Květiny pro každý balkon

Jednou z nejdůležitějších podmínek pro výběr balkonových rostlin je orientace na světové strany. Je totiž rozdíl, jestli na ně celý den svítí slunce, nebo jsou velkou část dne ve stínu.

Severní

Severozápadně nebo severovýchodně orientovaný balkon také mohou v létě zdobit truhlíky s krásnými květinami. K rostlinám, kterým se na chladných severních stranách bude dařit, patří netýkavky, břečťan, chmel japonský, bobkovišeň, barvínek, bohyšky a většina kapradin – v přírodě rostou ve stínu stromů. Na tuto stranu se také hodí zimostráz, který zde můžete pěstovat celý rok.

Bohyška, foto: Shutterstock

 

Azalka, foto: Shutterstock

 

Břečťan, foto: Shutterstock

 

Kamélie, foto: Shutterstock

Jižní

Většině v létě kvetoucích rostlin se nejlépe daří na plném slunci. Ideální je proto balkon nebo terasa směřující na jih, kam sluneční paprsky dopadají celý den. Mezi druhy, které dávají přednost takovým podmínkám, patří měsíček, nestařec, petúnie, citrusy a většina bylinek. Kosmatce se plně otvírají jen na plném slunci.
Ideální na jižní stranu jsou i některé rostliny se stříbrnými listy, například olivovníky, eukalypty nebo svatoliny. Díky vybarvení se z listů vypařuje méně vody. Také kožovité listy, jako má například vavřín, vypařují méně vody. To platí pro úzké listy myrty nebo rozmarýnu. Pro přežití dlouhého období sucha jsou však nejlépe vybaveny sukulenty, například agáve nebo rozchodníky, jejichž dužnaté listy si dokážou uchovat vodu velmi dlouho.

Šrucha, foto: Shutterstock

 

Gazánie, foto: Shutterstock

 

Paprskovka, foto: Shutterstock

 

Kosmatec, foto: Shutterstock

 

Levandule, foto: Shutterstock

 

Mandevilla, foto: Shutterstock

 

Východní

Pokud máte balkon orientovaný na východ, slunce tam svítí jen krátce, maximálně několik hodin. Proto sem vybírejte rostliny, které nevyžadují velké množství světla, například fuchsie, begonie, hortenzie, netýkavky a plaménky.

Netýkavka, foto: Shutterstock

 

Ostruhatka, foto: Shutterstock

 

Begónie, foto: Shutterstock

 

Hortenzie, foto: Shutterstock

 

Fuchsie, foto: Shutterstock

 

Západní

Orientace balkonu na západ vyhovuje rostlinám s pestrobarevnými listy, protože obsahují méně chlorofylu, a tudíž potřebují méně světla než klasické zelené druhy. S menším množstvím slunečních paprsků se spokojí i převislé muškáty a většina trav. Podvečerní slunce je ideální i pro většinu drobného ovoce i zeleninu. I ty mohou být součástí květinových truhlíků. Na trhu najdete spoustu druhů vhodných pro pěstování v nádobách. Vždy je sázejte do větších květináčů a nezapomeňte je pravidelně přihnojovat, aby měly dostatek živin.

Kejklířka, foto: Shutterstock

 

Lobelka, foto: Shutterstock

 

Okrasný tabák, foto: Shutterstock

 

Akalyfa, foto: Shutterstock

 

Pelargonie, foto: Shutterstock

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Tmavomodré mlsání

Tmavomodré mlsání

Pochutnáte si rádi na ovocných moučnících? Můžete si je dopřát k obědu, ke svačince nebo je nabídnout hostům ke kávě. Co takhle šťavnatý borůvkový koláč, lehké taštičky nebo nadýchané muffiny?

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.