Jen se tak trochu natáhnout…

Když nás dostihne touha po knížce, náhlá chuť si pohovět a možná i trochu zdřímnout nebo nás přemůže obyčejná lenost, pak se chceme uložit do víceméně vodorovné polohy. K tomu slouží otomany, gauče, divany, válendy anebo také lenošky.

Francouzi měli pro tento kus nábytku vznešeně znějící název „chaise longue“, Britové mu říkali, než převzali francouzský název, obdobně, „long chair“, obojí znamená „dlouhá židle“ nebo „dlouhé křeslo“. Češi mají více výrazů: lehátko, pohovka, kanape, lenoška. Ani jeden z nich není úplně přesný, proto mu budeme říkat již zdomácnělým výrazem šézlong.

Co je šézlong? Je to čalouněné lehátko pro jednoho, kde se usadíte a zároveň na něm pohodlně natáhnete nohy. Ocitnete se tak v poloze „pololeže“. A k tomu si jednu ruku můžete opřít o vyšší dlouhou područku, která je vedena jen na jedné straně.

Obdobou šézlongu je křeslo s podnožkou, tedy dva nábytkové díly. Anebo tu jsou jednodílné varianty, například récamier – lavice se dvěma zvýšenými čalouněnými opěradly, avšak bez zadní opěry, či asymetrická lenoška s vyšší částí pro odpočinek v hlavové části a nižší částí, na které spočívají nohy. Když si prohlédnete obrázky, napadne vás, že existují ještě další možnosti. Lenošení je zkrátka oblíbené a odborníci tvrdí, že v šézlongu, kde si krevní oběh ve výšce příjemně odpočine, je i zdravé.

Pruhované prodloužené křeslo čeká na svou příležitost v pánské pracovně

Z historie…

Historie šézlongu se váže už ke starým kulturám v Egyptě, starém Římě a Řecku, kdy se právě tento solitérní kus nábytku používal na hostinách, při konverzaci nebo při poslechu hudby. Novověká tradice začíná v 17. století ve Francii. Ženy tehdy nosily vysoké paruky a bohatě nařasené objemné sukně vyztužené obručemi. S takovou výbavou se těžko usedalo na židli či do křesla, proto se odpočívalo na lenoškách s polovysokými sedáky a opěrkami za hlavou.

Lenoška Copper má kovový rám v barvě mědi se sklopným čelem (Nordic Day)

Ikonický nábytek

Šézlong je stálou výzvou pro designéry. Vytvářejí moderní odlehčené varianty klasické polstrované lenošky. Jednou z nich je křeslo proslulého maďarského architekta a designéra Marcela Breuera (1902–1981), který se proslavil nábytkem s konstrukcí z ohýbaných trubek.

Elegantní tvary lenošky Ambre se inspirovaly antikou (Le Patio)

 

www.ikea.cz, www.lepatio.cz, www.nordicday.cz, www.sedacky.com, www.westwing.cz

Prodloužené křeslo láká k odpočinku (Westwing)

 

Extravagantní design potahové látky dodává šmrnc tradičním tvarům šézlongu (Sedačky)

 

Nízká lavička s válcovitými opěrkami upoutá svou barevností

 

Tvary moderní bílé čalouněné lenošky vycházejí z empíru (Le Patio)

 

Jedna z mnoha variant šézlongu tak trochu připomíná plážové lehátko

 


Text: lzic; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Dejte to na gril!

Dejte to na gril!

Milujete večerní grilování? Pak spojte hned několik příjemných zážitků v jeden a vychutnejte si letní večeři s rodinou na zahradě či na terase. A můžete pozvat i pár přátel…

Celý článek

Zapečte to v troubě!

Zapečte to v troubě!

Nechce se vám trávit pěkný letní večer u plotny? Vyberte si ze svých oblíbených druhů letní zeleniny a dejte prostor troubě, aby část práce udělala za vás.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.