Vysoké záhony pro pohodlné pěstování

Vyvýšené záhony jsou stále oblíbenější, neboť nabízejí řadu výhod a způsobů využití. Mají mnoho různých podob – které budou pro vás nejlepší?

Speciální záhony podobné stolům umožní pohodlné zahradničení, a to dokonce i vozíčkářům. Kromě snazší péče o rostliny v přiměřené výšce mají i další výhody. Nejenže na balkónu či terase si můžete vytvořit téměř plnohodnotnou zahradu, ale také zde plní estetickou funkci. Mohou členit prostor, dokonale ho využít, sloužit zároveň k posezení. Poskytují výhody pěstování v nádobách, jako je méně práce s plevelem a nedostupnost pro slimáky, ovšem nevysychají tak snadno jako malé květináče. Také se nepřehřívají, pokud mají silné stěny z kvalitního materiálu – klasikou, která se hodí všude, je dřevo. Musí být však ošetřené účinným, ale zároveň netoxickým nátěrem, aby sloužilo dlouhá léta.
Prostorné truhlíky umožní pěstování mohutnějších rostlin i skupin s podobnými nároky na půdu a vláhu. Na kraj se hodí druhy nižší či splývající, doprostřed vysoké. Pozor však na květiny, které se hodně rozrůstají a ostatní by utlačovaly. Mátu či výběžkatý bambus proto raději vysazujte do samostatných záhonů.

Jako při každém pěstování v nádobách i u těchto opravdu velkých platí, že přebytečná voda musí mít možnost odtékat a že na dno se vyplatí nasypat vrstvu drenáže – perlitu, vermikulitu, keramzitu, zeolitu, štěrku a podobně.

 

Stěny záhonu lze smontovat z dřevěných latí, na dno patří drenážní materiál

 

Navrstvená zemina časem slehne a je potřeba ji doplnit

 

Co v nich lze pěstovat?

Vyvýšené záhony využijete k sezonnímu pěstování balkónových rostlin, letniček a zeleniny, která tak bude dobře plodit i na terase. Díky prostorným nádobám nejste omezeni jen na nízká keříčková rajčata, nebojte se sem vysadit i do výšky rostoucí tyčkové odrůdy a přichystat jim opory – a stejně tak můžete pěstovat i rozmanité okrasné liány a vytvořit z nich celá loubí. Atraktivním vzhledem překvapí cuketa se svými obřími listy a květy, navíc z ní sklidíte desítky plodů. Nežli vysadíte teplomilnou zeleninu, pěstovat se zde dají i saláty – nejlépe odrůdy určené k řezu listů, které lze trhat či stříhat opakovaně a poprvé již měsíc od vysetí. Odrůdy s červenými či zkadeřenými listy upoutají i na pohled.
Po sklizni mohou truhlíky zkrášlit sezonní rostliny na zimu, jako je nádherně zbarvená okrasná kapusta. V zimě kvetou také vřesovce, které lze doplnit například stálezeleným břečťanem či travinami. Vřesovce je však škoda po sezóně vyhazovat – klidně je tady nechte celoročně, většina z nich – na rozdíl od vřesů – nevyžaduje striktně kyselou půdu. Protože vyvýšené záhony na rozdíl od obyčejných truhlíků snadno nepromrznou, zvláště pokud mají silné dřevěné stěny anebo je za výjimečných mrazů doplníte další izolační vrstvou, používat se dají celoročně.

Menší záhony lze doplnit praktickými sítěmi pro ochranu úrody

 

• Můžete tady pěstovat vytrvalé bylinky jako levanduli, oregano, tymián, saturejku, yzop, svatolinu, mrazuvzdorné odrůdy rozmarýnu a jiné.
• Vhodné jsou i pro kvetoucí trvalky, které lze kombinovat s okrasnými trávami a cibulovinami a vytvořit záhony krásné po celý rok, protože suchá stébla trav jsou dekorativní i v zimě, a navíc chrání střed rostliny, seřízněte je až zjara.
• Dařit se tady bude také zakrslým ovocným stromkům a keřům či malým kultivarům stálezelených dekorativních dřevin, tedy pokud jim poskytnete vhodný substrát, pravidelnou zálivku a hnojení.
• Vyvýšené záhony lze postavit i na stinná místa, kde se bude dařit zahradním kapradinám, bohyškám, dlužichám, náprstníkům, jedlé aromatické čechravě, která vzhledem kapradinu připomíná.
• Z léčivých aromatických rostlin tyto podmínky vyhovují mátě v rozličných druzích a kultivarech a také meduňce.
• Kombinovat tady můžete i dřeviny, trvalky a letničky, a zaměřit se třeba na kvetoucí rostliny, které kolem sebe šíří vůni, jako je zakrslý šeřík malolistý, otočník čili nepravá vanilka, vonné kultivary petúnií a pelargonií, jednoleté i vytrvalé vonné popínavé hrachory.

Práce na vyvýšeném záhonu je pohodlná a šetří bolavá záda

 

Vyvýšený záhon jako kompost

Na zahradách jsou vyvýšené záhony oblíbené již mnoho let, a to v různých podobách. Klasické fungují velmi podobně jako kompost, jen jeho stěny by měly být těsnější, aby příliš rychle nevysychal. Organický materiál, který se uvnitř záhonu postupně rozkládá, vytváří teplo a rostlinám poskytuje hojnou zásobu živin. Zjara se záhon prohřeje rychleji než volná půda i díky slunci, které zahřívá jeho stěny. Za suchého léta ho sice budete muset častěji zalévat, ale není to pravidlem. Správně založený vysoký záhon si vyrábí humus, který vodu spolehlivě zadržuje. Snadno ho také můžete opatřit automatickým zavlažováním, například již při vrstvení zabudovat pět až deset centimetrů pod povrch perforovanou zavlažovací hadici. Další výhody jsou podobné, jako u vyvýšených záhonů typu velký truhlík – rostliny se dají sít, sázet a ošetřovat pohodlněji, záhony poslouží zároveň i jako architektonický prvek zahrady.

Na kraj záhonu vysaďte druhy nižší či splývající, dozadu nebo doprostřed vysoké

 

Jaký zvolit materiál

Stěny záhonu mohou být z prken, starých trámů, cihel i kamenů. U pro vodní páry nepropustných materiálů se vyplatí u základny ponechat odtokové otvory na přebytečnou vodu. Náplň poté vrstvěte stejně jako u kompostu a počítejte s tím, že se časem slehne. Pokud ho zakládáte na trávě, odstraňte drny, aby se do něj rychleji nastěhovali půdní rozkladači. Na dno položte pletivo proti hrabošům a poté vrstvu klestí pro lepší provzdušnění. Záhon můžete založit již na podzim, kdy je materiálu dostatek, na jaře ještě přidejte vrstvu kompostu a začněte sít a sázet. Tyto typy vyvýšených záhonů jsou ideální pro teplomilnou zeleninu – rajčata, okurky, papriky, lilky, cukety, dýně, které splývají přes stěny dolů, a rovněž na výživu náročné košťáloviny. Nežli je budete moci vysadit, stihnete vypěstovat a sklidit i saláty, roketu či kopr. Záhon bude sloužit po mnoho let, je třeba ho však postupně doplňovat kompostem a přihnojovat. Vyplatí se i mulčování povrchu, které sníží výpar vody.

Vyvýšené záhony umožňují zahradničit i lidem na vozíčku

 


Tip
Vyvýšené záhony umožní snadné pěstování i na zahradách s velmi těžkou, jílovitou půdou. Pokud zde toužíte pěstovat suchomilné bylinky, je vyvýšený záhon přímo nutností. Můžete v něm mít také rostliny s odlišnými nároky na půdu, například kyselomilné zahradní borůvky a brusinky.

Kulatý zděný záhon tvoří nepřehlédnutelný okrasný prvek

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Venkovní osvětlení jako umělecké dílo

Venkovní osvětlení jako umělecké dílo

Noc se stává plátnem, na kterém venkovní osvětlení maluje svoje příběhy. Přechod funkcí od jednoduchého osvětlení k plnohodnotnému uměleckému vyjádření je hmatatelný. Temnota noční krajiny nabízí nekonečné možnosti pro tvořivé designéry osvětlení, kteří chtějí obohatit veřejné prostory a vytvořit vizuálně úchvatné scény. Celý článek