Jak na bolavé bříško

Bolest břicha může být příznakem mnoha nemocí, proto bychom ji nikdy neměli podceňovat. Zvláště pak, jedná-li se o potíže, které trápí malé dítě.

Stěžuje si vaše dítě, že mu není dobře, a ukazuje často na bříško? Snažte se nejprve, aby vám bolest popsalo. Je samozřejmé, že kojenec vám asi stěží řekne, že ho bolí bříško, ale pokud je už dítě starší, je na místě snažit se bolest rozklíčovat. Příčin, které mohou bolesti břicha u dětí vyvolat, je totiž nepřeberné množství. Jsou častou stížností u dětí a dospívajících, pro kterou jejich rodiče vyhledávají lékaře. Důležité je určit charakter bolesti – tedy určit, zda je bolest krátká, trvalá, píchavá, dále to, zda dítě bolí celé bříško nebo jen určité místo, a neméně podstatné je také lékaři sdělit, kdy bříško bolí (zda je to ráno, večer, před jídlem, po jídle nebo při jídle). Pokud dítě říká, že ho bolí bříško, a nemá žádné doprovodné příznaky, můžete vyčkávat; jakmile by ale bolestivost neustupovala, byla by intenzivnější a doprovázená například teplotou či zvracením, na nic nečekejte a upalujte k lékaři. V takovém případě nelze vyloučit zánět slepého střeva, uskřinutou kýlu a podobně. Při rozhodování, zda vyhledat lékaře nebo počkat, doporučujeme tu první možnost. Raději dříve a častěji než pozdě. Akutní stavy se totiž mohou vyhrotit ve velice krátké době.

 

Nejčastější příčiny bolesti

Dietní chyby – tučná a slaná jídla, špatně upravená strava apod. V tomto případě stačí nasadit dietu a obvykle je velmi brzy po problémech.
Infekce – virová, angína, zápal plic, salmonelóza, virové průjmové onemocnění apod.)
Baby kolika – malá miminka ji mívají poměrně často, bříško je nafouklé, dítě nevrlé, neklidné a plačtivé více než tři hodiny denně; obvykle odeznívají po šesti měsících věku)
Břišní chronické onemocnění – slinivka, diabetes, celiakie, některé metabolické vady, např. Crohnova choroba, zánět močového traktu, ledvin apod.)
Střevní paraziti (například škrkavky, roupi apod.)
Akutní bolesti břicha – apendicitida, akutní zánět žlučníku, uskřinutá kýla apod.).
Potravinová alergie (nesnášenlivost různých druhů potravin, ovoce, lepku, bílkovin kravského mléka i potravinových barviv, dále pak arašídy, mák, celer, ryby). Existují potraviny, které sice dobře chutnají, ale mohou vašemu dítěti přivodit bolesti břicha a jiné potíže. V případě alergie na bílkovinu kravského mléka stačí mikrodávka těchto bílkovin a může dojít k neklidu, zvracení či bolestem bříška.
Psychosomatické příčiny (u nich děti velice často poukazují na bolest břicha, příčinou může být stres nebo například problémy ve škole či v rodině – tyto bolesti nejsou většinou příznakem skutečné chronické nebo akutní nemoci).

 

Bylinkoví pomocníci

Proti nadýmání

 

Kmín kořenný

Na čaj: ½ lžičky rozdrcených plodů zalijte 250 ml horké vody a nechte pod pokličkou louhovat 10 minut.

 


Dobromysl obecná

Na čaj: 1 lžičku sušené dobromysli zalijte 250 ml horké vody a nechte louhovat 5 minut.

 

Pro lepší trávení

 


Šalvěj luční

Na čaj: 1 list (čerstvý nebo sušený) zalijte 250 ml horké vody a nechte pod pokličkou louhovat 5 minut.

 


Řebříček obecný

Na čaj: 1 lžičku kvetoucí byliny zalijte 250 ml horké vody a nechte louhovat 5 minut.

 

Na podrážděný žaludek

 


Heřmánek pravý

Na čaj: 1 lžičku kvetoucí byliny zalijte 250 ml horké vody a nechte zakryté louhovat 5 minut.

 


Měsíček lékařský

Na čaj: 1 lžičku sušených květů zalijte 250 ml horké vody a nechte zakryté louhovat 5 minut a pak sceďte.

 

mint bunch

Máta vodní

Na čaj: Zalijte 1 lžičku byliny 250 ml horké vody.

 


Text: red; foto: Shutterstock a Thinkstock.cz

Další články

Maca peruánská – v čem spočívá síla této byliny a jak ji pěstovat?

Maca peruánská – v čem spočívá síla této byliny a jak ji pěstovat?

Maca peruánská (neboli řeřicha peruánská, ale také peruánský ženšen) je kořenová zelenina, která pochází z horských oblastí Peru. Využívá se v lidovém léčitelství k prevenci mnoha nemocí, ale také podporuje plodnost, psychickou pohodu a vytrvalost. Chcete okusit pozitivní účinky této nenáročné a odolné byliny? Pěstovat ji lze i v našich podmínkách, poradíme vám, jak na to. Celý článek

Pitný režim mazlíčků: Na co dát pozor?

Pitný režim mazlíčků: Na co dát pozor?

Pitný režim domácích mazlíčků je velmi důležitý pro jejich zdraví a celkovou pohodu zrovna tak jako u lidí. A v létě to platí dvojnásob. Proto byste vašim psům i kočkám měli zajistit dostatečný přísun tekutin nejen doma, ale i na cestách. Zde jsou zásady, kterých byste se měli držet, aby vaši chlupáči zůstali stále vitální a dostatečně hydratovaní.

Celý článek

Čas pro zelí, kapustu či kedlubny

Čas pro zelí, kapustu či kedlubny

Zatímco záhony po cibuli, paprikách a hrášku jsou už téměř prázdné, o ty se zelím, kapustou, kedlubnami a další brukvovitou zeleninou se ještě starejte. Některé dosud rostou, jiné se pomalu začnou sklízet.

Celý článek