Jak se zbavit jarní virózy

Po dlouhé zimě se všichni těšíme na příchod teplejšího počasí, až vyměníme tlusté kabáty za lehké bundičky a dlouhé kalhoty za sukně. Ruku v ruce s oteplením ale často přichází i sezona nemocí zvaných jarní virózy.

Zima je pro lidský organismus poměrně náročná: chybí mu denní světlo a teplé sluneční paprsky, k dispozici je jen málo vitaminy nabitého čerstvého ovoce a zeleniny ze zahrádek.

Není proto divu, že tělo vyčerpané několika měsíci tohoto režimu je náchylnější k nemocem. Naproti tomu původci nemocí, především viry, jsou v plné síle. Sezona virových onemocnění včetně chřipky trvá až do dubna, což je dáno právě tím, že původci nemocí napadají lidi oslabené zimou. Běžná nachlazení koncem zimy a na jaře způsobují obvykle koronaviry nebo rinoviry, může se jednat ale i o jiné typy virů.

 

Posilujte svou imunitu

I když se viróze často říká nachlazení, podle vědců prochladnutí nebo naopak přehřátí organismu riziko onemocnění nijak výrazně nezvyšují. Zásadní vliv nemá ani strava či to, že člověk má zvětšené nosní či krční mandle. Náchylnost k viróze podle odborníků zvyšují jiné faktory: psychický stres, probíhající alergie, která se projevuje na sliznicích nosu a hrtanu, a také menstruační cyklus. Lidé, které viry ohrožují více, by se přitom měli před infekcí chránit zvlášť pečlivě.
Ochrana před jarní virózou není příliš složitá. Důležité je dbát na dostatečnou imunitu. Ideální je pravidelně se otužovat, i když pokud jste s ním nezačali už vloni, za pár dní to už letos nedoženete. Pomoci mohou také relaxace či sexuální radovánky. Obranyschopnosti organismu mohou pomoci i přípravky z lékárny obsahující posilovače imunity. Patří k nim například probiotika, která oživují střevní mikroflóru, betaglukany (například extrakt z hlívy ústřičné) nebo výtažky z třapatky – echinacey.

 

Vyhýbejte se nákaze

Ještě důležitější je ale chránit se před onemocněním „mechanicky“. Když víte, že viry řádí, nechoďte zbytečně mezi lidi. Pokud máte možnost, vyhýbejte se přeplněným obchodním centrům či cestování městskou hromadnou dopravou. Důležitá je také pečlivá hygiena: umýváním rukou zabráníte nachytané částečky nosních sekretů nemocných. Například rinoviry totiž dokážou v prostředí mimo tělo přežívat až tři hodiny.

 

Klid a nohy v teple

Pokud už na vás viróza udeří, nic nevymýšlejte a lehněte si do postele. Na viry totiž žádné zázračné medikamenty ještě nevymysleli, a tak vás může vyléčit jen odpočinek, hodně tekutin a případně nějaký ten životabudič – například česnek, zázvor (například ve formě čaje), med nebo ovoce či zeleninu bohaté na vitamin C. Ulevit vám mohou kloktadla a nosní spreje s obsahem slané vody, například mořské nebo vincentky. Myslete také na to, že když si budete doma zvlhčovat vzduch, bude se poškozená sliznice vzpamatovávat rychleji. Léky proti kašli nebo rýmě vám mohou ulevit od příznaků, sám proces léčení infekce ale nijak neurychlí a kvůli riziku nežádoucích účinků by se měly užívat spíše opatrně. Na pročištění nosu je tak vhodnější použít recept našich babiček: napařování, tedy inhalaci páry z horké vody se solí, heřmánkem nebo éterickým olejem (například eukalyptovým, borovicovým nebo tea tree). Myslete na to, že i když viróza nemá tak razantní příznaky jako chřipka, i ona vyžaduje důkladné doléčení. Většina lidí potřebuje k uzdravení alespoň týdenní poležení. Ovšem pokud se k virům přidají i bakterie, které způsobí infekci dutin či středního ucha, je potřeba léčba antibiotiky a rekonvalescence je delší.

 

Bylinky

Bez černý

Čaj z květů povzbuzuje k činnosti imunitní systém a pomáhá při nemocech z nachlazení, kašli a horečce, při zánětech čelních dutin či senné rýmě. Koupel v odvaru z bezových květů uklidňuje nervy.

Na 1 šálek zalijte 1 lžičku sušených květů horkou vodou a nechte pod pokličkou táhnout 5 minut. Čaj vypijte co nejteplejší.

 


Heřmánek pravý

Má mnohostranné použití díky oleji azulenu, který obsahuje a který ničí bakterie a viry. Pomáhá i při nachlazení a zánětech dutin (inhalace).

Na čaj spařte 1 lžičku heřmánkových květů 250 ml horké vody. Nechte louhovat 5 minut.

 


Divizna velkokvětá

Květy obsahují flavonoidy a saponiny, které brzdí záněty v dýchacích cestách, v uších a na žaludeční sliznici. Používejte jako výluh nebo čaj.

Výluh: Zalijte 1 lžičku květů 250 ml studené vody a nechte 3–4 hodiny táhnout.
Čaj: 2 lžičky květů vložte do šálku, zalijte horkou vodou a louhujte 5–10 minut.

 


Tužebník jilmový

Je přírodním předchůdcem aspirinu, pomáhá při virózách, infekcích a nachlazení. Snižuje horečku a mírní záněty. Zmírňuje bolest hlavy.

1 lžičku sušených květů zalijte 250 ml horké vody a nechte 5 minut louhovat.

 


Mateřídouška vejčitá

Pomáhá proti kašli, posiluje imunitní systém. Připravte si inhalační roztok nebo příjemnou koupel.

Pro inhalaci: Do umyvadla dejte 2 litry horké vody a do ní nasypte 2 hrsti mateřídoušky.

 


Jitrocel kopinatý

Vynikající prostředek proti kašli – jako čaj nebo sirup. Čaj se připravuje louhováním za studena, tím se šetrně uvolní cenné léčivé látky.

1 lžičku jitrocele zalijte 250 ml studené vody a nechte stát alespoň 30 minut.

 


Prvosenka jarní

Připravte si z ní čaj proti kašli a pro posílení srdce a nervů. Kořeny mají silnější účinek než květy.

2 lžičky sušené byliny dejte do šálku a zalijte horkou vodou. Nechte 5 minut louhovat.

 


Text: red; foto: Shutterstock a Thinkstock.cz

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek