Foto: Shutterstock

Jak se postarat o malého kočičího nalezence?

Nalezení opuštěného nebo zraněného kotěte může být emocionálně náročné, ale s dostatečnou péčí a láskou mu můžete pomoci se uzdravit a najít mu nový domov. Jak rozpoznat, že není v ideálním zdravotním stavu a jak mu pomoci?

Našli jste opuštěné hladové kotě a nejste si jistí, jak je na tom zdravotně? Pokud bylo již delší dobu bez péče své kočičí mámy, o kterou mohlo přijít, může být vyhublé, slabé, neaktivní nebo mít problémy s dýcháním. Může mít také zranění, průjem nebo může zvracet. Pokud si všimnete těchto příznaků, je důležité jednat rychle a ihned poskytnout kotěti potřebnou péči.

Kontaktujte veterináře

Po nalezení kotěte se zdravotními problémy je důležité zajistit mu bezpečné a teplé místo. Můžete ho umístit do malého pelíšku s měkkým povrchem a přikrýt ho teplou dekou. Poté kontaktujte veterináře a popište mu stav kotěte. Veterinář vám poradí, jak postupovat dál.

Nalezené kotě bude pravděpodobně vyčerpané a dehydratované. Je důležité mu poskytnout dostatek tekutin, například speciální kočičí mléko nebo vodu. Nikdy mu nedávejte mléko kravské, mohlo by mu způsobit zažívací problémy. Pokud kotě odmítá pít, můžete mu pomocí stříkačky nebo lahvičky s malým otvorem pomalu podávat tekutiny.

Co se týče stravy, je nejlepší se poradit s veterinářem ohledně vhodného krmiva. Záleží totiž na stáří kotěte. Na trhu je běžně k dostání strava pro koťata, takže pokud je kotě už odrostlejší a je při chuti, můžete mu zkusit nabídnout například měkkou stravu v podobě kapsičky určené pro koťata.

Pokud je stav nalezeného kotěte vážný nebo se jeho zdravotní stav nezlepšuje, je nezbytné vyhledat veterinární pomoc co nejdříve. Veterinář vám také poradí ohledně odčervení a ochrany kotěte proti vnějším parazitům, jako jsou blechy a klíšťata. Je důležité zajistit, aby bylo kotě chráněné před těmito nepříjemnými vetřelci.

 

Foto: Shutterstock

Jaké nezbytné vybavení pořídit?

Kotě také potřebuje svůj vlastní prostor, kde se bude cítit bezpečně a pohodlně. Vyberte mu pelíšek, který je dostatečně měkký a teplý. Pokud si chcete kotě ponechat ve své péči, mějte na paměti, že bude růst, takže vyberte pelíšek, který mu poskytne dostatek prostoru i v budoucnu.

Kotě potřebuje misky na jídlo a vodu, které jsou dostatečně stabilní, aby se snadno nepřevrhly nebo při jídle necestovaly po celé místnosti. Měly by být umístěny na klidném místě, kde kotě nebude rušeno při jídle. Kočičí záchod by měl být dostatečně velký a pro kotě snadno přístupný. Zvolte stelivo, které je absorpční a snadno se udržuje čisté.

Hračky jsou také důležité pro rozvoj kotěte. Můžete mu vyrobit různé hračky, které podpoří jeho fyzickou aktivitu a stimulují jeho mysl.


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek