší schopností ubránit se nástrahám vnějšího okolí. Mezi tradiční tipy, jak posilovat obranyschopnost, patří pravidelný pohyb, zdravé a vyvážené stravování, notná dávka vitaminů hlavně z ovoce, zeleniny a kvalitního masa, dobrý spánek, a vyplatí se neopomíjet ani pitný režim. K tomu se ještě doporučuje přidat pravidelné otužování. Také je dobré nepřetápět místnosti v bytě, zejména pak v ložnici. Přehřátý vzduch totiž vysušuje nosní sliznici, a může tak docházet k usnadnění procesu nakažení. Pro organismus nejsou vhodné ani přechody s velkými teplotními rozdíly. A nakonec pomáhá i dobrá nálada.

Myslete na to, co jíte

Stále více narůstá obliba multivitaminových přípravků, které mají za úkol dodat tělu to, co mu náš styl života ve stresu a znečištěném prostředí, bez pohybu a pestré stravy nedopřává. Tedy chránit nás před nemocemi, posilovat obranyschopnost, odstraňovat únavu a zvyšovat energii. Jenže i když začneme všechny tyhle multivitaminové preparáty užívat ve velkém, před nachlazením nás nejspíš neochrání. Většinu z takto přijatých vitaminů totiž tělo bez užitku vyloučí. Mnohem zdravější a zábavnější formou, jak tělu udělat dobře, je dát mu vitaminy a minerály v pestré zdravé stravě.

Vitaminová banka

Pro pevné zdraví jsou nejdůležitější vitaminy C a E. A ve kterých potravinách je najdeme? Určitě se jedná o citrusové plody, které jsou velmi bohaté na vitaminy, hlavně na vitamin C. Obecně to platí o veškerém ovoci a zelenině, proto s nimi nešetřete. Céčko dále najdete v ovoci, jako je papája, černý rybíz, jahody, brusinky a velmi bohatý na vitamin C je také šípek, rakytník, rajčata, květák a špenát. Vitamin E pak získáte z oleje z pšeničných klíčků, a také z másla, mléka, oříšků a masa. Dvakrát týdně si také dopřejte mořské ryby, které obsahují důležité nenasycené mastné kyseliny. V jídelníčku by určitě neměly chybět ořechy, luštěniny a listová zelenina, tedy zdroje důležitých minerálů a vitaminů, jako jsou hořčík, zinek, vitamin E a D. Jako přírodní antibiotikum působí i česnek a na posílení funguje hlíva ústřičná. Ví se také, že silná imunita vzniká ve zdravém střevě, a proto je na čase zařadit potraviny, které podporují správné zažívání a trávení. Třeba kyselé zelí, jogurty, a hlavně kysané mléčné výrobky. Dalšími potravinami, které podporují naši obranyschopnost, jsou česnek, šťáva z celých listů aloe vera, oregano, červená řepa a petržel. I v rostlinné říši se dají najít skvělí pomocníci, např. echinacea, která dokáže povzbudit bílé krvinky k aktivitě proti infekcím, ginkgo biloba, olej z tea-tree nebo ženšen.

Bylinky pro povzbuzení imunity


Třapatkovka nachová
Echinacea purpurea

Má antibakteriální a antivirové, čistí krev, zlepšuje obranyschopnost a hojí rány. Urychluje rekonvalescenci z nachlazení, při chřipkách, bolestech v krku, pomáhá při chronických nemocích tohoto typu, léčí zánět středního ucha, podporuje odolnost a obranyschopnost dýchacích cest, léčí chronickou bronchitidu, zánět dutin, snižuje horečku, pomáhá při odkašlávání.

Na čaj: Do 250 ml vroucí vody dejte 1 čajovou lžičku bylinky a nechte luhovat 10 minut, potom sceďte. Můžeme užívat 250 ml čaje při akutních problémech 3x denně, kloktat můžeme každé 2 až 3 hodiny.


Kopřiva dvoudomá
Urtica dioica

Pročistí tělo a posílí obranyschopnost. Obsahuje hodně vitaminů A a C, betakarotenu, vápníku a železa. Je vhodná i při chudokrevnosti, akné, ekzémech a při revmatismu. Pokud si dáte kopřivovou kúru, neměla by trvat déle než dva týdny.

Na čaj: 1 lžičku sušené kopřivy zalijte 250 ml vroucí vody a nechte pod pokličkou táhnout 15 minut. Můžete přisladit medem.


Kozinec blanitý
Astragalus membranaceus

V kořeni této bylinky se nachází směs polyfenolických látek, které mají silné antioxidační vlastnosti. Pomáhá při únavě, k posílení imunity a srdce. Má močopudný, antibiotický a antivirotický efekt. Výtažek z kozince pro podporu imunitního systému se užívá dvakrát denně.


Podběl lékařský
Tussilago farfara

Podporují imunitu a pomáhá při zánětech průdušek. Listy jsou bohaté na vitamin C a zinek. Užívá se v nálevu, samotný nebo v čajových směsích. Listy a květy můžete využít i do salátů a polévek. Obsahují stopy alkaloidů, proto je třeba nejprve spařit vroucí vodou.

Na čaj: 1 čajovou lžičku sušených květů zalijte 250 ml horké vody a nechte chvíli luhovat.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek