Květiny pro slunné záhony

Příliš mnoho slunce mnohým rostlinám nesvědčí. Pokud však vyberete druhy, které naopak takové místo vyžadují, získáte pěkné zákoutí, aniž byste o něj museli příliš pečovat.

Šalvěj

Na slunná kamenitá místa se hodí bohatě kvetoucí šalvěj luční, pocházející z jižní Evropy. Odrůda ‚Mittsommer‘ má světle levandulovou barvu.

 

Rozchodník

Bohatě zlatožluté květy jsou největší ozdobou rozchodníku květonosného. Jde o nenáročnou rostlinu vhodnou na místa se slabou vrstvou substrátu.

 

 

Liliochvostec

Krásný liliochvostec himálajský dorůstá do výšky až sto padesát centimetrů. Tato cibulovina nesnáší zimní mokro, proto je třeba místo, kam ji vysazujete, dobře drenážovat.

 

Kniphofie

Mnohokvět neboli kniphofie pochází z jižní Afriky, proto potřebuje teplé stanoviště i dostatek slunce. Úzké listy zůstávají přes zimu a zdobí zahradu i mimo sezonu.

 

Pryšec

Výrazný pryšec Griffithův roste v trsech a dosahuje výšky až devadesát centimetrů. Má načervenalé stonky a oranžové nebo červené květy. Po zakořenění odolává až patnáctistupňovým mrazům.

 

Čistec

Během roku jsou ozdobou čistce vlnatého stříbřité listy, v létě pak růžové květy vyrůstající na klasovitých stoncích. Rostlina nesnáší přemokření.

 

Čechrava

Bílá odrůda ‚Deutschland‘ čechravy japonské patří mezi nižší druhy čechrav, mívá výšku mezi čtyřiceti až šedesáti centimetry. V zahradě zaujme dlouhými latami bílých květů. Přirozené místo pro tyto rostliny je ve stínu či polostínu, pěstovat je však lze i na slunci, ovšem musí mít stále vlhkou půdu.

 


Text: red; foto: Shutterstock a Pixabay

Další články

Talíř s otisky

Talíř s otisky

Rostliny s výraznější strukturou, například luční trávy nebo divoké koření, můžete využít pro vytvoření jedinečných plastických vzorů. Ozdobte si s nimi třeba dekorativní talíř.

Celý článek

Slaďoučké meruňky

Slaďoučké meruňky

Sametové meruňky nesmí v létě na našem stole chybět. nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale v koláči chutnají také skvěle. Nebo máte chuť vyzkoušet je pečené, s medem a skořicí?

Celý článek

Přečtěte si

Jak uklízet bez chemie

Jak uklízet bez chemie

www.chatar-chalupar.cz

Vlastní, domácí čisticí prostředky mají dvě základní výhody: ušetří finance a jsou šetrnější k přírodě. Navíc je jejich výroba jednoduchá a většinu potřebných surovin máme běžně doma.

U stylistky v Lisabonu

U stylistky v Lisabonu

www.peknebydleni.cz

Devětadvacetiletá stylistka a influencerka Mafalda Patrício žije v portugalském Lisabonu. Má ráda eklektický styl, ve kterém mají čestné místo i ručně malované kachlíčky.