Léčivá divizna

Pokud vám roste, jste na ni určitě pyšní, protože je nejen krásná, ale má i skvělé účinky na naše zdraví. A to ať už se jedná o diviznu velkokvětou či malokvětou.

Někdy je dost nesnadné jednotlivé druhy od sebe odlišit a přesně je identifikovat, což vám ovšem nemusí vadit, protože pro léčebné účely se hodí obě – látkami, které obsahují, se téměř
shodují.

 

Nenáročná krasavice

Když někdo popíše ženu jako ztepilou, každý si představí vysokou štíhlou krásku s perfektní postavou. Není proto divu, že i v popisu divizny nacházíme často slovo ztepilá a okrasná. Platí to o ní ale až ve druhém a zároveň posledním roce jejího života, protože v roce prvním vytváří pouze přízemní růžici plstnatých, na omak sametových listů. Druhým rokem vyrazí mohutná kvetoucí lodyha, která může dorůst až do výšky dvou a půl metru. Zřejmě i proto se divizně říká královská svíce. Faktem je, že její dlouhé lodyhy se kdysi opravdu používaly jako pochodně, a navíc byla divizna považována za rostlinu magickou, která chránila před zlými duchy a před ďáblem. Dnes nás verbascum chrání hlavně před kašlem, který někdy ale dokáže být také ďábelský. K životu jí stačí teplé slunné místo na louce, na okraji lesa nebo pole, ale i na skále – na zahrádce na skalce. Má raději sušší půdu chudou na živiny, ani na zálivku není náročná. Tam, kde roste, stává se solitérní okrasou.

 

Zdobí a hlavně léčí

Diviznu znali už ve starém Řecku, kde ji používali jako lék při průjmech, zhmožděninách, při bolestech zubů a především při chronickém kašli. Listy, které se dnes v podstatě nevyužívají, tehdy pomáhaly při bolestech očí a přikládaly se na hnisající rány. Ve starém Římě si ženy diviznovými listy potíraly tváře, aby získaly přirozený ruměnec. Pokud byste zatoužili po světlých vlasech, mohla by vám divizna posloužit i v tomto směru. Účinky listů divizny bychom neměli podceňovat ani dnes, protože naklepané a potřené teplým olejem poslouží jako obklady na otoky, rány a revmatické bolesti. Z hrsti usušených listů, které přelijeme půl litrem studené vody a 10 minut povaříme na mírném ohni, si můžeme připravit odvar vhodný k obkladům na otoky.

 

Nejen proti kašli

Květ divizny obsahuje především saponiny a flavonoidy, které napomáhají rozpouštění hlenů, a třísloviny a sliz, což jsou látky vytvářející na sliznici povlak, který ji chrání před vysušením a drážděním projevujícím se nepříjemným kašlem. Proto se divizna stala nejznámějším a nejužívanějším přírodním lékem na nemoci dýchacích cest, kašel, bronchitidu a ulevuje i při astmatu. Zmíněné obsažené látky účinně působí jak na suchý a dráždivý kašel, tak na kašel doprovázený silným zahleněním. Čaj z květů divizny, často v kombinaci s květem černého bezu, hluchavky, heřmánku, jitrocele nebo lípy, je tím pádem vynikající především při zánětech horních cest dýchacích, kdy ulevuje od bolestí a zkracuje dobu léčení.

Výhodou je i to, že čaj z květu divizny má příjemnou chuť, nevadí tedy ani těm, kteří se bylinkovým čajům vyhýbají. Květ divizny má ovšem i další léčebné účinky. Dříve se často využíval k léčbě katarů zažívacího traktu – žaludku, střev a na podporu léčby průjmových onemocnění. Divizna má i močopudné účinky, takže se hodí i k očistě těla od škodlivých látek. Navíc jsou této bylině přisuzovány i lehce dezinfekční a antibakteriální účinky, a to jak při vnitřním, tak při vnějším užívání. Naši předkové přikládali kašovitou hmotu z květů divizny například na zanícené žíly, na bércové vředy i na hemoroidy. I dnes existují přípravky na tyto problémy, jejichž součástí jsou výtažky z divizny.

 


Pamatujte si

Nejužívanější částí divizny je květ, list se sbírá a suší méně často. Z květů se sbírají pouze koruny bez kalicha, a proto je nutné vypravit se k rostlině každý den a postupně korunky květů „oždibovat“. Divizna má totiž své specifikum, které spočívá v tom, že květ ráno rozkvétá a už večer opadává. Kvítky nesmějí být vlhké, musíme si tedy vybrat slunečné počasí, a to, co nasbíráme, ihned rozprostíráme na vhodnou plochu, abychom nic nepomačkali. Diviznu sušíme co nejrychleji buď na slunci, nebo v otevřené troubě při 60 stupních Celsia. Dobře usušený květ uložíme do neprodyšně uzavřených mikrotenových sáčků nebo do uzavíratelných sklenic, nejlépe tmavých. Papírové nebo látkové sáčky pro uskladnění nejsou vhodné, protože v nich by květ zvlhl. Pokud by se nám do usušené drogy připletly i zahnědlé květy, které samy opadaly, nebo zbytky kalicha, znehodnotili bychom si celou dávku, proto musíme být při sběru i sušení velice pozorní, aby naše práce nepřišla vniveč.

 


Jak připravit čaj?

Dvěma způsoby – v lékárně si koupíte usušený buď květ divizny, nebo nějakou směs, která ho obsahuje, a podle návodu uvaříte čaj. Pokud máte květ z vlastních zdrojů, pak odměříte zhruba 1,5 g sušeného květu na šálek čaje a toto množství zalijete čtvrt litrem vařící vody. Necháte zhruba ho dinu odstát a potom scedíte, nejlépe přes husté sítko nebo přes papírový či plátěný filtr, abyste se zbavili drobných chloupků, které by mohly dráždit sliznici. Čaj můžete osladit medem. A pamatujte, že čaj z divizny pomáhá nejen na kašel.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek