Léčivá divizna

Pokud vám roste, jste na ni určitě pyšní, protože je nejen krásná, ale má i skvělé účinky na naše zdraví. A to ať už se jedná o diviznu velkokvětou či malokvětou.

Někdy je dost nesnadné jednotlivé druhy od sebe odlišit a přesně je identifikovat, což vám ovšem nemusí vadit, protože pro léčebné účely se hodí obě – látkami, které obsahují, se téměř
shodují.

 

Nenáročná krasavice

Když někdo popíše ženu jako ztepilou, každý si představí vysokou štíhlou krásku s perfektní postavou. Není proto divu, že i v popisu divizny nacházíme často slovo ztepilá a okrasná. Platí to o ní ale až ve druhém a zároveň posledním roce jejího života, protože v roce prvním vytváří pouze přízemní růžici plstnatých, na omak sametových listů. Druhým rokem vyrazí mohutná kvetoucí lodyha, která může dorůst až do výšky dvou a půl metru. Zřejmě i proto se divizně říká královská svíce. Faktem je, že její dlouhé lodyhy se kdysi opravdu používaly jako pochodně, a navíc byla divizna považována za rostlinu magickou, která chránila před zlými duchy a před ďáblem. Dnes nás verbascum chrání hlavně před kašlem, který někdy ale dokáže být také ďábelský. K životu jí stačí teplé slunné místo na louce, na okraji lesa nebo pole, ale i na skále – na zahrádce na skalce. Má raději sušší půdu chudou na živiny, ani na zálivku není náročná. Tam, kde roste, stává se solitérní okrasou.

 

Zdobí a hlavně léčí

Diviznu znali už ve starém Řecku, kde ji používali jako lék při průjmech, zhmožděninách, při bolestech zubů a především při chronickém kašli. Listy, které se dnes v podstatě nevyužívají, tehdy pomáhaly při bolestech očí a přikládaly se na hnisající rány. Ve starém Římě si ženy diviznovými listy potíraly tváře, aby získaly přirozený ruměnec. Pokud byste zatoužili po světlých vlasech, mohla by vám divizna posloužit i v tomto směru. Účinky listů divizny bychom neměli podceňovat ani dnes, protože naklepané a potřené teplým olejem poslouží jako obklady na otoky, rány a revmatické bolesti. Z hrsti usušených listů, které přelijeme půl litrem studené vody a 10 minut povaříme na mírném ohni, si můžeme připravit odvar vhodný k obkladům na otoky.

 

Nejen proti kašli

Květ divizny obsahuje především saponiny a flavonoidy, které napomáhají rozpouštění hlenů, a třísloviny a sliz, což jsou látky vytvářející na sliznici povlak, který ji chrání před vysušením a drážděním projevujícím se nepříjemným kašlem. Proto se divizna stala nejznámějším a nejužívanějším přírodním lékem na nemoci dýchacích cest, kašel, bronchitidu a ulevuje i při astmatu. Zmíněné obsažené látky účinně působí jak na suchý a dráždivý kašel, tak na kašel doprovázený silným zahleněním. Čaj z květů divizny, často v kombinaci s květem černého bezu, hluchavky, heřmánku, jitrocele nebo lípy, je tím pádem vynikající především při zánětech horních cest dýchacích, kdy ulevuje od bolestí a zkracuje dobu léčení.

Výhodou je i to, že čaj z květu divizny má příjemnou chuť, nevadí tedy ani těm, kteří se bylinkovým čajům vyhýbají. Květ divizny má ovšem i další léčebné účinky. Dříve se často využíval k léčbě katarů zažívacího traktu – žaludku, střev a na podporu léčby průjmových onemocnění. Divizna má i močopudné účinky, takže se hodí i k očistě těla od škodlivých látek. Navíc jsou této bylině přisuzovány i lehce dezinfekční a antibakteriální účinky, a to jak při vnitřním, tak při vnějším užívání. Naši předkové přikládali kašovitou hmotu z květů divizny například na zanícené žíly, na bércové vředy i na hemoroidy. I dnes existují přípravky na tyto problémy, jejichž součástí jsou výtažky z divizny.

 


Pamatujte si

Nejužívanější částí divizny je květ, list se sbírá a suší méně často. Z květů se sbírají pouze koruny bez kalicha, a proto je nutné vypravit se k rostlině každý den a postupně korunky květů „oždibovat“. Divizna má totiž své specifikum, které spočívá v tom, že květ ráno rozkvétá a už večer opadává. Kvítky nesmějí být vlhké, musíme si tedy vybrat slunečné počasí, a to, co nasbíráme, ihned rozprostíráme na vhodnou plochu, abychom nic nepomačkali. Diviznu sušíme co nejrychleji buď na slunci, nebo v otevřené troubě při 60 stupních Celsia. Dobře usušený květ uložíme do neprodyšně uzavřených mikrotenových sáčků nebo do uzavíratelných sklenic, nejlépe tmavých. Papírové nebo látkové sáčky pro uskladnění nejsou vhodné, protože v nich by květ zvlhl. Pokud by se nám do usušené drogy připletly i zahnědlé květy, které samy opadaly, nebo zbytky kalicha, znehodnotili bychom si celou dávku, proto musíme být při sběru i sušení velice pozorní, aby naše práce nepřišla vniveč.

 


Jak připravit čaj?

Dvěma způsoby – v lékárně si koupíte usušený buď květ divizny, nebo nějakou směs, která ho obsahuje, a podle návodu uvaříte čaj. Pokud máte květ z vlastních zdrojů, pak odměříte zhruba 1,5 g sušeného květu na šálek čaje a toto množství zalijete čtvrt litrem vařící vody. Necháte zhruba ho dinu odstát a potom scedíte, nejlépe přes husté sítko nebo přes papírový či plátěný filtr, abyste se zbavili drobných chloupků, které by mohly dráždit sliznici. Čaj můžete osladit medem. A pamatujte, že čaj z divizny pomáhá nejen na kašel.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Chodíme jen ve vlastních botách

Chodíme jen ve vlastních botách

Žijí na statku v Novohradských horách a už patnáct let se věnují obuvnickému řemeslu. Otto Krása navazuje na práci svého dědečka, který si živil jako obuvnický modelář. Jeho žena Linda, i díky zkušenostem z dílny, vystudovala design obuvi. I když mají napilno, na rozhovor si nakonec udělali čas oba.

Celý článek

Dejte dřevu patinu

Dejte dřevu patinu

Dřevo můžeme pomocí různých technik upravit tak, aby získalo zdánlivě zašlou a věkovitou patinu. Lépe pak souzní s interiérem starého domu a dotváří nostalgickou atmosféru.

Celý článek

5 rad pro zimní zahradu

5 rad pro zimní zahradu

Krajina pod sněhem vypadá nejen romanticky, ale také může v zimě lépe odpočívat. Poslední dobou však více než se sněhem bojují zahrádkáři s holomrazy a suchem. Jak se v této situaci o zahradu správně starat?

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.