Pod rukama krajkářek vznikají nádherná dílka, jako například tyto květy či kočičky

Krajkářky Jana Langová a Miroslava Šustrová: Vamberecká krajka je umělecké dílo

Česká republika je světově uznávanou krajkářskou velmocí. Na Vamberecku se tradice krajkářství udržuje už čtyři sta let a je zapsána na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR. Takzvaným „nositelem statku“ tradice se stala mimo jiné i vamberecká Krajkářská škola. Krajky tu s láskou vyučují a vytvářejí Jana Langová a Miroslava Šustrová.

Čím vám paličkovaná krajka učarovala?

Jana Langová (JL): Paličkovaná krajka je úžasné umělecké řemeslo. Učarovala mi svou křehkostí a vzdušností. Je jedinečná už jen tím, jak vzniká. Vzor je tvořen nitkami pomocí dřevěných paliček na podušce. Ručně paličkovaná krajka je velice kreativní a má mnoho možností využití. Nejsou to jen klasické prostírky a ubrusy jako dříve, ale i zajímavé prostorové kompozice, obrazové krajky, oděvní a módní doplňky. U nás v Krajkářské škole jsou velmi oblíbené například květinové, ale také podzimní a vánoční dekorace do interiérů. Co se týká módy, ženy rády paličkují náramky a jiné šperky nebo šály. Krajky nemusí být jenom bílé, hodně využíváme barevných přízí, ze kterých vytváříme půvabné barevné efekty.

 

Vamberk kdysi proslavily vláčkové krajky. Jaká je jejich historie?

Miroslava Šustrová (MŠ): Krajkářství na Vamberecku je spojováno s příchodem belgické šlechtičny Magdaleny Grambové, rodem Reichlovny z Meldeka, na počátku 17. století. Její manžel, Nizozemec Kašpar z Grambu, velitel císařského vojska, získal Vamberské panství po třicetileté válce roku 1627. Šlechtična povolala učitelku ze své vlasti a ta naučila zdejší ženy paličkovat jemné krajky po flanderském způsobu z tenkých bavlněných a hedvábných přízí. České krajkářky je zdokonalily a obohatily o nové vzory. Tak vzniklo velké množství takzvaných vláčkových krajek, které Vamberk pod tímto názvem proslavily.

 

 

Vzor krajkářky vytvářejí nitkami pomocí dřevěných paliček na podušce

Čím jsou tyto krajky jedinečné?

MŠ: Vamberecké vláčkové krajky nebo také „vláčky“ jsou metrové mnohopárové krajky západoevropského typu. Paličkují se v méně či více širokých pruzích po celé šíři najednou. Podvinek, tedy papírový podklad, předloha pro zhotovení ručně paličkované krajky, se nazývá prešpán, není zde předkreslen vzor, pouze vypíchaná síť dírek. Krajkářka si tedy musela seskupení technik a zdobných prvků v krajce pamatovat. Vzory se v raportu opakují, na jedné straně je okraj rovný, na druhé zubatý. Krajkářky si je pro odlišení pojmenovávaly místními a přírodními názvy: jahůdkové, žábové – vraní oka, děťátkové, fajnováč malý zub jetýlkový nebo srdcový, fajnováč velký zub, hruškové, kosířové, smrtkové, třígrošové, půlzlatkové, slezské vláčky a mnoho dalších.

 

Kde se můžeme s vláčkovými krajkami setkat?

MŠ: V 17. a 18. století vláčkové krajky zdobily především šlechtický či měšťanský šat, církevní roucha a oltáře. V 19. století se pak hojně využívaly na lidové kroje v bohatších částech Čech a Moravy, kam je z Vamberecka nosili a prodávali takzvaní „faktoři“, obchodníci s krajkami.

 

 

Pro Vamberecko jsou typické takzvané vláčkové krajky

Vraťme se ke klasické vamberecké krajce. Co všechno je k její výrobě potřeba?

MŠ: Nezbytnými pomůckami jsou poduška plněná senem či pilinami, dřevěné paličky, špendlíky, nůžky, jemný háček a podvinek čili předkres vzoru. Jako u každé jiné ručně paličkované krajky je potřeba vhodná přírodní příze, my používáme bavlnu nebo len. Dále je nutná samozřejmě trpělivost, píle, klid a soustředění, šikovnost a čisté ruce, chuť a ochota učit se, nejlépe pod vedením zkušené lektorky, odborně vzdělané.

 

Pokud vím, vzory si navrhujete samy. Kde hledáte inspiraci?

JL: Inspirací je nám příroda. Každý rok vytvoříme něco nového, aby měly naše žákyně motivaci k paličkování. Na podzim krásné dekorace z krajkových listů barevně laděných do podzimních tonů. Před Vánoci jsou v oblibě andělé, betlémy, zvonky nebo hvězdy. Jaro nás inspiruje k návrhům květinových motivů, motýlů a ptáčků. Oblíbené jsou obrazové krajky, stylizace krajin a stromů. Krása ručně paličkované krajky vynikne i jako oděvní doplněk na módních přehlídkách. Zde představujeme celopaličkované límce, šály, klobouky a šperky. Úžasně také vypadají krajkové aplikace na vycházkové nebo večerní šaty.

 

 

V krajkářské škole se učí paličkovat i děti

A využíváte i nějaké starší vzory?

JL: Ano. K těm máme velký obdiv a úctu. Snažíme se je realizovat a zachovat pro další generace. Velkou zásluhu na tom má především kolegyně Mirka Šustrová, která vytvořila spoustu krásných skvostů. Jsou to zajímavé a složité vzory, které mohou také sloužit jako inspirace pro nové návrhy.

 

Paličkujete také s dětmi. Jaké vzory jsou vhodné pro ně?

JL: Dětem se nejvíce líbí motivy zvířátek a kytiček. Vybíráme pro ně pochopitelně jednoduché vzory, aby je bez problémů zvládly.

 

 

Z barevných přízí mohou vzniknout půvabné doplňky

A baví děti paličkování? Mají o tuto tradici zájem?

JL: Děti docházejí do zájmových kurzů k nám do Krajkářské školy, která sídlí v překrásné prvorepublikové vile blízko náměstí. Děvčata se na paličkování těší. A když jim pak jejich práce vystavíme na výstavách Krajkářské školy, mají velkou radost a motivuje je to k další tvorbě. Bohužel, v rodinách se toto řemeslo již prakticky nepředává. Vážíme si podpory města Vamberk a zájmu dětí i žen, které naše kurzy navštěvují. Je to důležité pro udržení tradice ručního paličkovaní krajek ve Vamberku. V oblibě jsou i letní kurzy, které pořádáme prvních čtrnáct dní v červenci, vždy po ukončení Krajkářských slavností ve Vamberku.

 

Město Vamberk krajkářstvím proslulo a krajkářky se zde stále scházejí…

MŠ: Jednou za rok se koná Mezinárodní setkání krajkářek ve Vamberku, které se střídá s českými Krajkářskými slavnostmi. Město Vamberk v těch dnech žije krajkami. Krajkářky, české i zahraniční, předvedou své práce, prodávají krajky, podvinky a pomůcky na paličkování, ale hlavně: předávají si své zkušenosti, rokují a obohacují se navzájem. Naše Krajkářská škola prezentuje celoroční tvorbu na velké výstavě ve vlastních prostorách. Program ve výstavním sále Městského klubu Sokolovna Krajkářská škola doplňuje módními přehlídkami. Součástí Mezinárodního setkání krajkářek je i soutěžní přehlídka současné krajkářské tvorby Bienále české krajky, jejímž iniciátorem a spolupořadatelem je Muzeum krajky Vamberk.

 

 

Paličkovaný motiv lze i zarámovat jako dekoraci do interiéru

Pandemie covidu ale tyto aktivity zastavila. Podařilo se vám čas, kdy jste nemohly učit a vystavovat, využít pro tvorbu?

JL: Kreslily a realizovaly jsme nové návrhy z vlastní tvorby a paličkovaly velice náročné vláčkové krajky pro sebevzdělávání. Naštěstí od září 2021 je škola znovu plná dětí a žen, které mají chuť tvořit nové krásné krajky. Věříme, že rok 2022 bude v mnohém lepší.

Paličkovanou krajkou lze i takto krásně vyzdobit části oděvu

 


Krajkářská škola Vamberk

 

Miroslava Šustrová a Jana Langová vyučují v Krajkářské škole ve Vamberku

Tyršova 25
517 54 Vamberk
Web: www.krajkarskaskola.cz
Tel.: 494 541 247

 


Text: Andrea Skalická; foto: Monika Severýn Faltysová

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek