Jak na bolavé bříško

Bolest břicha může být příznakem mnoha nemocí, proto bychom ji nikdy neměli podceňovat. Zvláště pak, jedná-li se o potíže, které trápí malé dítě.

Stěžuje si vaše dítě, že mu není dobře, a ukazuje často na bříško? Snažte se nejprve, aby vám bolest popsalo. Je samozřejmé, že kojenec vám asi stěží řekne, že ho bolí bříško, ale pokud je už dítě starší, je na místě snažit se bolest rozklíčovat. Příčin, které mohou bolesti břicha u dětí vyvolat, je totiž nepřeberné množství. Jsou častou stížností u dětí a dospívajících, pro kterou jejich rodiče vyhledávají lékaře. Důležité je určit charakter bolesti – tedy určit, zda je bolest krátká, trvalá, píchavá, dále to, zda dítě bolí celé bříško nebo jen určité místo, a neméně podstatné je také lékaři sdělit, kdy bříško bolí (zda je to ráno, večer, před jídlem, po jídle nebo při jídle). Pokud dítě říká, že ho bolí bříško, a nemá žádné doprovodné příznaky, můžete vyčkávat; jakmile by ale bolestivost neustupovala, byla by intenzivnější a doprovázená například teplotou či zvracením, na nic nečekejte a upalujte k lékaři. V takovém případě nelze vyloučit zánět slepého střeva, uskřinutou kýlu a podobně. Při rozhodování, zda vyhledat lékaře nebo počkat, doporučujeme tu první možnost. Raději dříve a častěji než pozdě. Akutní stavy se totiž mohou vyhrotit ve velice krátké době.

 

Nejčastější příčiny bolesti

Dietní chyby – tučná a slaná jídla, špatně upravená strava apod. V tomto případě stačí nasadit dietu a obvykle je velmi brzy po problémech.
Infekce – virová, angína, zápal plic, salmonelóza, virové průjmové onemocnění apod.)
Baby kolika – malá miminka ji mívají poměrně často, bříško je nafouklé, dítě nevrlé, neklidné a plačtivé více než tři hodiny denně; obvykle odeznívají po šesti měsících věku)
Břišní chronické onemocnění – slinivka, diabetes, celiakie, některé metabolické vady, např. Crohnova choroba, zánět močového traktu, ledvin apod.)
Střevní paraziti (například škrkavky, roupi apod.)
Akutní bolesti břicha – apendicitida, akutní zánět žlučníku, uskřinutá kýla apod.).
Potravinová alergie (nesnášenlivost různých druhů potravin, ovoce, lepku, bílkovin kravského mléka i potravinových barviv, dále pak arašídy, mák, celer, ryby). Existují potraviny, které sice dobře chutnají, ale mohou vašemu dítěti přivodit bolesti břicha a jiné potíže. V případě alergie na bílkovinu kravského mléka stačí mikrodávka těchto bílkovin a může dojít k neklidu, zvracení či bolestem bříška.
Psychosomatické příčiny (u nich děti velice často poukazují na bolest břicha, příčinou může být stres nebo například problémy ve škole či v rodině – tyto bolesti nejsou většinou příznakem skutečné chronické nebo akutní nemoci).

 

Bylinkoví pomocníci

Proti nadýmání

 

Kmín kořenný

Na čaj: ½ lžičky rozdrcených plodů zalijte 250 ml horké vody a nechte pod pokličkou louhovat 10 minut.

 


Dobromysl obecná

Na čaj: 1 lžičku sušené dobromysli zalijte 250 ml horké vody a nechte louhovat 5 minut.

 

Pro lepší trávení

 


Šalvěj luční

Na čaj: 1 list (čerstvý nebo sušený) zalijte 250 ml horké vody a nechte pod pokličkou louhovat 5 minut.

 


Řebříček obecný

Na čaj: 1 lžičku kvetoucí byliny zalijte 250 ml horké vody a nechte louhovat 5 minut.

 

Na podrážděný žaludek

 


Heřmánek pravý

Na čaj: 1 lžičku kvetoucí byliny zalijte 250 ml horké vody a nechte zakryté louhovat 5 minut.

 


Měsíček lékařský

Na čaj: 1 lžičku sušených květů zalijte 250 ml horké vody a nechte zakryté louhovat 5 minut a pak sceďte.

 

mint bunch

Máta vodní

Na čaj: Zalijte 1 lžičku byliny 250 ml horké vody.

 


Text: red; foto: Shutterstock a Thinkstock.cz

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.