Jak si vybrat tu správnou kosmetiku

Kosmetika patří k oblíbeným dárkům. Víte ale, jak ji pro sebe či pro své blízké správně vybrat, aby nenadělala více škody než užitku?

To, pro kterou značku se rozhodnete a která se stane tou vaší, je samozřejmě věc osobního vkusu. A mnohdy také procesu zkoušení, pokusů a omylů. prvním krokem, který byste měli udělat, je určení typu pleti.

Víte, jaký máte typ pleti?

Mnoho žen to přesně neví, a tak používají kosmetiku, která jim nevyhovuje. Přitom s určením typu pleti pomůže jednoduchá, takzvaná kapesníčková metoda: Pleť omyjte čistou vodou a pak ji přikládáním, nikoli drhnutím, osušte jemným ručníkem a počkejte jednu hodinu, během níž začne pokožka přirozeně vylučovat a produkovat maz. Mezitím si připravte čistý hygienický kapesníček rozdělený na čtyři stejné kousky. Každý zvlášť pak přitlačte na čelo, nos, bradu a tváře a už po několika minutách zjistíte, kde a zda má vaše pleť tendenci se mastit. Pokud se neobjevily žádné mastné skvrnky, máte pleť suchou. Jestliže se někde projevily slabé promaštěné otisky, máte pleť normální. V případě, že byly kapesníčky, které jste přiložila na čelo, nos a bradu, tedy v tak zvané T-zóně mastné, máte smíšenou pleť, a pokud se objevilo větší množství mazu na celém obličeji, jedná se o pleť mastnou.

Sledujte informace na obalech

I když zvolíte kosmetiku určenou pro váš typ pleti, nemusí vám hned první značka vyhovovat. Kosmetické přípravky se skládají z tolika různých ingrediencí, že mezi nimi může být i taková, která zrovna vaší pleti neudělá dobře. V každém případě nedejte jen na reklamu a krásný exkluzivní obal – ani jedno nemusí být zárukou kvality, zázraku, a především bezpečného složení. Mnohé kosmetické firmy se na obalech pyšní tím, že jejich produkty mají přírodní složení, ale při bližším ohledání zjistíte, že vedle přírodních složek obsahují i řadu chemických látek.

Nejrizikovější chemikálie v kosmetice

Sulfáty (SLS, SLES) – zajišťují pěnivost a nacházejí se ve většině šamponů, pěn do koupele, ale i v některých zubních pastách, sprchových gelech a tekutých mýdlech. Mohou způsobit těžké kožní záněty a ohrožovat imunitní systém.

Parabeny (etylparaben, metylparaben, propylparaben) – prodlužují trvanlivost přípravků a mohou být v jakémkoli kosmetickém produktu. Způsobují alergické reakce, ale především se chovají jako ženský hormon estrogen, čímž narušují hormonální funkce a podle vědců se jedná i o potenciální karcinogeny.

DMDM (imidazolidinyl-urea a DMDM hydantoin) – často užívaný konzervant, který ovšem způsobuje alergie a je potenciálním karcinogenem. Povolená koncentrace v kosmetických přípravcích je jen 0,6 %!

Silikonové oleje (dejte si pozor na všechny látky, které na obalu končí na -icon, icone, siloxan, -siloxane) – jejich funkcí je dodávat tu správnou konzistenci a jemnost. Ve skutečnosti ucpávají póry, znemožňují pokožce dýchat a regenerovat, což má za následek vznik akné, ekzému, ale také vrásek.

Propylenglykol (PG) – jedná se o zvlhčující látku, která se používá ve vlasové kosmetice, deodorantech, krémech, maskách, ale i v přípravcích na holení. Jedná se o kontaktní alergen. Ani umělá parfemace a barviva pleti neprospívají! Daní za krásnou vůni a barvu může být alergická reakce v podobě svědění, vyrážky či zčervenání. Při výběru kosmetiky se tedy snažte zaměřit se na opravdu přírodní.

Přírodní původ

Ve složení přírodní kosmetiky objevíte výtažky z heřmánku, aloe vera, pupalky, rakytníku a dalších rostlin, dále vzácné oleje, jako jsou mandlový, arganový, růžový či pupalkový, ale také bambucké máslo, mateří kašičku či včelí vosk. Právě díky tomuto složení je přírodní kosmetika vhodná i pro citlivou a dětskou pokožku. Přírodní kosmetika nemusí mít nutně označení bio, jehož získání – musí splňovat velmi přísná kritéria pro organickou kosmetiku – je velmi složité. Kvalitní přírodní kosmetika (vybírejte značky, které mají dobrou pověst nebo vám je někdo doporučí z vlastní zkušenosti) neobsahuje žádná syntetická barviva, umělé parfemace, látky z mrtvých zvířat, konzervanty, látky ropného původu a jiné. Díky kvalitním přírodním výtažkům obsahuje vysoké procento antioxidantů, hydratačních složek a vitaminů.

Domácí bylinková kosmetika

Domácí balzám na rty I.

Budete potřebovat

  • 4 lžíce olivového oleje
  • 1 lžíci včelího vosku
  • 1 lžíci medu (nemusí být)
  • 1/4 lžičky vitaminu E
  • 5 kapek růžového esenciálního oleje

Ve vodní lázni rozehřejte olej a vosk a míchejte, než se vše rozpustí a spojí. Odstavte a vmíchejte esenciální olej a vitamin E. Nyní dejte misku do ledové lázně a pomalu přidávejte med a jemně míchejte, než se vše spojí. Pak opatrně přelijte do nádobky na balzám.
Nechte nejlépe šest hodin odpočinout. Spotřebujte s ohledem na trvanlivost použitých surovin.

Domácí balzám na rty II.

Budete potřebovat

  • 4 lžíce měsíčkového oleje
  • 1 lžíci kokosového oleje
  • 10 g včelího vosku
  • 5 kapek vitaminu E

Měsíčkový olej rozehřejte ve vodní lázni spolu s kokosovým olejem a poté v nich rozpusťte včelí vosk. Přidejte 5 kapek vitaminu E a promíchejte. Poté směs rychle přelijte do čistých, nejlépe vysterilizovaných kelímků nechte nezakryté ztuhnout.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…