Léčivá divizna

Pokud vám roste, jste na ni určitě pyšní, protože je nejen krásná, ale má i skvělé účinky na naše zdraví. A to ať už se jedná o diviznu velkokvětou či malokvětou.

Někdy je dost nesnadné jednotlivé druhy od sebe odlišit a přesně je identifikovat, což vám ovšem nemusí vadit, protože pro léčebné účely se hodí obě – látkami, které obsahují, se téměř
shodují.

 

Nenáročná krasavice

Když někdo popíše ženu jako ztepilou, každý si představí vysokou štíhlou krásku s perfektní postavou. Není proto divu, že i v popisu divizny nacházíme často slovo ztepilá a okrasná. Platí to o ní ale až ve druhém a zároveň posledním roce jejího života, protože v roce prvním vytváří pouze přízemní růžici plstnatých, na omak sametových listů. Druhým rokem vyrazí mohutná kvetoucí lodyha, která může dorůst až do výšky dvou a půl metru. Zřejmě i proto se divizně říká královská svíce. Faktem je, že její dlouhé lodyhy se kdysi opravdu používaly jako pochodně, a navíc byla divizna považována za rostlinu magickou, která chránila před zlými duchy a před ďáblem. Dnes nás verbascum chrání hlavně před kašlem, který někdy ale dokáže být také ďábelský. K životu jí stačí teplé slunné místo na louce, na okraji lesa nebo pole, ale i na skále – na zahrádce na skalce. Má raději sušší půdu chudou na živiny, ani na zálivku není náročná. Tam, kde roste, stává se solitérní okrasou.

 

Zdobí a hlavně léčí

Diviznu znali už ve starém Řecku, kde ji používali jako lék při průjmech, zhmožděninách, při bolestech zubů a především při chronickém kašli. Listy, které se dnes v podstatě nevyužívají, tehdy pomáhaly při bolestech očí a přikládaly se na hnisající rány. Ve starém Římě si ženy diviznovými listy potíraly tváře, aby získaly přirozený ruměnec. Pokud byste zatoužili po světlých vlasech, mohla by vám divizna posloužit i v tomto směru. Účinky listů divizny bychom neměli podceňovat ani dnes, protože naklepané a potřené teplým olejem poslouží jako obklady na otoky, rány a revmatické bolesti. Z hrsti usušených listů, které přelijeme půl litrem studené vody a 10 minut povaříme na mírném ohni, si můžeme připravit odvar vhodný k obkladům na otoky.

 

Nejen proti kašli

Květ divizny obsahuje především saponiny a flavonoidy, které napomáhají rozpouštění hlenů, a třísloviny a sliz, což jsou látky vytvářející na sliznici povlak, který ji chrání před vysušením a drážděním projevujícím se nepříjemným kašlem. Proto se divizna stala nejznámějším a nejužívanějším přírodním lékem na nemoci dýchacích cest, kašel, bronchitidu a ulevuje i při astmatu. Zmíněné obsažené látky účinně působí jak na suchý a dráždivý kašel, tak na kašel doprovázený silným zahleněním. Čaj z květů divizny, často v kombinaci s květem černého bezu, hluchavky, heřmánku, jitrocele nebo lípy, je tím pádem vynikající především při zánětech horních cest dýchacích, kdy ulevuje od bolestí a zkracuje dobu léčení.

Výhodou je i to, že čaj z květu divizny má příjemnou chuť, nevadí tedy ani těm, kteří se bylinkovým čajům vyhýbají. Květ divizny má ovšem i další léčebné účinky. Dříve se často využíval k léčbě katarů zažívacího traktu – žaludku, střev a na podporu léčby průjmových onemocnění. Divizna má i močopudné účinky, takže se hodí i k očistě těla od škodlivých látek. Navíc jsou této bylině přisuzovány i lehce dezinfekční a antibakteriální účinky, a to jak při vnitřním, tak při vnějším užívání. Naši předkové přikládali kašovitou hmotu z květů divizny například na zanícené žíly, na bércové vředy i na hemoroidy. I dnes existují přípravky na tyto problémy, jejichž součástí jsou výtažky z divizny.

 


Pamatujte si

Nejužívanější částí divizny je květ, list se sbírá a suší méně často. Z květů se sbírají pouze koruny bez kalicha, a proto je nutné vypravit se k rostlině každý den a postupně korunky květů „oždibovat“. Divizna má totiž své specifikum, které spočívá v tom, že květ ráno rozkvétá a už večer opadává. Kvítky nesmějí být vlhké, musíme si tedy vybrat slunečné počasí, a to, co nasbíráme, ihned rozprostíráme na vhodnou plochu, abychom nic nepomačkali. Diviznu sušíme co nejrychleji buď na slunci, nebo v otevřené troubě při 60 stupních Celsia. Dobře usušený květ uložíme do neprodyšně uzavřených mikrotenových sáčků nebo do uzavíratelných sklenic, nejlépe tmavých. Papírové nebo látkové sáčky pro uskladnění nejsou vhodné, protože v nich by květ zvlhl. Pokud by se nám do usušené drogy připletly i zahnědlé květy, které samy opadaly, nebo zbytky kalicha, znehodnotili bychom si celou dávku, proto musíme být při sběru i sušení velice pozorní, aby naše práce nepřišla vniveč.

 


Jak připravit čaj?

Dvěma způsoby – v lékárně si koupíte usušený buď květ divizny, nebo nějakou směs, která ho obsahuje, a podle návodu uvaříte čaj. Pokud máte květ z vlastních zdrojů, pak odměříte zhruba 1,5 g sušeného květu na šálek čaje a toto množství zalijete čtvrt litrem vařící vody. Necháte zhruba ho dinu odstát a potom scedíte, nejlépe přes husté sítko nebo přes papírový či plátěný filtr, abyste se zbavili drobných chloupků, které by mohly dráždit sliznici. Čaj můžete osladit medem. A pamatujte, že čaj z divizny pomáhá nejen na kašel.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek