Květiny pro každý balkon

Jednou z nejdůležitějších podmínek pro výběr balkonových rostlin je orientace na světové strany. Je totiž rozdíl, jestli na ně celý den svítí slunce, nebo jsou velkou část dne ve stínu.

Severní

Severozápadně nebo severovýchodně orientovaný balkon také mohou v létě zdobit truhlíky s krásnými květinami. K rostlinám, kterým se na chladných severních stranách bude dařit, patří netýkavky, břečťan, chmel japonský, bobkovišeň, barvínek, bohyšky a většina kapradin – v přírodě rostou ve stínu stromů. Na tuto stranu se také hodí zimostráz, který zde můžete pěstovat celý rok.

Bohyška, foto: Shutterstock

 

Azalka, foto: Shutterstock

 

Břečťan, foto: Shutterstock

 

Kamélie, foto: Shutterstock

Jižní

Většině v létě kvetoucích rostlin se nejlépe daří na plném slunci. Ideální je proto balkon nebo terasa směřující na jih, kam sluneční paprsky dopadají celý den. Mezi druhy, které dávají přednost takovým podmínkám, patří měsíček, nestařec, petúnie, citrusy a většina bylinek. Kosmatce se plně otvírají jen na plném slunci.
Ideální na jižní stranu jsou i některé rostliny se stříbrnými listy, například olivovníky, eukalypty nebo svatoliny. Díky vybarvení se z listů vypařuje méně vody. Také kožovité listy, jako má například vavřín, vypařují méně vody. To platí pro úzké listy myrty nebo rozmarýnu. Pro přežití dlouhého období sucha jsou však nejlépe vybaveny sukulenty, například agáve nebo rozchodníky, jejichž dužnaté listy si dokážou uchovat vodu velmi dlouho.

Šrucha, foto: Shutterstock

 

Gazánie, foto: Shutterstock

 

Paprskovka, foto: Shutterstock

 

Kosmatec, foto: Shutterstock

 

Levandule, foto: Shutterstock

 

Mandevilla, foto: Shutterstock

 

Východní

Pokud máte balkon orientovaný na východ, slunce tam svítí jen krátce, maximálně několik hodin. Proto sem vybírejte rostliny, které nevyžadují velké množství světla, například fuchsie, begonie, hortenzie, netýkavky a plaménky.

Netýkavka, foto: Shutterstock

 

Ostruhatka, foto: Shutterstock

 

Begónie, foto: Shutterstock

 

Hortenzie, foto: Shutterstock

 

Fuchsie, foto: Shutterstock

 

Západní

Orientace balkonu na západ vyhovuje rostlinám s pestrobarevnými listy, protože obsahují méně chlorofylu, a tudíž potřebují méně světla než klasické zelené druhy. S menším množstvím slunečních paprsků se spokojí i převislé muškáty a většina trav. Podvečerní slunce je ideální i pro většinu drobného ovoce i zeleninu. I ty mohou být součástí květinových truhlíků. Na trhu najdete spoustu druhů vhodných pro pěstování v nádobách. Vždy je sázejte do větších květináčů a nezapomeňte je pravidelně přihnojovat, aby měly dostatek živin.

Kejklířka, foto: Shutterstock

 

Lobelka, foto: Shutterstock

 

Okrasný tabák, foto: Shutterstock

 

Akalyfa, foto: Shutterstock

 

Pelargonie, foto: Shutterstock

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Domácí višňový sirup

Domácí višňový sirup

Udělejte si ho snadno a rychle z úrody domácích višní. Je výborný k přípravě osvěžující višňové limonády nebo na ochucení zmrzlinových dezertů.

Celý článek

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

První výšivku vyrobila pro syna na hody. Vyšívání na výřez, tedy výšivce podle počítané niti, se začala věnovat až poté, co její děti dospěly. Jarmila Kraváčková je dnes jednou z mála žen, která tuto techniku na Uherskohradišťsku ovládá. Je držitelkou značky Tradiční výrobek Slovácka a v roce 2019 získala za krojové vyšívání Cenu Vladimíra Boučka, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.