Posaďte se ke stolu

K jídelnímu stolu neusedáme jen v době snídaně či oběda, a proto je důležité, aby se nám dobře a pohodlně sedělo. Jaký sedací nábytek ke stolu zvolit?

Jídelní stůl můžeme doplnit židlemi, židlemi s područkami, polokřesílky, lavicemi rovnými i rohovými i štokrlátky. S nedostatkem sedacího nábytku nám občas mohou pomoci rozkládací židle nebo jednoduchá sedátka.

 

Design není vše

Stejně jako oblečení, ani sedací nábytek nemůžeme kupovat bez důkladného vyzkoušení. První, co nás v obchodě upoutá, je sice jeho vzhled, ale hned potom bychom si měli na židli nebo lavici sednout. Pro pohodlné a zdravé sezení je totiž důležitá správná ergonomie nábytku – výška židle, šířka sedáku a opěradla i jeho sklon. Co vyhovuje jednomu, nemusí být totiž přijatelné pro druhého.

Na subtilní kovové podnoži spočívá v celku tvarovaný sedák s opěradlem v kůži (Bonami)

Není židle jako židle

V obchodech najdeme nepřeberné množství židlí nejrůznějších tvarů, barev, materiálů, takže je z čeho vybírat. Celodřevěné, částečně čalouněné, s výpletem, kovové i z plastu. U někoho to vyhraje střízlivý a klasický vzhled, jiný dá přednost historizujícím tvarům. Zavrhnout nemusíme ani moderní kousky, například dnes populární skořepinové židle.

Má-li vám nábytek vydržet delší dobu, všímejte si jeho konstrukce. Zvlášť v případě, kdy židle občas slouží jako stupínek, musí být dostatečně pevná, stabilní a s rovným plným sedákem. Dalším hlediskem při výběru mohou být rozměry a hmotnost židle. Do malého prostoru potřebujeme subtilnější, do veliké světnice se hodí i rozměrnější. Při častějším přemisťování nábytku oceníme lehčí kousky a takové, které snadno vezmeme jednou rukou.

Komplet střízlivého stolu a lavice mohou doplnit židle ve stejném duchu, ale i barevně čalouněné (Team)

Pohodlí pro všechny generace

Pokud se rodina neshodne na stejné židli, nic se neděje. Dnes se u stolu často kombinují různé typy sedacího nábytku. Stejně jako mají malé děti svou vysokou židličku, ocení hlavně starší lidé širší židli s područkami, s jejichž oporou se jim lépe vstává. Taková židle je navíc pohodlná i pro delší posezení a může nahradit i křesílka.

Také subtilnější čalouněná křesílka s rovným a dostatečně vysokým sedákem a nižším opěradlem mohou mít místo i u jídelního stolu. Je to dobré řešení v případě, že se zdržujeme hlavně v obytné kuchyni nebo jídelně, kde jiný sedací nábytek není.

Ke stolu si může každý dát židli, jaká mu vyhovuje, např. dřevěnou s přírodním i umělým výpletem, koženou, čalouněné polokřesílko a koženou sedačku (Bonami)

Víceúčelové lavice

V dřívějších světnicích nemohla u stolu chybět jedna nebo dvě lavice. Sloužily nejen k sezení, ale také se na nich spávalo. Oblíbené jsou i dnes – poskytují sedícím většinou víc prostoru než židle, ale v případě potřeby se na ně vmáčkne i víc strávníků. Rády si na nich hrají děti. Některé mají pod sedákem úložný prostor. Do jídelního koutu v rohu místnosti se hodí lavice rohová.

Větší pohodlí, ale i zajímavý vzhled nabízí lavice s opěradlem, případně i s bočními područkami. Opěradlo bývá zajímavě ztvárněné, vyřezávané, soustružené, malované. Lavice bez opěradla má jiné výhody, může stát i v prostoru, působí velmi subtilně a nijak nepřekáží.

Lavice z přírodního nebo umělého výpletu může být u jakéhokoliv stolu (Teek)

Pro příležitostné sezení

Pro případ, když se sejde víc lidí, se hodí mít v rezervě skládací židle, přistavit ke stolu se může i štokrlátko nebo jiné jednoduché sedátko. Nakonec zmiňme i barové židle, které najdou místo u vyššího pultíku, který může například oddělovat kuchyňskou část od jídelní.

Malé štokrle se u stolu také uplatní (Bella Rose)

www.bellarose.cz, www.bonami.cz, www.lepatio.cz, www.teek.cz

Dobře tvarované čalouněné židle zaručují pohodlí (Bonami)


Text: tvr; foto: archiv firem

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek