Jak na bolavé bříško

Bolest břicha může být příznakem mnoha nemocí, proto bychom ji nikdy neměli podceňovat. Zvláště pak, jedná-li se o potíže, které trápí malé dítě.

Stěžuje si vaše dítě, že mu není dobře, a ukazuje často na bříško? Snažte se nejprve, aby vám bolest popsalo. Je samozřejmé, že kojenec vám asi stěží řekne, že ho bolí bříško, ale pokud je už dítě starší, je na místě snažit se bolest rozklíčovat. Příčin, které mohou bolesti břicha u dětí vyvolat, je totiž nepřeberné množství. Jsou častou stížností u dětí a dospívajících, pro kterou jejich rodiče vyhledávají lékaře. Důležité je určit charakter bolesti – tedy určit, zda je bolest krátká, trvalá, píchavá, dále to, zda dítě bolí celé bříško nebo jen určité místo, a neméně podstatné je také lékaři sdělit, kdy bříško bolí (zda je to ráno, večer, před jídlem, po jídle nebo při jídle). Pokud dítě říká, že ho bolí bříško, a nemá žádné doprovodné příznaky, můžete vyčkávat; jakmile by ale bolestivost neustupovala, byla by intenzivnější a doprovázená například teplotou či zvracením, na nic nečekejte a upalujte k lékaři. V takovém případě nelze vyloučit zánět slepého střeva, uskřinutou kýlu a podobně. Při rozhodování, zda vyhledat lékaře nebo počkat, doporučujeme tu první možnost. Raději dříve a častěji než pozdě. Akutní stavy se totiž mohou vyhrotit ve velice krátké době.

 

Nejčastější příčiny bolesti

Dietní chyby – tučná a slaná jídla, špatně upravená strava apod. V tomto případě stačí nasadit dietu a obvykle je velmi brzy po problémech.
Infekce – virová, angína, zápal plic, salmonelóza, virové průjmové onemocnění apod.)
Baby kolika – malá miminka ji mívají poměrně často, bříško je nafouklé, dítě nevrlé, neklidné a plačtivé více než tři hodiny denně; obvykle odeznívají po šesti měsících věku)
Břišní chronické onemocnění – slinivka, diabetes, celiakie, některé metabolické vady, např. Crohnova choroba, zánět močového traktu, ledvin apod.)
Střevní paraziti (například škrkavky, roupi apod.)
Akutní bolesti břicha – apendicitida, akutní zánět žlučníku, uskřinutá kýla apod.).
Potravinová alergie (nesnášenlivost různých druhů potravin, ovoce, lepku, bílkovin kravského mléka i potravinových barviv, dále pak arašídy, mák, celer, ryby). Existují potraviny, které sice dobře chutnají, ale mohou vašemu dítěti přivodit bolesti břicha a jiné potíže. V případě alergie na bílkovinu kravského mléka stačí mikrodávka těchto bílkovin a může dojít k neklidu, zvracení či bolestem bříška.
Psychosomatické příčiny (u nich děti velice často poukazují na bolest břicha, příčinou může být stres nebo například problémy ve škole či v rodině – tyto bolesti nejsou většinou příznakem skutečné chronické nebo akutní nemoci).

 

Bylinkoví pomocníci

Proti nadýmání

 

Kmín kořenný

Na čaj: ½ lžičky rozdrcených plodů zalijte 250 ml horké vody a nechte pod pokličkou louhovat 10 minut.

 


Dobromysl obecná

Na čaj: 1 lžičku sušené dobromysli zalijte 250 ml horké vody a nechte louhovat 5 minut.

 

Pro lepší trávení

 


Šalvěj luční

Na čaj: 1 list (čerstvý nebo sušený) zalijte 250 ml horké vody a nechte pod pokličkou louhovat 5 minut.

 


Řebříček obecný

Na čaj: 1 lžičku kvetoucí byliny zalijte 250 ml horké vody a nechte louhovat 5 minut.

 

Na podrážděný žaludek

 


Heřmánek pravý

Na čaj: 1 lžičku kvetoucí byliny zalijte 250 ml horké vody a nechte zakryté louhovat 5 minut.

 


Měsíček lékařský

Na čaj: 1 lžičku sušených květů zalijte 250 ml horké vody a nechte zakryté louhovat 5 minut a pak sceďte.

 

mint bunch

Máta vodní

Na čaj: Zalijte 1 lžičku byliny 250 ml horké vody.

 


Text: red; foto: Shutterstock a Thinkstock.cz

Další články

Sami uprostřed přírody

Sami uprostřed přírody

Když koupili pozemek pod lesem, postavili v nejvyšším místě na stráni lavičku. Spali pod širákem a říkali si, že jednou tu bude stát jejich chalupa.

Celý článek

Psí senior si zaslouží péči

Psí senior si zaslouží péči

Psí stárnutí je smutné, ale i starší pejsek může být vitální a zdravý do vysokého věku. Samozřejmě záleží na plemeni a celkovém zdravotnímu stavu psího seniora. Obecně je ale důležité se o pejska s přibývajícím věkem co nejpečlivěji starat.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.