Sváteční zimní posezení

I v zimě můžete rekonstruovat starý stůl po babičce. S novou deskou a novým nátěrem mu dáte druhou šanci na život. Posaďte pak k němu třeba sváteční hosty.

Budete potřebovat

 • starý stůl a židle
 • brusný papír, multifunkční přístroj (nemusí být)
 • bílou barvu (např. Ekokryl mat)
 • plochý úzký štětec a malý malířský váleček
 • 4 dřevěné hranoly uříznuté na míru
 • montážní lepidlo (např. Pattex One For All)
 • truhlářské svěrky, 4 ks
 • lak na dřevo vhodný pro styk se suchými potravinami (Např. Aqualak)
 • široký plochý štětec
 • černou tónovací barvu (např. Hetcolor)
 • tenký špičatý štětec
 • akumulátorový šroubovák s vrtákem do dřeva
 • silný provázek

 

postup

 

1 Stůl i židle obruste a pokud je to třeba, naimpregnujte je přípravkem proti červotoči. První vrstvu bílé barvy natřete zředěnou s vodou v poměru 1:1. Další vrstvy nanášejte neředěné. Pěkné struktury dosáhnete nanášením malým malířským válečkem.

 

 

2 V obchodě pro truhláře si nechte uříznout čtyři dřevěné hranoly, které nalepíte na desku stolu. Nová deska může být větší než ta původní. Hranoly položte na stůl a zespodu na ně obkreslete původní desku.

 

 

3 Hranoly sundejte ze stolu a naneste na ně silné montážní lepidlo.

 

 

4 Hranoly postupně přilepte. Na závěr je přitáhněte ke stolu pomocí čtyř truhlářských svěrek a dvou prken. Lepidlo nechte vytvrdnout 24 hodin.

 

 

5 Hrany na nové desce přebruste, abyste je trochu zaoblili. Desku stolu natřete lakem. První vrstvu nanášejte zředěnou vodou v poměru 1:9 (1 díl vody, 9 dílů laku). Další vrstvy nanášejte neředěné.

 

 

6 Židle i stůl můžete vyzdobit malovanými hvězdami nebo texty. Šedou barvu vytvořte přimícháním černé tónovací barvy do bílé barvy, kterou jste natírali stůl.

 

 

7 Pokud chcete židle ozvláštnit, můžete je ozdobit překříženým provázkem. Do nohou židle zezadu šikmo vyvrtejte čtyři otvory. Dva spodní však vrtejte jen do dvou třetit tloušťky nohy. Do spodních děr vytlačte montážní lepidlo.

 

 

8 Pomocí tenké hůlky do otvoru namačkejte konec provázku a nechte lepidlo 24 hodin vytvrdnout. Stejně postupujte i u druhého spodního otvoru.

 

 

9 Pak oba provázky překřižte a jejich konce provlékněte skrz vrchní otvory. Provázky nahoře svažte, aby byly pěkně napnuté. Do vrchních otvorů také namačkejte lepidlo a nechte opět vytvrdnout. Potom provázky rozvažte a uřežte těsně u nohy židle. Otvory zatmelte truhlářským tmelem, přebruste a přetřete bílou barvou.

 

Tip:

Desku stolu můžete nejdříve napustit mořidlem a až potom lakovat.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek