Jak pracovat s tavnou pistolí

Tavné lepicí pistole nabízejí rozmanité možnosti použití. Usnadní vám práci při výrobě či aranžování dekorativních předmětů, ale i lepení podlah nebo nejrůznějších opravách v domácnosti.

Princip tavné lepicí pistole je jednoduchý. Ať už pracujeme s pistolí připojenou na elektrickou síť, do napájecího stojanu nebo s nářadím na baterie, pistole vždy nejdříve rozehřeje (taví) lepidlo vložené do zásobníku. Tryskou, kterou lze zpravidla vyměňovat, a tím pádem používat v různých velikostech, nanášíme roztavené lepidlo na plochy spojů. Zařízení umožňuje velmi přesnou a jemnou práci s minimem odpadu a s jeho pomocí dosáhneme pevných a trvanlivých spojení. Náklady na pořízení pistole se při častějším používání velmi brzy vrátí, protože cena lepidel do tavných pistolí je v přepočtu výhodnější než pořizování klasického lepidla.

Existují různé typy a rozměry tavných pistolí a podle toho je třeba vybírat i příslušné ,,náboje“. Ty tvoří tyčinky (patrony) s lepidlem, které se prodávají buď po jednotlivých kusech, nebo v obvykle ekonomicky výhodnějším balení například po deseti kusech. Tyčinky s lepidlem se zasouvají do zadní části pistole a vzhledem k jejich různým rozměrům a délkám je při jejich nákupu nutné znát odpovídající typ pistole a potřebný rozměr tyčinky.

Na výběr jsou i barevná lepidla nebo směsi s dekorativními efekty, které využijete například pro aranžérské práce. Lepidla do pistolí se liší i podle požadované pevnosti a tepelné odolnosti spoje. Můžete tedy volit mezi lepidly, která umožňují vytvoření rozebíratelného, nebo naopak zcela pevného spoje. Vybírat lze také podle toho, jaké teplotě musí lepený spoj odolávat. V extrémním případě by tedy teplota, kterou je spoj zatěžován, neměla překročit tavicí teplotu lepidla. Jinak by spoj při zahřátí samozřejmě opět povolil.

S lepicí pistolí snadno opravíte například prasklý terakotový květináč

 

Tenká i silná vrstva

Běžná lepidla pro tavné pistole mají obvykle po zaschnutí mléčně bílou barvu, zasychají velmi rychle a po vytvrdnutí je lze brousit a opracovávat. Různé rozměry trysek umožňují nanesení velmi tenké a jemné vrstvy lepidla, ale i větší množství lepicí hmoty, která může posloužit jako mimořádně pevná a stabilní výplň dutin či prasklin. Této vlastnosti tavných lepidel lze dobře využít především při nejrůznějších opravách, ať už jde o dřevo, keramiku nebo porcelán. Přesnost a pohodlnost práce s pistolí se projeví i v minimálním odpadu a znečištění, protože zařízení umožňuje dávkovat natavené lepidlo v přesně zvoleném množství. Vyžaduje to určitou zručnost, kterou však při práci s pistolí získáte velmi rychle.

 

Postup práce s pistolí

Před začátkem lepením vsuneme do pistole tyčinku s lepidlem, případně zkontrolujeme množství lepidla v tyčince, která je do pistole už vsunutá. Nová tyčinka s lepidlem se do pistole zasouvá ještě před úplným spotřebováním té původní.

Poté pistoli zapneme a vyčkáme, až se lepidlo roztaví. Aby začala pistole dávkovat lepidlo, potřebuje se rozehřát v místě nasazení trysky na hrdlo. Obvykle to trvá několik minut a pistole signalizuje připravenost k lepení buď tím, že spoušť reaguje, posouvá natavenou tyčinku a dávkuje lepidlo (což před roztavením lepidla nelze), nebo signalizuje připravenost světelnou diodou.

Pak už jen tryskou nanášíme odpovídající dávky lepidla na lepený spoj. Některé pistole umožňují nastavení různých teplot tavení a některé jsou vybaveny svítilnou, která osvětlí lepenou plochu.

Součástí konstrukce některých pistolí je integrovaný stojánek, který umožní odložit zařízení v pauzách mezi lepením. Pokud ve výbavě není, je třeba odkládat zahřátou pistoli na nehořlavou podložku tak, aby horká tryska nepoškodila lepený předmět nebo nezpůsobila zranění. Zabráníte tím i nechtěnému odkapávání lepidla tam, kam odkapávat nemá. Trysku je vhodné podložit miskou, na níž může přebytečné lepidlo odkápnout. Při odkládání v pauzách mezi prací by měla být pažba pistole vždy výš, než tryska, aby lepidlo nezateklo do mechanismu zařízení. Integrované nastavitelné stojánky takové odložení bez problémů umožňují.

 

Jak vybírat pistoli

Z široké nabídky tavných lepicích pistolí zvolte takovou, která bude nejlépe odpovídat předpokládanému použití. Pistole lze vybírat podle výkonu a podle příslušenství. V hobby řadách pořídíte pistoli za cenu kolem sta korun, profesionální nářadí pro podlaháře či instalatéry může stát i více než tisíc korun. Výhodná jsou kufříková balení se stojánkem a několika průměry trysek, mnozí kutilové ocení i pistoli na akumulátorový pohon.
Kromě oprav v domácnosti, výroby a aranžování dekorativních předmětů či drobného nábytku a řemeslnických pracích využijete lepicí pistoli například při modelařině.

 

www.bosch.cz, www.naradionline.cz

 


Text: gur; foto: Shutterstock, Thinkstock a archiv firem

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek