Květiny pro každý balkon

Jednou z nejdůležitějších podmínek pro výběr balkonových rostlin je orientace na světové strany. Je totiž rozdíl, jestli na ně celý den svítí slunce, nebo jsou velkou část dne ve stínu.

Severní

Severozápadně nebo severovýchodně orientovaný balkon také mohou v létě zdobit truhlíky s krásnými květinami. K rostlinám, kterým se na chladných severních stranách bude dařit, patří netýkavky, břečťan, chmel japonský, bobkovišeň, barvínek, bohyšky a většina kapradin – v přírodě rostou ve stínu stromů. Na tuto stranu se také hodí zimostráz, který zde můžete pěstovat celý rok.

Bohyška, foto: Shutterstock

 

Azalka, foto: Shutterstock

 

Břečťan, foto: Shutterstock

 

Kamélie, foto: Shutterstock

Jižní

Většině v létě kvetoucích rostlin se nejlépe daří na plném slunci. Ideální je proto balkon nebo terasa směřující na jih, kam sluneční paprsky dopadají celý den. Mezi druhy, které dávají přednost takovým podmínkám, patří měsíček, nestařec, petúnie, citrusy a většina bylinek. Kosmatce se plně otvírají jen na plném slunci.
Ideální na jižní stranu jsou i některé rostliny se stříbrnými listy, například olivovníky, eukalypty nebo svatoliny. Díky vybarvení se z listů vypařuje méně vody. Také kožovité listy, jako má například vavřín, vypařují méně vody. To platí pro úzké listy myrty nebo rozmarýnu. Pro přežití dlouhého období sucha jsou však nejlépe vybaveny sukulenty, například agáve nebo rozchodníky, jejichž dužnaté listy si dokážou uchovat vodu velmi dlouho.

Šrucha, foto: Shutterstock

 

Gazánie, foto: Shutterstock

 

Paprskovka, foto: Shutterstock

 

Kosmatec, foto: Shutterstock

 

Levandule, foto: Shutterstock

 

Mandevilla, foto: Shutterstock

 

Východní

Pokud máte balkon orientovaný na východ, slunce tam svítí jen krátce, maximálně několik hodin. Proto sem vybírejte rostliny, které nevyžadují velké množství světla, například fuchsie, begonie, hortenzie, netýkavky a plaménky.

Netýkavka, foto: Shutterstock

 

Ostruhatka, foto: Shutterstock

 

Begónie, foto: Shutterstock

 

Hortenzie, foto: Shutterstock

 

Fuchsie, foto: Shutterstock

 

Západní

Orientace balkonu na západ vyhovuje rostlinám s pestrobarevnými listy, protože obsahují méně chlorofylu, a tudíž potřebují méně světla než klasické zelené druhy. S menším množstvím slunečních paprsků se spokojí i převislé muškáty a většina trav. Podvečerní slunce je ideální i pro většinu drobného ovoce i zeleninu. I ty mohou být součástí květinových truhlíků. Na trhu najdete spoustu druhů vhodných pro pěstování v nádobách. Vždy je sázejte do větších květináčů a nezapomeňte je pravidelně přihnojovat, aby měly dostatek živin.

Kejklířka, foto: Shutterstock

 

Lobelka, foto: Shutterstock

 

Okrasný tabák, foto: Shutterstock

 

Akalyfa, foto: Shutterstock

 

Pelargonie, foto: Shutterstock

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek