Krásné staré kliky

Ozdobené patinou věku a otisky stovek doteků mnoha generací obyvatel domu mají velkou cenu. A tak stojí za to probudit je k životu.

Na staré kliky z mosazi, plechu nebo oceli můžete narazit v bazarech či vetešnictvích, ale i mezi stavebním odpadem a koneckonců i na vaší vlastní chalupě. Kliky mívají často zajímavé tvary a profily, cenný je na nich už i samotný punc léta používané součásti vybavení domu. Dají se zkombinovat s novými dveřmi a mohou složit i jako dekorace, sběratelské předměty nebo třeba jako netradiční věšák. Staré kliky i kování lze kombinovat s novými zámky. Pokud si nejste jistí, vezměte takovou kliku sebou do železářství. Tam vám s vhodným typem zámku dokážou poradit, musíte znát pouze velikost zadlabaného otvoru a směr, tedy zda jde o zámek levý nebo pravý.

 

Odstraňte barvu a rez

Při rekonstrukci samotných klik se řídíme postupy, osvědčenými při restaurování kovů. Včetně toho, že není žádoucí snažit se za každou cenu odstranit všechny kazy, nerovnosti a stopy používání. Budeme tedy především odstraňovat zbytky starých nátěrů a koroze, abychom odhalili původní kovové jádro. Můžeme k tomu využít odstraňovač starých nátěrů, případně roztok louhu sodného. Odstraňovač nanášíme štětcem a necháme několik minut působit, pak předmět opláchneme vodou a tento postup opakujeme do té doby, než se nátěru zbavíme. Po odstranění barvy či nánosů špíny kliku či kování odmastíme alkalickým odmašťovačem s pasivními účinky (například Pragolod, Chesterton či HDD). Pro vyčištění koroze můžeme použít odrezovač nebo kyselinu fosforečnou. Při mechanickém odrezování (například ocelovým kartáčem) pracujte opatrně, jde sice o účinný postup, ale způsobuje škrábance.

 

Leštění a tanátování

Chcete-li však odstranit už existující škrábance, způsobené například předchozím necitlivým čištěním, je třeba vybrousit okolní kov až pod úroveň poškození. Můžete použít brusnou leštěnku na kov nebo brusnou pastu. Předmět střídavě leštíme a omýváme až do úplného vybroušení. Mosaz a měď lze čistit velmi jemným brusným papírem, který zlehka naolejujeme. Hodláte-li kliku a kování ošetřit skutečně do důsledků, můžete využít i metodu tanátování. K tomu je třeba zakoupit prášek tanin a rozmíchat ho ve vodě s přídavkem etylalkoholu (100 g taninu, 900 ml destilované vody, 50 ml etylalkoholu a 2 ml kyseliny fosforečné). Roztok opakovaně nanášejte na restaurovaný kovový předmět. Tanin s kyselinou fosforečnou vytvářejí na povrchu železa povlaky s velmi dobrými ochrannými účinky. Pro závěrečnou konzervaci jsou vhodné laky, vosky či oleje.

 


Text: vrz; foto: Shutterstock

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.