Posaďte se ke stolu

K jídelnímu stolu neusedáme jen v době snídaně či oběda, a proto je důležité, aby se nám dobře a pohodlně sedělo. Jaký sedací nábytek ke stolu zvolit?

Jídelní stůl můžeme doplnit židlemi, židlemi s područkami, polokřesílky, lavicemi rovnými i rohovými i štokrlátky. S nedostatkem sedacího nábytku nám občas mohou pomoci rozkládací židle nebo jednoduchá sedátka.

 

Design není vše

Stejně jako oblečení, ani sedací nábytek nemůžeme kupovat bez důkladného vyzkoušení. První, co nás v obchodě upoutá, je sice jeho vzhled, ale hned potom bychom si měli na židli nebo lavici sednout. Pro pohodlné a zdravé sezení je totiž důležitá správná ergonomie nábytku – výška židle, šířka sedáku a opěradla i jeho sklon. Co vyhovuje jednomu, nemusí být totiž přijatelné pro druhého.

Na subtilní kovové podnoži spočívá v celku tvarovaný sedák s opěradlem v kůži (Bonami)

Není židle jako židle

V obchodech najdeme nepřeberné množství židlí nejrůznějších tvarů, barev, materiálů, takže je z čeho vybírat. Celodřevěné, částečně čalouněné, s výpletem, kovové i z plastu. U někoho to vyhraje střízlivý a klasický vzhled, jiný dá přednost historizujícím tvarům. Zavrhnout nemusíme ani moderní kousky, například dnes populární skořepinové židle.

Má-li vám nábytek vydržet delší dobu, všímejte si jeho konstrukce. Zvlášť v případě, kdy židle občas slouží jako stupínek, musí být dostatečně pevná, stabilní a s rovným plným sedákem. Dalším hlediskem při výběru mohou být rozměry a hmotnost židle. Do malého prostoru potřebujeme subtilnější, do veliké světnice se hodí i rozměrnější. Při častějším přemisťování nábytku oceníme lehčí kousky a takové, které snadno vezmeme jednou rukou.

Komplet střízlivého stolu a lavice mohou doplnit židle ve stejném duchu, ale i barevně čalouněné (Team)

Pohodlí pro všechny generace

Pokud se rodina neshodne na stejné židli, nic se neděje. Dnes se u stolu často kombinují různé typy sedacího nábytku. Stejně jako mají malé děti svou vysokou židličku, ocení hlavně starší lidé širší židli s područkami, s jejichž oporou se jim lépe vstává. Taková židle je navíc pohodlná i pro delší posezení a může nahradit i křesílka.

Také subtilnější čalouněná křesílka s rovným a dostatečně vysokým sedákem a nižším opěradlem mohou mít místo i u jídelního stolu. Je to dobré řešení v případě, že se zdržujeme hlavně v obytné kuchyni nebo jídelně, kde jiný sedací nábytek není.

Ke stolu si může každý dát židli, jaká mu vyhovuje, např. dřevěnou s přírodním i umělým výpletem, koženou, čalouněné polokřesílko a koženou sedačku (Bonami)

Víceúčelové lavice

V dřívějších světnicích nemohla u stolu chybět jedna nebo dvě lavice. Sloužily nejen k sezení, ale také se na nich spávalo. Oblíbené jsou i dnes – poskytují sedícím většinou víc prostoru než židle, ale v případě potřeby se na ně vmáčkne i víc strávníků. Rády si na nich hrají děti. Některé mají pod sedákem úložný prostor. Do jídelního koutu v rohu místnosti se hodí lavice rohová.

Větší pohodlí, ale i zajímavý vzhled nabízí lavice s opěradlem, případně i s bočními područkami. Opěradlo bývá zajímavě ztvárněné, vyřezávané, soustružené, malované. Lavice bez opěradla má jiné výhody, může stát i v prostoru, působí velmi subtilně a nijak nepřekáží.

Lavice z přírodního nebo umělého výpletu může být u jakéhokoliv stolu (Teek)

Pro příležitostné sezení

Pro případ, když se sejde víc lidí, se hodí mít v rezervě skládací židle, přistavit ke stolu se může i štokrlátko nebo jiné jednoduché sedátko. Nakonec zmiňme i barové židle, které najdou místo u vyššího pultíku, který může například oddělovat kuchyňskou část od jídelní.

Malé štokrle se u stolu také uplatní (Bella Rose)

www.bellarose.cz, www.bonami.cz, www.lepatio.cz, www.teek.cz

Dobře tvarované čalouněné židle zaručují pohodlí (Bonami)


Text: tvr; foto: archiv firem

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…