Tužebník jilmový

Filipendula ulmaria

Tužebník byl oblíbenou rostlinou královny Alžběty I. A to zejména pro svou krásnou vůni. Podobně jako jmelí či rozrazil jej považovali za posvátnou bylinu už staří keltští druidové.

Vytrvalá bylina vysoká 60 až 120 cm s růžovými aromatickými oddenky. Hnědavé lodyhy dlouhé až 1,2 m nesou členěné listy. Koncem léta kvete hustými, krémově zbarvenými květenstvími drobných květů, které sladce mandlově voní.

 

Pěstování:

Vysévejte na jaře nebo na podzim přímo na místo nebo na jaře dělte starší rostliny. Sázejte do vlhké úrodné půdy na slunce nebo do polostínu.

 

Užívané části:

Květy, kořeny, listy.

 

Konzervování:

Všechny části rostliny se suší.

 

Pro léčení:

Čaj z květů pomáhá tělu zbavovat se nadbytečných tekutin a zmírňuje pálení žáhy. Užívá se i při horečkách při nachlazení a proti slabým průjmům. Může se také použít jako mírné sedativum a prostředek proti bolestem.

 

V kuchyni:

Květy – Dodávají lehce mandlovou příchuť džemům a dušenému ovoci.
Listy – přidávají se do polévky pro zajímavou příchuť.

 

V domácnosti:

Květy se používají k provonění prádla.
Z kořenů se vaří červené barvivo.

 

V kosmetice:

Květy se namáčejí v dešťové vodě pro získání pleťového tonika.

 

Pro vůni:

Sušené vonné květy a listy, které pohlcují pachy, se přidávají do směsí potpourri.

 

Jak využít tužebník

Přidejte si voňavé květy do pkrmů, nebo si z nich připravte osvěžující nápoj či léčivý čaj.

 

Tužebníkové „pivo“

50 g listů tužebníku, bukvice, maliníku a řepíku, 900 g cukru

Navážené byliny dejte do 9 litrů vody a vařte 15 minut. Poté sceďte a přidejte cukr. Rozmíchejte, dokud se cukr důkladně nerozpustí. Nechte vychladnout a téměř studené naplňte do lahví.

 

Sušené květy

Květy a horní listy ořezávejte od července, usušte je v průvanu ve stínu a uchovávejte nejlépe v plechovce, kde si udrží svou vůni.

 

Tužebníkový čaj

1 lžičku květů zalijte 250 ml horké vody a čaj nechte pod pokličkou táhnout 5 minut.

 

Sirup z květů tužebníku

20 květů tužebníku, 2 l převařené vody, 2 kg cukru, 50 g kyseliny citronové

Do převařené a vychladlé vody dejte na 24 hodin luhovat oprané květy tužebníku a kyselinu citronovou. Druhý den nálev přeceďte a přidejte cukr. Za občasného míchání nechte cukr rozpustit. Nalijeme do láhví a uložíme do chladu. Sirup má jemnou mandlovou chuť a vůni.

 

Olej s květy tužebníku

Připravíte ho z čerstvě nasbíraných květů, které necháte několik hodin zavadnout, vložíte do zavařovací sklenice (12 ks květů na velikost sklenice 720 ml se šroubovacím uzávěrem) a doplníte olejem (slunečnicový, olivový, sezamový, mandlový…). Uzavřenou sklenici dejte na místo, kde je dostatek světla, a macerujte 6 týdnů. Používejte pro masáže a ošetření suché pokožky.

 

Květy do dezertů

Čerstvé květy tužebníku použijte na posypání čerstvého ovoce se šlehačkou (například ostružin či borůvek). Dodá mu příjemnou vůni.

 


Text: mik; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…