Foto: Shutterstock

Umí váš pes plavat? Naučte ho to!

Pobyt u vody je oblíbenou letní zábavou nejen pro lidi, ale i pro psy. Možná se jí váš pes bojí a odmítá do ní vlézt. Jak ho naučit, aby se ve vodě cítil bezpečně?

Většina psů má plavání přirozeně vrozené, takže se mnozí naučí plavat sami. U bojácnějších psů je pak potřeba trochu trpělivosti a dostatečné zásoby pamlsků. Pro začátečníky jsou ideální vodní plochy s pozvolným vstupem do vody. Je důležité také nezapomínat na péči o srst psa po koupání.

Chce to klid a trpělivost

Existuje několik způsobů, jak pomoci psovi zamilovat si vodu. Je však nutné být trpělivý a snažit se ho skutečně pochopit. Nikdy neházejte psa do vody s cílem dokázat mu, že plavat umí. Tím byste mu způsobili trauma a zvýšili jeho strach z vody. Navíc by to mohlo narušit důvěru mezi vámi a psem.

Mnozí psi mají strach z vody, ale postupně se dá tento strach překonat. Je důležité být trpělivý a klidný. Psi citlivě reagují na naše pocity, takže pokud jsme nervózní, bude pes také neklidný. Majitel by měl předvést své klidné chování a ukázat, že plavání může být zábava. Například vstoupit do vody jako první a pes ho bude pravděpodobně následovat. Pokud máte dalšího psího společníka, který má rád vodu, může to také pomoci bojácnému psovi. Psi se nejlépe učí pozorováním svého okolí.

 

Foto: Shutterstock

Zvolte mělkou vodu

Při prvním plavání je důležité vybrat vhodné místo v přírodě. Koupání psů není povoleno všude. Pes by se neměl učit plavat v hluboké vodě, proto jsou ideální místa s klidnou vodní hladinou a pozvolným vstupem do vody. Pokud se pes bojí, můžete začít postupně, nejprve ho seznámíte s vodou tím, že si bude máchat tlapky. Pokud v okolí máte řeku s mělkým brouzdalištěm a pozvolným vstupem do vody, může to být skvělé místo pro první osmělování bojácných psů.
Pes si časem na vodu zvykne, ale je důležité nic neuspěchat. Překonání vlastního strachu je psychicky náročné, takže by měl mít mezi jednotlivými vstupy do vody dostatek prostoru na vydechnutí a relaxaci. Při krátké procházce, mazlení nebo hře s oblíbenou hračkou si pes odpočine.

Motivujte ho!

Pozitivní motivace je klíčová. Majitel může psa motivovat, například pomocí aportování klacíku nebo vodě odolné hračky, na kterou pes reaguje pozitivně. Tento přístup je běžně využíván v plaveckých školách. Systém těchto škol je založen na pochvalách a odměnách za každý malý pokrok. Pokud pes překoná svůj strach, majitel ho může odměnit lahodnými pamlsky. Je však důležité si uvědomit, že psychická kondice psa je stejně důležitá jako jeho fyzická kondice, a potrava na ni má vliv.

 

Foto: Shutterstock

Nepodceňujte péči po koupání

Po plavání je také důležité dbát na péči o psí srst. Veterináři doporučují nepoužívat šampony příliš často, několikrát do roka to stačí. Příliš časté používání šamponů by mohlo způsobit zánět kůže u psů. Po koupání je důležité pejska dobře osušit, aby nedošlo k prochladnutí, zejména u starších psů nebo u těch, kteří mají problémy s klouby. Uši je také potřeba ošetřit, aby se do nich nedostala voda. U plemen s náchylností k plstění srsti je vhodné pravidelně srst důkladně česat.


Text: Mirka Toníčková, foto: Shutterstock

Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Na své chlupaté parťáky byste v zimě neměli rozhodně zapomínat. I je totiž mráz dokáže pěkně potrápit. Je potřeba je během zimy více krmit? Vyplatí se pořídit psům na zimu funkční obleček? A proč je pro kočky i obyčejné nachlazení nebezpečné?

Celý článek