Léčivý smil – krásně kvete a dobře chutná

Patří mezi rostliny, které využijete jak v kuchyni, tak v léčitelství. Některé odrůdy se hodí i do okrasné zahrady a pro vázání kytic, dají se sušit. Znát je budete spíše pod názvem slaměnka.

Pro léčení se nejvíce využívá smil písečný (Helichrysum arenarium) – má antibakteriální a protizánětlivé účinky, používá se při léčbě zánětů kloubů, kašle nebo bronchitidy. Podporuje i správné trávení, činnost jater a tvorbu žluči nebo sekreci žaludečních šťáv, omezuje tvorbu žlučových kamenů. Mírní také křeče a pomáhá při migréně.

Smil písečný je často nahrazován smilem italským (H. italicum), který patří k silným antioxidantům a také pomáhá při léčení vnějších potíží, hlavně v kožním lékařství a kosmetice. Urychluje hojení modřin, jizev a otoků, přidává se do masážních a koupelových olejů, kde působí proti stresu, nespavosti i únavě. Smil zdobí hezké zlatožluté květy, které se objevují v první polovině prázdnin a používají se do suchých vazeb. Někteří ho proto pěstují nikoli jako léčivku, ale jako okrasnou letničku. Z květů se však destilací získává jeden z nejdražších esenciálních olejů, který má regenerační účinky na pokožku, a proto patří k velmi ceněným přírodním produktům.

 

Smil řapíkatý

Jak ho využít v kuchyni

Smilu italskému se také říká „maggi bylina“, neboť toto koření svou vůní hodně připomíná. Hodí se pro středomořskou a orientální kuchyni, například na ochucení pečeného či grilovaného masa, různých paštik, zvýrazní i zeleninové saláty. Dá se používat také do zálivek, nakládá se do olivového oleje či octa, vylepší třeba i majonézu. Jeho chuť a vůně jsou však silné, proto ho používejte opatrně a jen v malém množství.

 

Nasušte si ho do kytic

Smil využijete i v okrasné zahradě. Nejčastěji se pěstuje jako rostlina na sušení, obecně nazývaná slaměnka. Smil listenatý (H. bracteatum) pochází z Austrálie a pěstuje se jako běžná letnička, vysévá se do truhlíků v březnu. Ven se vysazuje od dubna. Květy se objevují ve druhé polovině prázdnin. Chcete-li je usušit, sklízejte rostlinu polorozvitou a zavěste ji květy dolů na stinném místě.

Často se setkáte i se stříbřitě vlnatým smilem řapíkatým (H. petiolare). Také jde o letničku, která se nepěstuje pro květy, ale krásné jsou na ní dolů splývající výhony s měkkými stříbřitými lístky. V zahradě vytváří vítaný kontrast k pestrým letničkám pěstovaným na slunných místech.

 

Smil italský

Milovník slunce a sucha

Nároky smilu italského jsou podobné jako u většiny středomořských bylin. Stejně jako levandule nebo rozmarýn potřebuje slunné místo s dobře odvodněným podložím. Při přemokření jej napadá plíseň. Potřebuje zálivku spíše střídmou a mírnou, dobře si poradí i s kamenitými suchými stráněmi. Roste jako nižší keřík, lze z něj dokonce vysazovat i nízké obruby kolem cest. Může růst i na skalkách, dobře se mu daří na sušších horních místech bylinkové spirály nebo na záhonku s chudší půdou.

Smil se snadno množí ze semen. Pokud máte zkušenosti s řízkováním, můžete použít i dělení trsů. V našich podmínkách většinou nepřezimuje, ale můžete jej přenést do studeného skleníku nebo sklepa podobně jako rozmarýn. Tam při minimální zálivce přečká zimu a na jaře opět vyraší. V oblastech s mírnou zimou vydrží i venku – listy zmrznou, ale kořeny v půdě přežijí a na jaře se v oblasti krčků objeví nové výhonky.

 

Smil listenatý


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Levandulová inspirace

Levandulová inspirace

Milujete levanduli? Pusťte se do jejího pěstování, nebo si ji pořiďte sušenou. Je krásná, pomůže vám relaxovat a navodit pocit klidu a pohody.

Celý článek

Namnožte si levanduli

Namnožte si levanduli

Pečovat o levanduli zvládne každý. Můžete si ji vypěstovat ze semínek, nebo jednodušeji z takzvaných řízků. Poradíme vám, jak na to.

Celý článek

Věnec z kulatých bodláků

Věnec z kulatých bodláků

Bělotrn modrý, kterému se také říká kulatý bodlák, roste běžně na loukách, ale pěstuje se i jako okrasná trvalka. Kvete od července do září, a tak si ještě ne zcela rozkvetlé modrofialové květy nezapomeňte nasušit, abyste si z nich mohli vytvořit pěkný věnec.

Celý článek

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Chystáte se na dovolenou k moři? Pokud zamíříte do Portugalska, pak se nejspíš setkáte se zdejším tradičním řemeslem – zpracováním korku. Co všechno se z něj dá vyrobit? Vydejte se s námi na výlet.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.