Sváteční zimní posezení

I v zimě můžete rekonstruovat starý stůl po babičce. S novou deskou a novým nátěrem mu dáte druhou šanci na život. Posaďte pak k němu třeba sváteční hosty.

Budete potřebovat

 • starý stůl a židle
 • brusný papír, multifunkční přístroj (nemusí být)
 • bílou barvu (např. Ekokryl mat)
 • plochý úzký štětec a malý malířský váleček
 • 4 dřevěné hranoly uříznuté na míru
 • montážní lepidlo (např. Pattex One For All)
 • truhlářské svěrky, 4 ks
 • lak na dřevo vhodný pro styk se suchými potravinami (Např. Aqualak)
 • široký plochý štětec
 • černou tónovací barvu (např. Hetcolor)
 • tenký špičatý štětec
 • akumulátorový šroubovák s vrtákem do dřeva
 • silný provázek

 

postup

 

1 Stůl i židle obruste a pokud je to třeba, naimpregnujte je přípravkem proti červotoči. První vrstvu bílé barvy natřete zředěnou s vodou v poměru 1:1. Další vrstvy nanášejte neředěné. Pěkné struktury dosáhnete nanášením malým malířským válečkem.

 

 

2 V obchodě pro truhláře si nechte uříznout čtyři dřevěné hranoly, které nalepíte na desku stolu. Nová deska může být větší než ta původní. Hranoly položte na stůl a zespodu na ně obkreslete původní desku.

 

 

3 Hranoly sundejte ze stolu a naneste na ně silné montážní lepidlo.

 

 

4 Hranoly postupně přilepte. Na závěr je přitáhněte ke stolu pomocí čtyř truhlářských svěrek a dvou prken. Lepidlo nechte vytvrdnout 24 hodin.

 

 

5 Hrany na nové desce přebruste, abyste je trochu zaoblili. Desku stolu natřete lakem. První vrstvu nanášejte zředěnou vodou v poměru 1:9 (1 díl vody, 9 dílů laku). Další vrstvy nanášejte neředěné.

 

 

6 Židle i stůl můžete vyzdobit malovanými hvězdami nebo texty. Šedou barvu vytvořte přimícháním černé tónovací barvy do bílé barvy, kterou jste natírali stůl.

 

 

7 Pokud chcete židle ozvláštnit, můžete je ozdobit překříženým provázkem. Do nohou židle zezadu šikmo vyvrtejte čtyři otvory. Dva spodní však vrtejte jen do dvou třetit tloušťky nohy. Do spodních děr vytlačte montážní lepidlo.

 

 

8 Pomocí tenké hůlky do otvoru namačkejte konec provázku a nechte lepidlo 24 hodin vytvrdnout. Stejně postupujte i u druhého spodního otvoru.

 

 

9 Pak oba provázky překřižte a jejich konce provlékněte skrz vrchní otvory. Provázky nahoře svažte, aby byly pěkně napnuté. Do vrchních otvorů také namačkejte lepidlo a nechte opět vytvrdnout. Potom provázky rozvažte a uřežte těsně u nohy židle. Otvory zatmelte truhlářským tmelem, přebruste a přetřete bílou barvou.

 

Tip:

Desku stolu můžete nejdříve napustit mořidlem a až potom lakovat.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Rostliny, které kvetou v zimě

Rostliny, které kvetou v zimě

Nejen tradiční hvězda, hyacint či vánoční kaktus se mohou stát ozdobou obývacího pokoje a potěšit vás v zimě. Rostlin, které kvetou právě v této době, najdete mnohem více.

Celý článek

Přeslička: na hojení ran

Přeslička: na hojení ran

Přesličky patří mezi velmi staré druhy. Nerozmnožují se semeny a nenajdete u nich ani typické květy, jde o rostliny výtrusné. Setkat se můžete se třemi zástupci – přesličkou rolní, bahenní a lesní.

Celý článek

Pozor na psí nadváhu

Pozor na psí nadváhu

Nejen lidem, ale i našim čtyřnohým kamarádům škodí obezita. Způsobuje jim vážné zdravotní potíže a zkracuje jim život. Jak je udržet štíhlé a fit?

Celý článek

Přečtěte si

Dům postavený z příběhů

Dům postavený z příběhů

www.chatar-chalupar.cz

Renata Bernardi pořádá už několik let hojně navštěvované semináře o tvorbě přirozeného, harmonického a účelného bydlení. Můžete jí věřit, vše má vyzkoušeno doslova na vlastní kůži.

Nádobí na indukci

Nádobí na indukci

www.peknebydleni.cz

Pokud jste ještě nikdy nevařili v kvalitním nádobí, s indukční varnou deskou máte jedinečnou příležitost ke změně – pořiďte si nové vhodné hrnce a pánve, které vám zajistí dokonalý výsledek.