Květiny pro slunné záhony

Příliš mnoho slunce mnohým rostlinám nesvědčí. Pokud však vyberete druhy, které naopak takové místo vyžadují, získáte pěkné zákoutí, aniž byste o něj museli příliš pečovat.

Šalvěj

Na slunná kamenitá místa se hodí bohatě kvetoucí šalvěj luční, pocházející z jižní Evropy. Odrůda ‚Mittsommer‘ má světle levandulovou barvu.

 

Rozchodník

Bohatě zlatožluté květy jsou největší ozdobou rozchodníku květonosného. Jde o nenáročnou rostlinu vhodnou na místa se slabou vrstvou substrátu.

 

 

Liliochvostec

Krásný liliochvostec himálajský dorůstá do výšky až sto padesát centimetrů. Tato cibulovina nesnáší zimní mokro, proto je třeba místo, kam ji vysazujete, dobře drenážovat.

 

Kniphofie

Mnohokvět neboli kniphofie pochází z jižní Afriky, proto potřebuje teplé stanoviště i dostatek slunce. Úzké listy zůstávají přes zimu a zdobí zahradu i mimo sezonu.

 

Pryšec

Výrazný pryšec Griffithův roste v trsech a dosahuje výšky až devadesát centimetrů. Má načervenalé stonky a oranžové nebo červené květy. Po zakořenění odolává až patnáctistupňovým mrazům.

 

Čistec

Během roku jsou ozdobou čistce vlnatého stříbřité listy, v létě pak růžové květy vyrůstající na klasovitých stoncích. Rostlina nesnáší přemokření.

 

Čechrava

Bílá odrůda ‚Deutschland‘ čechravy japonské patří mezi nižší druhy čechrav, mívá výšku mezi čtyřiceti až šedesáti centimetry. V zahradě zaujme dlouhými latami bílých květů. Přirozené místo pro tyto rostliny je ve stínu či polostínu, pěstovat je však lze i na slunci, ovšem musí mít stále vlhkou půdu.

 


Text: red; foto: Shutterstock a Pixabay

Další články

Podzimní menu

Podzimní menu

Máte doma čerstvé houby, dýně a další podzimní dobroty? Připravte si z nich skvělé zdravé menu. Co třeba připravit si poctivou domácí bramboračku nebo tousty s pečenou dýní.

Celý článek

Srdíčko z vřesu

Srdíčko z vřesu

Vřes můžete mít doma v truhlíku za oknem nebo si s ním zkrášlit třeba zápraží. Několik snítek upravených do tvaru srdce vám může také ozdobit vchodové dveře.

Celý článek

Březový věnec s bobulemi

Březový věnec s bobulemi

Barevné zralé bobule krásně kontrastují se zelenými listy. Využijte toho při výrobě jednoduchého věnce, na jehož výrobu si materiál snadno nasbíráte v přírodě.

Celý článek

Přečtěte si

Na statku v České Kanadě

Na statku v České Kanadě

www.chatar-chalupar.cz

Projíždíte-li Radíkovem, nemůžete si nevšimnout krásně opraveného statku se zdobenými zelenobílými vraty. Srdce každého milovníka dobře udělaných rekonstrukcí však zaplesá i uvnitř.

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

www.peknebydleni.cz

Zdálo by se, že u bydlení nás už nic nemůže překvapit. Mění se sice technologie konstrukcí, vyvíjí se životní styl, zdokonalují se domácí spotřebiče, ale podstata zůstává stejná, stále potřebujeme prostory pro spaní, hygienu, vaření a stolování, odpočinek a vzájemnou komunikaci. Ale všechno může vypadat i jinak…