Starší nábytek v dobré kondici stačí očistit a znovu natřít

Jarní ošetření dřevěného zahradního nábytku

Pokud dřevěný zahradní nábytek během zimy dobře chráníme před povětrnostními vlivy, ušetříme si spoustu práce a prodlužujeme jeho životnost. Než se na něj ale opět usadíme, bude potřebovat trochu péče.

Rozsah ošetření se odvíjí od toho, zda musel dřevěný nábytek čelit větru, dešti a sněhu, nebo se pod ochranou kůlny či zahradního domku „oddával zimnímu spánku“. Způsob péče pak závisí na druhu použitého dřeva.

 

Očista je základ

Nábytek, který má za sebou teprve jedno léto a po skutečně důkladném ošetření přečkal zimu na čistém, suchém místě, postačí zbavit prachu vlhčí houbičkou. Středního špindíru vypucujeme pomocí vody s trochou neutrálního mýdla nebo čisticího prostředku vhodného pro dřevěné materiály či přímo určeného na zahradní nábytek, který odstraní mastnotu, saze, prach, z lesklých povrchů i otisky prstů. Čističe se vyrábějí také ve spreji, takže stačí nábytek nastříkat, nechat podle návodu působit a poté uvolněnou nečistotu spláchnout čistou vodou. Na dřevě zůstane film, jenž ho po jistou dobu chrání proti opětovnému znečištění i stárnutí.

Na otužilce ošlehaného zimními větry, zavátého listím a dalšími nečistotami bude lépe jít s technikou. Tlakový čistič z něj dostane bláto, ptačí trus, případně mechovou vrstvu. Účinek opět zesílí použití vhodného čisticího přípravku.
Pro čištění teakového dřeva použijeme, kvůli zachování jeho charakteristické medové barvy, speciální přípravky, které dřevo navíc nevysušují.

Dřevo můžete nalakovat nebo ošetřit přípravkem s přírodními oleji

Několikanásobná ochrana

Měkké dřevo, jako je modřín, borovice či smrk, potřebuje komplexní ochranu, začít musíme tou proti plísním a dřevokaznému hmyzu. Má-li dřevo hloubkovou impregnaci, odolává jejich nájezdům celkem statečně. Při povrchové impregnaci fungicidním nátěrem ho budeme muset po určitém čase zopakovat. Napouštědlo na dřevo materiál chrání před zamodráním, plísněmi, houbami a dřevokazným hmyzem.

Tlakový čistič dokáže zbavit nábytek i silné vrstvy nečistot

Nábytek ze dřeva tradičních evropských jehličnanů rovněž hůř snáší vystavení povětrnostním vlivům, proto potřebuje i povrchovou úpravu. Tu je možné provést lazurou zdůrazňující kresbu a strukturu dřeva. Některé lazury obsahují i impregnaci, což aplikaci urychlí. Lazuru volíme raději tenkovrstvou, neboť nemá nepříjemný lepivý efekt.
Širší výběr povrchové úpravy umožní lak. Lakem můžeme nábytku dodat transparentní lesklý, matný či polomatný vzhled či požadovaný barevný odstín.

Další možnost představuje přípravek na bázi přírodních olejů, který se do dřevní hmoty vpije a vytváří tak hlubší ochranu před povětrnostními vlivy včetně vody i UV záření a zeleným povlakem. Olejové přípravky jsou určeny buď pro konkrétní druh dřeva, nebo mají univerzální použití. Nábytek, který jimi chceme ošetřit, nesmí byt lakovaný, protože se do něj olej pochopitelně nevsákne.

Starší nábytek v dobré kondici stačí očistit a znovu natřít

Když se stříbro nelíbí

Pro nábytek z dřevin exotických jmen jako bangkirai nebo teak musíme sáhnout při nákupu hlouběji do kapsy, investice se nám ale vrátí v jeho dlouhé životnosti, která je odvislá od odolnosti povětrnostním vlivům a škůdcům. Prvně jmenovaná dřevina zajistí venkovnímu posezení životnost dvacet až třicet let, a to i bez chemického ošetření. Jedinou možnou vadou na kráse je, že neošetřené dřeviny vlivem působení počasí postupně získávají stříbrnou patinu, která však není znakem snížení kvality materiálu. Vzniku patiny lze zabránit napuštěním nábytku speciálními přírodními oleji nebo prostředky na olejové bázi, případně venkovní lazurou určenou přímo na teak. I když nábytek získá patinu, můžeme původní barvu obnovit prostředky na bázi pryskyřice a přírodních olejů, nicméně vždy je snazší udržování než obnova.
Po ošetření teakovým olejem nás může překvapit, že dřevo po čase tmavne, olej totiž částečně zadržuje špínu. Při dalším ošetření je proto nutné zčernalý olej z povrchu dřeva odstranit brusnou houbičkou a teprve po očištění můžeme aplikovat novou vrstvu. Při odstraňování odolných skvrn pracujeme s houbičkou ve směru viditelných vláken.

Než se pustíte do natírání, obruste povrch dřeva jemnou brusnou houbičkou

Mnoho plusů mají ošetřovací přípravky jako Teak Protector. Jsou založené na vodní bázi, tudíž jsou ekologické, nejsou mastné, a tak nezanechávají skvrny na textilu. Dále zabraňují vzniku plísně, udržují teaku jeho charakteristickou medově hnědou barvu až čtyřikrát déle než teakový olej, současně dřevo chrání před vznikem skvrn. Vhodný čas na ošetření přichází v momentě, kdy teak začíná viditelně blednout. Oleje jsou vhodné i pro tradiční tvrdé dřeviny. Lakovat lze pouze buk.

Nábytku pod ochranou altánku nebo kryté terasy postačí voskování včelím voskem. Docílíme jím sametově hebkého vzhledu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek