Jak opravit stůl

Jídelní stůl je středobodem rodinného života doma i na chalupě, u pracovního stolu pak často trávíte celé hodiny. Oba musí pevně držet pohromadě, proto někdy vyžadují opravu.

U stolů je nejčastěji opravovanou částí horní deska, která se časem opotřebuje. Zvláště po letech „působení“ malých dětí bývá poškrábaná či pokreslená, původní laky či barva jsou často poničené a někdy se objeví i vrypy na hranách. Pokud však tento kus nábytku dobře drží pohromadě, není důvod se ho zbavovat. Zvláště desky či celé stoly z masivního dřeva poměrně snadno přebrousíte a obnovíte nátěry do původní krásy.

Novější stoly, kde jsou lepené či truhlářské spoje nahrazeny šrouby a kovovými spojkami, lze snadno rozebrat. V takovém případě můžete srazit opotřebovanou vrstvu stolové desky na hoblovce nebo stůl opracovat ručním či elektrickým hoblíkem, aniž byste ho museli rozmontovat. Ale pozor, hoblování větších souvislých ploch už chce přece jen trochu praxe.

 

Nohy a rohy

Obnovit povrch dřeva není až tak složité. Horší to může být s rozviklanými spoji, poškozeným rohovým spojením rámu, na němž je upevněna stolová deska, nebo i nalomenými či jinak narušenými nohami. Tady už je nutné zvážit, zda stůl za opravu skutečně stojí. A pokud ano, tak prozkoumat, jakým způsobem jsou provedeny konstrukční spoje.
Rozviklané truhlářské spoje obvykle způsobí kombinace letitého namáhání nábytku spolu s vysycháním dřeva. Pokud se to stane, není v podstatě jiná účinná možnost než konstrukci rozebrat a spoje překlížit, případně je nahradit nebo doplnit šrouby a spojkami. Není nezbytně nutné použít k lepení pravý klíh. Moderní lepidla ho nahradí, jen vždy postupujte podle návodu, protože bývá rozdíl v době zasychání, případně v nutnosti nechat lepidlo ještě před spojením lepených stran nějakou dobu odvětrat. To platí například pro univerzální lepidla typu „hřebíků v tubě“.

 

Poškozený povrch desky je nutné nejprve obrousit. foto: Shutterstock

 

Praskliny a trhliny

Naštípnutá nebo prasklá deska stolu se opravuje tak, že úzké trhliny zatmelíte. Nejprve je nutné trhlinu mírně pootevřít a nanést dovnitř tmel. Po vyzrání tmelu se deska přebrousí a případně přelakuje. Širší trhliny se opravují tzv. špánováním. Tento postup spočívá v nanesení tmelu do trhliny, do níž se pak naklepe tvarově podobný kousek dřeva. Po zatvrdnutí tmelu se dřevěná záplata ohobluje a zbrousí do roviny stolu (či jiného takto opravovaného kusu nábytku).

 

Spojovací díly stolu je potřeba čas od času dotáhnout. foto Shutterstock

 

Rozhýbejte zásuvky

V nepravidelně obývaných rekreačních domech se s tímto problémem setkáváte poměrně často: u stolů, ale i u komod nebo kredencí, je často problém vysunout zásuvku. Dřevěné šuplíky totiž kvůli vlhku či střídání poměrně velkých teplotních rozdílů v nepravidelně vytápěných objektech nabobtnají a nejde s nimi hnout. Pokud zásuvka nabobtnala, nezbude než ji nechat pozvolna vyschnout ve vytopené místnosti nebo na slunci a čerstvém vzduchu. Může to trvat i několik týdnů urychlit to lze fénem, vysoušečem nebo horkovzdušnou pistolí. Ale pozor, buďte trpěliví, příliš velký nápor tepla by stolu nemusel prospět.

Až se vám podaří zásuvku uvolnit, zkontrolujte a případně nahraďte posuvné boční běžce, které mohou potíže s otvíráním způsobovat. Pokud jsou v pořádku, je vhodné vnější hrany zásuvky zbrousit a natřít parafínem nebo suchým mýdlem, což usnadní posuv. Brání-li v otvírání prohnuté dno, je nejlepší ho vyměnit. Bývá často z tenkých prkének nebo z kusu překližky, která se zasouvá do výřezů v bočnicích.

Lak ochrání desku stolu před poškozením způsobeným každodenním používáním. foto Shutterstock

 

Další tipy

Jedním z možných způsobů rekonstrukce stolu je zachování původní desky i s její opotřebovanou patinou v kombinaci s použitím nových noh, které se obvykle upevňují vruty.
Kdysi jen přiklížené nohy lze opětovně upevnit pomocí rohových stolových spojek z ocelového plechu. Ty poslouží i jako pojistka proti viklání.

 

Vnější hrany zásuvky je vhodné zbrousit a natřít parafínem pro lepší vysouvání. foto Shutterstock


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Tmavomodré mlsání

Tmavomodré mlsání

Pochutnáte si rádi na ovocných moučnících? Můžete si je dopřát k obědu, ke svačince nebo je nabídnout hostům ke kávě. Co takhle šťavnatý borůvkový koláč, lehké taštičky nebo nadýchané muffiny?

Celý článek

Když duše stůně

Když duše stůně

Rychlý a náročný život bez oddechu, který vyžaduje výkony a neustále být ve střehu, k tomu obtíže spojené v posledních letech s pandemií, často osamělost, nově ztráta životních jistot, obavy o bydlení, zaplacení základních potřeb. To všechno nepřispívá k duševní pohodě nikoho z nás. Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.