Jak oživit dřevěnou podlahu

Masivní dřevěná podlaha je malý poklad, a pokud se podařilo v chalupě uchovat tu původní, zaslouží si nejvyšší stupeň péče. I nová podlaha z fošen či palubek však po čase potřebuje oživit.

Dřevěná podlaha má své kouzlo. Pokud se podařilo udržet v dobré kondici původní starou podlahu, pak je interiér bohatší o výrazný prvek, v němž se snoubí krása dřeva s nostalgickým otiskem času a prožitých let, o nichž svědčí všechny jizvy v prknech, ošlapaná místa a dokonale proschlé, na dotek až sametově hladké dřevo. Nová podlaha pak vnese do místnosti typickou barvu a vůni, ale také rovný povrch a zářící, dosud nezašlou kresbu dřeva. Oba typy podlah však čas od času vyžadují údržbu a oživení, aby jejich krása zůstala zachovaná a pokud možno stoprocentní. Dříve dosahovaly hospodyně typické bělosti neošetřených prken pravidelným drhnutím mýdlovou vodou. Takto pracnému udržování podlahy se dnes samozřejmě můžeme vyhnout ošetřením dřeva lakem či olejem. Jestliže použijeme lak, dosáhneme vytvoření kompaktní lesklé či matné ochranné vrstvy, které mohou průběžně dodat lesk speciální saponáty. Čas od času je třeba lak obnovit, což se obvykle neobejde bez kompletního broušení. Je totiž velmi těžké přelakovat bez viditelných stop pouze ošlapaná či poškozená místa.

 

Pravidelné olejování

Lak chrání povrch dřeva lépe než olej, ale když použijete k ošetření podlahových prken některý z olejů na dřevo, zachová si podlaha v maximální možné míře přírodní charakter a barva a kresba dřeva vyniknou naplno. Nevyhnete se častější údržbě, ale případné lokální opravy lze olejem provádět mnohem snáze než lakem. Aby se podlaha udržela v dobré kondici, je třeba ji naolejovat alespoň jednou za dva roky, na frekventovaných místech pak jednou za rok. Podlahu můžete dobře ochránit i tak, že nohy židlí a stolů či hrany nábytku podlepíte filcovými polepkami. Vyplatí se to i u pohovek nebo čalouněných kusů nábytku, protože sponky čalounění či hřebíčky bývají často právě na hranách, na nichž nábytek stojí.

Pokládku dřevěné podlahy zvládne každý zručný kutil svépomocí

Srovnání a broušení

V případě, že je podlaha poškozená, je nutné především zjistit rozsah a druh škod a podle toho se rozhodnout buď pro rekonstrukci, nebo rovnou pro kompletní výměnu podlahy. Prkna či palubky může poškodit jednak klasický zub času a postupné ošlapání, ale i vlhkost, červotoč nebo naopak sesychání. V případě napadení podlahy červotočem je nutné poškozená prkna vyměnit a zbytek podlahy pečlivě ošetřit některým z dostupných přípravků proti tomuto škůdci. Je-li napadena větší část prken i polštáře, je to důvod pro výměnu podlahy. Jestliže podlaha pracuje a začínají se nepříjemně rozšiřovat spáry, nezbude obvykle než ji rozebrat a srovnat. Dřevo sesychá přirozeně, ale rozšiřování spár ve větším rozsahu se může objevit například při změně způsobu vytápění nebo výměně oken. Vyplatí se pak nějakou dobu počkat, až se klima v daném interiéru ustálí. Srovnání prken by pak mělo přinést dlouhodobý efekt. Mechanické poškození prken v podobě ošlapání nebo škrábanců vyřeší bruska. Broušení můžete svěřit odborné firmě, nebo si v půjčovně pronajmout brusku na parkety. V takovém případě je ovšem třeba počítat s obvykle dost vysokou kaucí a vyšší spotřebou brusného materiálu, pokud nemáte s touto prací zkušenosti. Před broušením pečlivě doklepněte všechny vyčnívající hřebíky, protože jejich vystupující hlavičky nemilosrdně likvidují brusný papír. Jestliže z některých prken vypadly suky, lze je nahradit imitací, které je k dostání v hobby marketech nebo u prodejců dřevěných podlah. Takový dřevěný špunt se natře lepidlem a umístí do otvoru po suku.

Nové dřevěné podlahy se obvykle dělají z palubek, je však možné použít i fošny

Příprava podkladu

Kompletní výměna podlahy obnáší buď pokládku nových palubek, nebo fošen na stávající podklad, nebo výměnu takzvaně z gruntu. V takovém případě je třeba nejprve odstranit veškeré zbytky staré podlahy a vybrat je do hloubky 25 až 30 centimetrů. Podklad se vyrovná štěrkem a zhutní. V případě, že je podklad jílovitý, doporučují stavaři pod štěrk položit ještě geotextilii. Na štěrk se pak klade buď izolační lepenka, nebo takzvané IPT profily, což jsou profilované izolační desky. Ty se zabetonují a poté se na vytvrzený beton kladou nosné podlahové trámy a izolace. Existuje řada vyzkoušených postupů i nových materiálů, a pokud podlahu nepokládají profesionálové, je vhodné zvolit postup, vhodný pro daný druh stavby. To znamená například počítat se zvýšenou vlhkostí a znásobit izolaci, případně vyvést ze základů podlahy dýchací průduchy do nepoužívaného komína, případně počítat s izolační funkcí sklepa pod podlahou. Některé chalupy mají sklepy z cihlové klenby. V takovém případě je třeba dávat pozor na vybírání podkladu až na samotnou klenbu, pro niž je správné zatížení a rozložení podkladu důležité. Podmínky zatížení klenby by se proto neměly výrazně změnit. Někteří chalupáři doporučují postup, který spočívá v dorovnání oblouků klenby skleněnými lahvemi a jejich zabetonování.

Dřevo sesychá přirozeně, ale rozšiřování spár se může objevit i při změně způsobu vytápění nebo výměně oken


DOBRÉ RADY

Pokud chcete podlahu v často používaných místnostech dobře ochránit, použijte raději silnovrstvý lak.

Krása dřevěné podlahy vynikne po jejím nalakování nebo naolejování

Ochráníte-li podlahu olejem na dřevo, vynikne barva a kresba dřeva lépe. Minimálně jednou za dva roky je však třeba podlahu znovu naolejovat.

Čas od času je třeba prkna nebo palubky přebrousit a znovu nalakovat

Při napadení prken červotočem ve větším rozsahu podlahu raději kompletně vyměňte. Před broušením pečlivě dorazte všechny hřebíky. Dobře k tomu poslouží takzvaný důlčík.

Aby se podlaha udržela v kondici, je třeba ji olejovat alespoň jednou za dva roky


Text: gur; foto: Shutterstock

Další články

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.