Jak na bolavé bříško

Bolest břicha může být příznakem mnoha nemocí, proto bychom ji nikdy neměli podceňovat. Zvláště pak, jedná-li se o potíže, které trápí malé dítě.

Stěžuje si vaše dítě, že mu není dobře, a ukazuje často na bříško? Snažte se nejprve, aby vám bolest popsalo. Je samozřejmé, že kojenec vám asi stěží řekne, že ho bolí bříško, ale pokud je už dítě starší, je na místě snažit se bolest rozklíčovat. Příčin, které mohou bolesti břicha u dětí vyvolat, je totiž nepřeberné množství. Jsou častou stížností u dětí a dospívajících, pro kterou jejich rodiče vyhledávají lékaře. Důležité je určit charakter bolesti – tedy určit, zda je bolest krátká, trvalá, píchavá, dále to, zda dítě bolí celé bříško nebo jen určité místo, a neméně podstatné je také lékaři sdělit, kdy bříško bolí (zda je to ráno, večer, před jídlem, po jídle nebo při jídle). Pokud dítě říká, že ho bolí bříško, a nemá žádné doprovodné příznaky, můžete vyčkávat; jakmile by ale bolestivost neustupovala, byla by intenzivnější a doprovázená například teplotou či zvracením, na nic nečekejte a upalujte k lékaři. V takovém případě nelze vyloučit zánět slepého střeva, uskřinutou kýlu a podobně. Při rozhodování, zda vyhledat lékaře nebo počkat, doporučujeme tu první možnost. Raději dříve a častěji než pozdě. Akutní stavy se totiž mohou vyhrotit ve velice krátké době.

 

Nejčastější příčiny bolesti

Dietní chyby – tučná a slaná jídla, špatně upravená strava apod. V tomto případě stačí nasadit dietu a obvykle je velmi brzy po problémech.
Infekce – virová, angína, zápal plic, salmonelóza, virové průjmové onemocnění apod.)
Baby kolika – malá miminka ji mívají poměrně často, bříško je nafouklé, dítě nevrlé, neklidné a plačtivé více než tři hodiny denně; obvykle odeznívají po šesti měsících věku)
Břišní chronické onemocnění – slinivka, diabetes, celiakie, některé metabolické vady, např. Crohnova choroba, zánět močového traktu, ledvin apod.)
Střevní paraziti (například škrkavky, roupi apod.)
Akutní bolesti břicha – apendicitida, akutní zánět žlučníku, uskřinutá kýla apod.).
Potravinová alergie (nesnášenlivost různých druhů potravin, ovoce, lepku, bílkovin kravského mléka i potravinových barviv, dále pak arašídy, mák, celer, ryby). Existují potraviny, které sice dobře chutnají, ale mohou vašemu dítěti přivodit bolesti břicha a jiné potíže. V případě alergie na bílkovinu kravského mléka stačí mikrodávka těchto bílkovin a může dojít k neklidu, zvracení či bolestem bříška.
Psychosomatické příčiny (u nich děti velice často poukazují na bolest břicha, příčinou může být stres nebo například problémy ve škole či v rodině – tyto bolesti nejsou většinou příznakem skutečné chronické nebo akutní nemoci).

 

Bylinkoví pomocníci

Proti nadýmání

 

Kmín kořenný

Na čaj: ½ lžičky rozdrcených plodů zalijte 250 ml horké vody a nechte pod pokličkou louhovat 10 minut.

 


Dobromysl obecná

Na čaj: 1 lžičku sušené dobromysli zalijte 250 ml horké vody a nechte louhovat 5 minut.

 

Pro lepší trávení

 


Šalvěj luční

Na čaj: 1 list (čerstvý nebo sušený) zalijte 250 ml horké vody a nechte pod pokličkou louhovat 5 minut.

 


Řebříček obecný

Na čaj: 1 lžičku kvetoucí byliny zalijte 250 ml horké vody a nechte louhovat 5 minut.

 

Na podrážděný žaludek

 


Heřmánek pravý

Na čaj: 1 lžičku kvetoucí byliny zalijte 250 ml horké vody a nechte zakryté louhovat 5 minut.

 


Měsíček lékařský

Na čaj: 1 lžičku sušených květů zalijte 250 ml horké vody a nechte zakryté louhovat 5 minut a pak sceďte.

 

mint bunch

Máta vodní

Na čaj: Zalijte 1 lžičku byliny 250 ml horké vody.

 


Text: red; foto: Shutterstock a Thinkstock.cz

Další články

Papírové misky na šperky

Papírové misky na šperky

Ze starých novin lze snadno vytvořit lehounké misky, které můžete využít jako praktickou dekoraci. Jak si je na závěr vyzdobíte, je čistě na vaší fantazii.

Celý článek

Nápady na DIY úložná řešení

Nápady na DIY úložná řešení

V každé domácnosti se potýkáme s výzvou, jak efektivně uskladnit naše věci. Máme pro vás inspiraci, jak vytvořit úložná řešení, která nejen udrží vaši domácnost v pořádku, ale navíc je pořídíte levně a chytře.

Celý článek

Čemeřice kvetou i v zimě

Čemeřice kvetou i v zimě

Chcete-li obdivovat rozkvetlou zahradu i v zimě, vysaďte na záhony čemeřice. Stačí, když se teploty dostanou nad nulu – poupata se rozvinou i na sněhu. Pokud se mráz vrátí, jednoduše se zavřou, aby s lepším počasím zase vykvetla.

Celý článek