Jak pracovat s tavnou pistolí

Tavné lepicí pistole nabízejí rozmanité možnosti použití. Usnadní vám práci při výrobě či aranžování dekorativních předmětů, ale i lepení podlah nebo nejrůznějších opravách v domácnosti.

Tavné lepicí pistole nabízejí rozmanité možnosti použití. Usnadní vám práci při výrobě či aranžování dekorativních předmětů, ale i lepení podlah nebo nejrůznějších opravách v domácnosti.

Princip tavné lepicí pistole je jednoduchý. Ať už pracujeme s pistolí připojenou na elektrickou síť, do napájecího stojanu nebo s nářadím na baterie, pistole vždy nejdříve rozehřeje (taví) lepidlo vložené do zásobníku. Tryskou, kterou lze zpravidla vyměňovat, a tím pádem používat v různých velikostech, nanášíme roztavené lepidlo na plochy spojů. Zařízení umožňuje velmi přesnou a jemnou práci s minimem odpadu a s jeho pomocí dosáhneme pevných a trvanlivých spojení. Náklady na pořízení pistole se při častějším používání velmi brzy vrátí, protože cena lepidel do tavných pistolí je v přepočtu výhodnější než pořizování klasického lepidla.

Existují různé typy a rozměry tavných pistolí a podle toho je třeba vybírat i příslušné ,,náboje“. Ty tvoří tyčinky (patrony) s lepidlem, které se prodávají buď po jednotlivých kusech, nebo v obvykle ekonomicky výhodnějším balení například po deseti kusech. Tyčinky s lepidlem se zasouvají do zadní části pistole a vzhledem k jejich různým rozměrům a délkám je při jejich nákupu nutné znát odpovídající typ pistole a potřebný rozměr tyčinky.

Na výběr jsou i barevná lepidla nebo směsi s dekorativními efekty, které využijete například pro aranžérské práce. Lepidla do pistolí se liší i podle požadované pevnosti a tepelné odolnosti spoje. Můžete tedy volit mezi lepidly, která umožňují vytvoření rozebíratelného, nebo naopak zcela pevného spoje. Vybírat lze také podle toho, jaké teplotě musí lepený spoj odolávat. V extrémním případě by tedy teplota, kterou je spoj zatěžován, neměla překročit tavicí teplotu lepidla. Jinak by spoj při zahřátí samozřejmě opět povolil.

S lepicí pistolí snadno opravíte například prasklý terakotový květináč

 

Tenká i silná vrstva

Běžná lepidla pro tavné pistole mají obvykle po zaschnutí mléčně bílou barvu, zasychají velmi rychle a po vytvrdnutí je lze brousit a opracovávat. Různé rozměry trysek umožňují nanesení velmi tenké a jemné vrstvy lepidla, ale i větší množství lepicí hmoty, která může posloužit jako mimořádně pevná a stabilní výplň dutin či prasklin. Této vlastnosti tavných lepidel lze dobře využít především při nejrůznějších opravách, ať už jde o dřevo, keramiku nebo porcelán. Přesnost a pohodlnost práce s pistolí se projeví i v minimálním odpadu a znečištění, protože zařízení umožňuje dávkovat natavené lepidlo v přesně zvoleném množství. Vyžaduje to určitou zručnost, kterou však při práci s pistolí získáte velmi rychle.

 

Postup práce s pistolí

Před začátkem lepením vsuneme do pistole tyčinku s lepidlem, případně zkontrolujeme množství lepidla v tyčince, která je do pistole už vsunutá. Nová tyčinka s lepidlem se do pistole zasouvá ještě před úplným spotřebováním té původní.

Poté pistoli zapneme a vyčkáme, až se lepidlo roztaví. Aby začala pistole dávkovat lepidlo, potřebuje se rozehřát v místě nasazení trysky na hrdlo. Obvykle to trvá několik minut a pistole signalizuje připravenost k lepení buď tím, že spoušť reaguje, posouvá natavenou tyčinku a dávkuje lepidlo (což před roztavením lepidla nelze), nebo signalizuje připravenost světelnou diodou.

Pak už jen tryskou nanášíme odpovídající dávky lepidla na lepený spoj. Některé pistole umožňují nastavení různých teplot tavení a některé jsou vybaveny svítilnou, která osvětlí lepenou plochu.

Součástí konstrukce některých pistolí je integrovaný stojánek, který umožní odložit zařízení v pauzách mezi lepením. Pokud ve výbavě není, je třeba odkládat zahřátou pistoli na nehořlavou podložku tak, aby horká tryska nepoškodila lepený předmět nebo nezpůsobila zranění. Zabráníte tím i nechtěnému odkapávání lepidla tam, kam odkapávat nemá. Trysku je vhodné podložit miskou, na níž může přebytečné lepidlo odkápnout. Při odkládání v pauzách mezi prací by měla být pažba pistole vždy výš, než tryska, aby lepidlo nezateklo do mechanismu zařízení. Integrované nastavitelné stojánky takové odložení bez problémů umožňují.

 

Jak vybírat pistoli

Z široké nabídky tavných lepicích pistolí zvolte takovou, která bude nejlépe odpovídat předpokládanému použití. Pistole lze vybírat podle výkonu a podle příslušenství. V hobby řadách pořídíte pistoli za cenu kolem sta korun, profesionální nářadí pro podlaháře či instalatéry může stát i více než tisíc korun. Výhodná jsou kufříková balení se stojánkem a několika průměry trysek, mnozí kutilové ocení i pistoli na akumulátorový pohon.
Kromě oprav v domácnosti, výroby a aranžování dekorativních předmětů či drobného nábytku a řemeslnických pracích využijete lepicí pistoli například při modelařině.

 

www.bosch.cz, www.naradionline.cz

 


Text: gur; foto: Shutterstock, Thinkstock a archiv firem

Další články

Opojné šeříky

Opojné šeříky

Máte také tak rádi vůni šeříků? Jejich krásné bohaté květy jsou každé jaro ozdobou zahrady. Víte, že jich existuje více druhů? Vyberte si, které z nich budou vaší zahradě nejvíce slušet.

Celý článek

Krakelovaná konvička

Krakelovaná konvička

Obyčejnou plechovou konvičku můžete proměnit k nepoznání – jen s pomocí barev a ubrousků s pěkným motivem. Pusťte se do toho s námi a dejte jí tak nový život.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.