Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Brusnice borůvka

Vaccinium myrtillus

má kromě příjemné chuti i spoustu skvělých léčivých vlastností. Účinné látky obsahují nejen plody, ale i mladé listy. V plodech borůvky se skrývá velké množství tříslovin, cukry, antokyanová barviva, organické kyseliny (např. kyselina citronová, jablečná, jantarová, mléčná či šťavelová), vitaminy A, B, C a pektin. V listech najdeme fenolické látky, kyselinu oleanovou a ursolovou a myrtillin, který bývá nazýván rostlinným inzulínem.

Borůvka pomáhá při střevních kolikách, průjmu a střevnímu kataru, léčí záněty dásní, usnadňuje léčbu kožních onemocnění, zmírňuje příznaky cukrovky, urychluje hojení ran, ekzémů a opařenin. Zlepšuje ostrost zraku i noční vidění. Chrání před stařeckou demencí, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje krevní a cévní oběh, posiluje obranyschopnost.

 

 

Borůvkový čaj

 • 2 lžíce borůvkových listů
 • 250 ml vroucí vody

Sušené borůvkové listy zalijte vroucí vodou a vařte po dobu 10 minut. Nechte vychladnout a pijte dvakrát denně.

 

 

Borůvkové víno

 • 7,5 kg borůvek
 • 3 l vody
 • 2 kg cukru
 • 20 ml tekutých vinných kvasinek
 • 1 balíček živné soli

 

Zralé, očištěné borůvky pomačkejte a nechte je v chladu asi týden kvasit. Pak je prolisujte, šťávu slijte, ideálně do dubového soudku. Zbytek z borůvek opět zalijte asi litrem vody a nechte ještě den, aby vyšla zbylá šťáva. Znovu prolisujte. Dva litry vody svařte s cukrem, nalijte vše do soudku, přidejte kvasinky a živnou sůl. Soudek uzavřete tak, aby v něm nebyl žádný vzduch, a víno nechte kvasit 6 až 8 týdnů. Potom víno stočte do jiného soudku, nechte ještě 2 týdny stát a pak ho stočte do láhví.

 

 

Borůvkový sirup

 • čerstvé borůvky
 • sirup
 • kyselina citronová

 

Borůvky rozmačkejte a nechte přes noc odležet. Hmotu pak vylisujeme, sceďte nebo přefiltrujte přes řidší plátno. Šťávu nechte několik hodin sedimentovat a potom ji opatrně slijte, abyste se zbavili kalu. Odměřte ji a smíchejte s cukrem a kyselinou citronovou v poměru: na 1 litr šťávy 1,5 kg cukru a 9–13 g kyseliny citronové. Směs zahřejte a přiveďte k varu. Povařte asi 5 minut, vznikající pěnu odstraňujte. Hotový sirup naplňte ještě horký do lahví, uzavřete, položte a nechte vychladnout.

 

 

Borůvkový džem s vanilkou

 • 1 kg borůvek
 • 500 g cukru
 • 1 citron
 • 10 g citrusového pektinu
 • 1 vanilkový cukr

Odstopkované borůvky omyjte, prosypte 400 g cukru, trochu je rozmačkejte a nechte přes noc pustit šťávu. Poté směs sceďte, slitou šťávu dejte do hrnce a svařte ji na sirup. Přisypte borůvky, vmíchejte do směsi vanilkový cukr společně se zbylým cukrem smíchaným s pektinem a ještě 5 minut povařte. Hotový džem naplňte do čistě vymytých a vypařených sklenic, uzavřete a otočte na chvíli víčkem dolů, aby se víčka chytla.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…