Jen se tak trochu natáhnout…

Když nás dostihne touha po knížce, náhlá chuť si pohovět a možná i trochu zdřímnout nebo nás přemůže obyčejná lenost, pak se chceme uložit do víceméně vodorovné polohy. K tomu slouží otomany, gauče, divany, válendy anebo také lenošky.

Francouzi měli pro tento kus nábytku vznešeně znějící název „chaise longue“, Britové mu říkali, než převzali francouzský název, obdobně, „long chair“, obojí znamená „dlouhá židle“ nebo „dlouhé křeslo“. Češi mají více výrazů: lehátko, pohovka, kanape, lenoška. Ani jeden z nich není úplně přesný, proto mu budeme říkat již zdomácnělým výrazem šézlong.

Co je šézlong? Je to čalouněné lehátko pro jednoho, kde se usadíte a zároveň na něm pohodlně natáhnete nohy. Ocitnete se tak v poloze „pololeže“. A k tomu si jednu ruku můžete opřít o vyšší dlouhou područku, která je vedena jen na jedné straně.

Obdobou šézlongu je křeslo s podnožkou, tedy dva nábytkové díly. Anebo tu jsou jednodílné varianty, například récamier – lavice se dvěma zvýšenými čalouněnými opěradly, avšak bez zadní opěry, či asymetrická lenoška s vyšší částí pro odpočinek v hlavové části a nižší částí, na které spočívají nohy. Když si prohlédnete obrázky, napadne vás, že existují ještě další možnosti. Lenošení je zkrátka oblíbené a odborníci tvrdí, že v šézlongu, kde si krevní oběh ve výšce příjemně odpočine, je i zdravé.

Pruhované prodloužené křeslo čeká na svou příležitost v pánské pracovně

Z historie…

Historie šézlongu se váže už ke starým kulturám v Egyptě, starém Římě a Řecku, kdy se právě tento solitérní kus nábytku používal na hostinách, při konverzaci nebo při poslechu hudby. Novověká tradice začíná v 17. století ve Francii. Ženy tehdy nosily vysoké paruky a bohatě nařasené objemné sukně vyztužené obručemi. S takovou výbavou se těžko usedalo na židli či do křesla, proto se odpočívalo na lenoškách s polovysokými sedáky a opěrkami za hlavou.

Lenoška Copper má kovový rám v barvě mědi se sklopným čelem (Nordic Day)

Ikonický nábytek

Šézlong je stálou výzvou pro designéry. Vytvářejí moderní odlehčené varianty klasické polstrované lenošky. Jednou z nich je křeslo proslulého maďarského architekta a designéra Marcela Breuera (1902–1981), který se proslavil nábytkem s konstrukcí z ohýbaných trubek.

Elegantní tvary lenošky Ambre se inspirovaly antikou (Le Patio)

 

www.ikea.cz, www.lepatio.cz, www.nordicday.cz, www.sedacky.com, www.westwing.cz

Prodloužené křeslo láká k odpočinku (Westwing)

 

Extravagantní design potahové látky dodává šmrnc tradičním tvarům šézlongu (Sedačky)

 

Nízká lavička s válcovitými opěrkami upoutá svou barevností

 

Tvary moderní bílé čalouněné lenošky vycházejí z empíru (Le Patio)

 

Jedna z mnoha variant šézlongu tak trochu připomíná plážové lehátko

 


Text: lzic; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.