Foto: Alena Isabella Grimmichová

Křišťálová pryskyřice na lůžku

Z pryskyřice můžete tvořit celou řadu ozdob, podtácky počínaje a dekorativními předměty konče. Dnes si ale ukážeme, jak z tohoto unikátního materiálu vytvořit přívěsky s použitím bižuterních lůžek.

Křišťálová pryskyřice je dvousložková průhledná hmota imitující sklo, do které je možné zalít téměř cokoli. Po smíchání obou složek – pryskyřice a tvrdidla – můžeme začít s tekutinou pracovat. Měli bychom však být velice opatrní a dodržovat bezpečnostní pokyny. Důležité je také dodržet přesný poměr při míchání tekutin. My jsme použili pryskyřici od firmy Pébéo. Jedná se o transparentní, vysoce odolnou křišťálovou pryskyřici, s níž se díky jednoduchému dávkování snadno pracuje. Její dvousložkový epoxidový systém umožňuje dokonalou simulaci skla.

Můžete z ní tvořit přívěsky z formy, ale i ty na takzvaném lůžku. Tím se rozumí většinou kovová podložka, která se stane trvalou součástí šperku. Může se jednat o náušnice, brož, přívěsek nebo část náramku.

Přívěsky z křišťálové pryskyřice

Budete potřebovat:

  • křišťálovou pryskyřici
  • ochranné rukavice
  • odměrku
  • špachtle
  • bižuterní komponenty (lůžka)
  • korálky
  • peříčka
  • kovové ozdobičky
  • flitry
  • obrázky
  • lisované květiny
  • lepidlo
  • nůžky
  • kus polystyrenu
  • odlamovací nůž

Postup:

 

Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Křišťálovou pryskyřici rozmíchejte podle návodu na balení.

Z vylisovaných květin si vyberte a sestřihněte ty části, které se vejdou do připraveného lůžka.

Na lůžko nalijte nízkou vrstvu pryskyřice. Lijte ji po kapkách, například špachtlí. Chvíli nechte odpočinout, poté vložte květ. Musí být dokonale suchý, jinak by ve šperku plesnivěl. Na rozdíl od šperků z forem nyní motivy pokládejte lícovou stranou nahoru. To celé zalijte pryskyřicí. Pokud se na pryskyřici udělají vzduchové bublinky, propíchněte je špendlíkem.

 

Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Pracujte na plastové podložce, pryskyřice se vám pravděpodobně dostane i mimo lůžka. Podložku ihned po vytvoření šperků omyjte. Šperky přeneste na čistou plochu, opět nejlépe plastovou a nechte je v klidu, nejméně 12 hodin, tvrdnout.

Další lůžka ozdobte peříčky, korálky a drobnými kovovými ozdobami.

Protože tato lůžka mají vystouplé očko, neleží na podkladu vodorovně. Abyste je srovnali, pomozte si polystyrenovou podložkou, do které uděláte otvory na očka tak, aby pryskyřice vytvrdla na rovné ploše. A toto už znáte: nejprve dejte na lůžko trochu pryskyřice, poté vložte peříčka a další předměty. Vše zalijte pryskyřicí.

Opět nechte v klidu zatvrdnout 12 hodin.

 

Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Nyní si vyzkoušejte šperky s obrázky. Vyberte malé obrázky, ze kterých můžete vystřihnout část, která se vejde na připravená lůžka.

Lůžka obkreslete na obrázky a vystřihněte.

Nyní obrázky vlepte do lůžek a nechte zcela zaschnout.

 

Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Stejně jako v předchozím případě i zde je potřeba vložit lůžka do předem vytvořených otvorů v polystyrenu, aby ležela rovně.

Připravte si drobné lisované kvítky. Vhodná jsou poupátka.

 

Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Na lůžka s obrázky dejte trochu pryskyřice a na ní sušené květy tak, aby nejdůležitější části obrázku, v našem případě obličeje, zůstaly nezakryté. Poté je zalijte pryskyřici a dejte na 12 hodin schnout.

Díky květinám a pryskyřici získají obrázky plastičnost.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek