Květiny vyčistí vzduch

Rostliny v bytě jsou nejen krásnou dekorací, ale také výkonnými čističkami. Vzduch navíc zvlhčují, což je také důležitá vlastnost. V suchém prostředí se totiž hůře dýchá.

Květiny vracejí vodu, kterou přijímají kořeny, do vzduchu skrz póry v nadzemních částech. Tuto vlastnost mají v určité míře všechny druhy. Na jediném čtverečním milimetru spodní strany listů se nachází ohromné množství miniaturních průduchů – u běžných pokojovek to bývá mezi třiceti až třemi sty padesáti dýchacími otvory. Rostlina je umí otevřít a uzavřít podle potřeby, tedy pokud ji například trápí sucho. Po většinu času však všechny průduchy nasávají vzduch i s organickými látkami v něm rozptýlenými. Zpět vydechují pouze kyslík, v noční fázi oxid uhličitý a čistou vodní páru.

 

Nejlepší čističky podle NASA

Vlivem rostlin na kvalitu vzduchu se zabýval i výzkum NASA nazvaný Clean Air, tedy čistý vzduch. Prokázal, že některé rostliny jsou opravdu účinnými čističkami vzduchu, přičemž vyjmenovává tři, všechny lze pěstovat i u nás. Do skupiny rostlin eliminujících obsah amoniaku lze zařadit populární toulitku (Anthurium andreanum) neboli antůrii. Jde o okrasnou rostlinu s voskovitými listeny šarlatové barvy. Další výkonnou čističkou jsou podle tohoto výzkumu i chryzantémy (Chrysanthemum morifolium), tedy oblíbené listopadky. Ze vzduchu odstraňují nejen amoniak, ale i trichlorethylen, formaldehyd, benzen a xylen. Nepěstujte je tedy pouze na balkóně, dopřejte si je i v bytě. Až odkvetou, dají se přesadit do záhonu. Třetí rostlinou, kterou výzkum NASA zmiňuje jako likvidátora amoniaku, je bambusová palma Rhapis excelsa. Dorůstá do asi čtyřmetrové výšky, má okrasné vějířovité rozdělené listy, které se často používají i ve floristice. Jde o nenáročnou rostlinu, která má minimální nároky na teplotu a vzdušnou vlhkost.

Listopadka

 

Klívie

 

Nejúčinnější rostlinné čističky

Vzduch čistí, a tak zlepšují jeho kvalitu, I mnohé další pokojovky. Řadí se mezi ně:
Tenura neboli tchynin jazyk (Sanseviera trifasciata) – je zajímavé, že mnoho účinných rostlin používaných jako čističe vzduchu je nenáročných na péči. Platí to i pro tchynin jazyk, snese totiž dlouhodobé sucho a vyžaduje jen minimální péči. Hodí se i do ložnice, protože se z listů sukulentního charakteru neuvolňuje žádná výrazná vůně, která by rušila při spánku. Vědeckými výzkumy bylo dokonce dokázáno, že tento druh ovlivňuje i klima samotné místnosti. Ze vzduchu účinně odstraní například benzen.
Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum) – tato liána nechybí snad v žádné domácnosti, kromě kultivaru s tmavě zelenými listy se setkáte i s variantami se zlatými nebo bílými znaky. Ze vzduchu odstraňuje především nikotin a oxid uhelnatý, kvůli druhé zmíněné sloučenině se hodí také do ložnice.
Dracény (Dracaena) – na trhu je dostupná pestrá nabídka různých druhů a kultivarů, jejichž pěstování se může v některých detailech lišit. Všeobecně jsou to ale rostliny nenáročné a hodí se i pro začínající pěstitele pokojových rostlin. V interiéru oceníte jejich schopnosti vázat benzen, formaldehyd a xylen.
Lopatkovec (Spathiphyllum floribundum) – další z nenáročných pokojových rostlin, které snesou sucho i dlouhodobé zamokření. Tato rostlina poroste dobře i v prašném a znečištěném vzduchu. V interiéru si ji oblíbíte hlavně díky schopnosti likvidovat benzen a trichloretylen, které se mohou uvolňovat z některých nátěrů.
Klívie (Clivia miniata) – tradiční pokojová rostlina s kožovitými řemenitými listy a výraznými zvonkovitými květy v oranžové barvě. Umístěte ji do ložnice či kuchyně, kde se postará o čistotu vzduchu.
Zelenec (Chrophytum comosum) – drobné bílé květy na dlouhém stonku příliš nenadchnou, zelenec je přece jen rostlina okrasná spíše svými listy, jejichž barva se pohybuje v mnoha odstínech zelené a někdy jsou i žlutě nebo bíle panašované. Je to rostlina velmi nenáročná, přežije sucho, zamokření i znečištěný vzduch. Nejvíce se osvědčil jako lapač formaldehydu.

Dracéna

 

Bambusová palma

 

Přírodní dezinfekce

Mnoho květin interiér příjemně provoní – obsahují totiž pryskyřice a silice, z nichž některé působí dokonce i dezinfekčně. Jedna menší rostlina většinou velký efekt nemá, ale pokud si jich dopřejete více, účinek se zvýší. Přírodní dezinfekci zajistí í blahovičník (Eucalyptus), v domácím prostředí lze pěstovat jen některé druhy této dřeviny, například blahovičník Gunnův (E. gunnii) nebo blahovičník citroníkový (E. citriodora). Obsahují vonné silice, které se uvolňují z listů, a kromě toho, že ničí bakterie, dokáží pohlcovat i některé škodlivé plyny. Do jisté míry do sebe dokážou navázat i cigaretový kouř. Blahovičník oceníte také při rýmě, silice totiž uvolňují ucpaný nos. Vonných silic obsahuje tolik, že pokud v místnosti pěstujete dvě až tři mohutnější rostliny, dezinfekce a osvěžení vzduchu již bude znát. Ale pozor, do ložnice a dětského pokoje, kde se spí, nepatří – jeho vůně může být až příliš silná a nežádoucí. S dezinfekcí vzduchu pomohou i různé druhy bylinek používané spíše jako krátkodobá dekorace – máta peprná (Mentha piperita), rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) nebo tymián obecný (Thymus vulgaris).

Šplhavnice

 

Tchynin jazyk

 

Když pomohou i čističky

Nejen v rodinách alergiků a astmatiků se o čistý vzduch starají kromě rostlin i elektrické čističky vzduchu. Podobně jako jedna rostlina nezajistí zdravé klima v místnosti, i pro tyto výrobky platí, že jejich výkon musí odpovídat velikosti místnosti. Při nákupu proto sledujte především výkon tohoto zařízení. Doporučuje se, že by čistička měla vzduch v místnosti přefiltrovat minimálně dvakrát až třikrát za hodinu, u alergiků a astmatiků dokonce čtyřikrát.
Ovšem samotné filtrování nestačí, mnohem důležitější je, aby nečistoty zůstaly zachycené uvnitř a nevracely se zpět do vzduchu. Proto sledujte i účinnost, která by se měla blížit sto procentům. Většina výrobců toho dosahuje několikastupňovou filtrací, kdy vzduch prochází několika různými technologiemi, v nichž se zachytí co nejvíce nežádoucích částic. Ze vzduchu tak mizí jak hrubší nečistoty, tak nejmenší alergeny a také kouř, případně zápach. V popisu každé čističky najdete, jaké konkrétní filtry čistička obsahuje a jaké nečistoty odstraňují. Aby mělo čištění význam, musí probíhat i v noci. U přístrojů určených do dětských pokojů nebo ložnice tak sledujte i jejich hlučnost, aby nerušily při spánku.

Antúrie

 

Lopatkovec

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Venkovní osvětlení jako umělecké dílo

Venkovní osvětlení jako umělecké dílo

Noc se stává plátnem, na kterém venkovní osvětlení maluje svoje příběhy. Přechod funkcí od jednoduchého osvětlení k plnohodnotnému uměleckému vyjádření je hmatatelný. Temnota noční krajiny nabízí nekonečné možnosti pro tvořivé designéry osvětlení, kteří chtějí obohatit veřejné prostory a vytvořit vizuálně úchvatné scény. Celý článek