Sváteční zimní posezení

I v zimě můžete rekonstruovat starý stůl po babičce. S novou deskou a novým nátěrem mu dáte druhou šanci na život. Posaďte pak k němu třeba sváteční hosty.

Budete potřebovat

 • starý stůl a židle
 • brusný papír, multifunkční přístroj (nemusí být)
 • bílou barvu (např. Ekokryl mat)
 • plochý úzký štětec a malý malířský váleček
 • 4 dřevěné hranoly uříznuté na míru
 • montážní lepidlo (např. Pattex One For All)
 • truhlářské svěrky, 4 ks
 • lak na dřevo vhodný pro styk se suchými potravinami (Např. Aqualak)
 • široký plochý štětec
 • černou tónovací barvu (např. Hetcolor)
 • tenký špičatý štětec
 • akumulátorový šroubovák s vrtákem do dřeva
 • silný provázek

 

postup

 

1 Stůl i židle obruste a pokud je to třeba, naimpregnujte je přípravkem proti červotoči. První vrstvu bílé barvy natřete zředěnou s vodou v poměru 1:1. Další vrstvy nanášejte neředěné. Pěkné struktury dosáhnete nanášením malým malířským válečkem.

 

 

2 V obchodě pro truhláře si nechte uříznout čtyři dřevěné hranoly, které nalepíte na desku stolu. Nová deska může být větší než ta původní. Hranoly položte na stůl a zespodu na ně obkreslete původní desku.

 

 

3 Hranoly sundejte ze stolu a naneste na ně silné montážní lepidlo.

 

 

4 Hranoly postupně přilepte. Na závěr je přitáhněte ke stolu pomocí čtyř truhlářských svěrek a dvou prken. Lepidlo nechte vytvrdnout 24 hodin.

 

 

5 Hrany na nové desce přebruste, abyste je trochu zaoblili. Desku stolu natřete lakem. První vrstvu nanášejte zředěnou vodou v poměru 1:9 (1 díl vody, 9 dílů laku). Další vrstvy nanášejte neředěné.

 

 

6 Židle i stůl můžete vyzdobit malovanými hvězdami nebo texty. Šedou barvu vytvořte přimícháním černé tónovací barvy do bílé barvy, kterou jste natírali stůl.

 

 

7 Pokud chcete židle ozvláštnit, můžete je ozdobit překříženým provázkem. Do nohou židle zezadu šikmo vyvrtejte čtyři otvory. Dva spodní však vrtejte jen do dvou třetit tloušťky nohy. Do spodních děr vytlačte montážní lepidlo.

 

 

8 Pomocí tenké hůlky do otvoru namačkejte konec provázku a nechte lepidlo 24 hodin vytvrdnout. Stejně postupujte i u druhého spodního otvoru.

 

 

9 Pak oba provázky překřižte a jejich konce provlékněte skrz vrchní otvory. Provázky nahoře svažte, aby byly pěkně napnuté. Do vrchních otvorů také namačkejte lepidlo a nechte opět vytvrdnout. Potom provázky rozvažte a uřežte těsně u nohy židle. Otvory zatmelte truhlářským tmelem, přebruste a přetřete bílou barvou.

 

Tip:

Desku stolu můžete nejdříve napustit mořidlem a až potom lakovat.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Zapečte to v troubě!

Zapečte to v troubě!

Nechce se vám trávit pěkný letní večer u plotny? Vyberte si ze svých oblíbených druhů letní zeleniny a dejte prostor troubě, aby část práce udělala za vás.

Celý článek

Rustikální kyblík

Rustikální kyblík

Některé dekorace nás časem omrzí, ale je nám líto je vyhodit. Takový je i příběh tohoto kbelíku, ze kterého jsme snadno vykouzlili rustikální dekoraci.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.