Sváteční zimní posezení

I v zimě můžete rekonstruovat starý stůl po babičce. S novou deskou a novým nátěrem mu dáte druhou šanci na život. Posaďte pak k němu třeba sváteční hosty.

Budete potřebovat

 • starý stůl a židle
 • brusný papír, multifunkční přístroj (nemusí být)
 • bílou barvu (např. Ekokryl mat)
 • plochý úzký štětec a malý malířský váleček
 • 4 dřevěné hranoly uříznuté na míru
 • montážní lepidlo (např. Pattex One For All)
 • truhlářské svěrky, 4 ks
 • lak na dřevo vhodný pro styk se suchými potravinami (Např. Aqualak)
 • široký plochý štětec
 • černou tónovací barvu (např. Hetcolor)
 • tenký špičatý štětec
 • akumulátorový šroubovák s vrtákem do dřeva
 • silný provázek

 

postup

 

1 Stůl i židle obruste a pokud je to třeba, naimpregnujte je přípravkem proti červotoči. První vrstvu bílé barvy natřete zředěnou s vodou v poměru 1:1. Další vrstvy nanášejte neředěné. Pěkné struktury dosáhnete nanášením malým malířským válečkem.

 

 

2 V obchodě pro truhláře si nechte uříznout čtyři dřevěné hranoly, které nalepíte na desku stolu. Nová deska může být větší než ta původní. Hranoly položte na stůl a zespodu na ně obkreslete původní desku.

 

 

3 Hranoly sundejte ze stolu a naneste na ně silné montážní lepidlo.

 

 

4 Hranoly postupně přilepte. Na závěr je přitáhněte ke stolu pomocí čtyř truhlářských svěrek a dvou prken. Lepidlo nechte vytvrdnout 24 hodin.

 

 

5 Hrany na nové desce přebruste, abyste je trochu zaoblili. Desku stolu natřete lakem. První vrstvu nanášejte zředěnou vodou v poměru 1:9 (1 díl vody, 9 dílů laku). Další vrstvy nanášejte neředěné.

 

 

6 Židle i stůl můžete vyzdobit malovanými hvězdami nebo texty. Šedou barvu vytvořte přimícháním černé tónovací barvy do bílé barvy, kterou jste natírali stůl.

 

 

7 Pokud chcete židle ozvláštnit, můžete je ozdobit překříženým provázkem. Do nohou židle zezadu šikmo vyvrtejte čtyři otvory. Dva spodní však vrtejte jen do dvou třetit tloušťky nohy. Do spodních děr vytlačte montážní lepidlo.

 

 

8 Pomocí tenké hůlky do otvoru namačkejte konec provázku a nechte lepidlo 24 hodin vytvrdnout. Stejně postupujte i u druhého spodního otvoru.

 

 

9 Pak oba provázky překřižte a jejich konce provlékněte skrz vrchní otvory. Provázky nahoře svažte, aby byly pěkně napnuté. Do vrchních otvorů také namačkejte lepidlo a nechte opět vytvrdnout. Potom provázky rozvažte a uřežte těsně u nohy židle. Otvory zatmelte truhlářským tmelem, přebruste a přetřete bílou barvou.

 

Tip:

Desku stolu můžete nejdříve napustit mořidlem a až potom lakovat.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.